Festival skandalı mahkemelik oluyor

Antalya Film Festivali Başkanı Engin Yiğitgil'in saldırısına hedef olan Nimet Demir, suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Yiğitgil dava açacağını söyledi. Ulusal Sinema Platformu ise "Camiamız üzgün, olayı değerlendireceğiz" dedi


KÜLTÜR SANAT SERVİSİ


44. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Türkiye Sinema ve Adiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yiğitgil'in saldırısına hedef olan Bir TV Genel Müdürü ve Bir Yapım'ın ortağı Nimet Demir, suç duyurusunda bulunacağını söyledi.
Yiğitgil'in festival işlerinin yürütülmesine yönelik bir tartışma sırasında tanıklar önünde ağır hakaretler, yumruk ve tekmelerle kendisine saldırdığını açıklayan Demir, Altın Portakal Film Festivali'ne gölge düşürmemek için skandala ilişkin olarak pazar akşamına kadar açıklama yapmadığına işaret etti. Ancak saldırıya ilişkin "travma sonrası stres bozukluğu" tanısını da içeren rapor aldığını vurgulayan Demir, arbede sırasında vücudunda oluşan morlukların da doktorlar tarafından teşhis edildiğini vurguladı.


Rapor aldı

Bugün avukatına vekâlet vereceğini, hafta içinde de cumhuriyet savcılığına Engin Yiğitgil hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan Demir, şunları söyledi:
"Olayın ertesi günü psikolojik sorunlarım başladı; korku duygusu, uyuyamama, yiyememe, ağlama nöbetleri, kapalı yerde kalamama gibi... Kollarımda morluklar, sırtımda da ağrı vardı. Gittiğim doktor beni bir psikiyatra yönlendirdiler. Akut travma sonrası stres bozukluğu tanısı koyup rapor verildi. Rapora morluklarımın ve ağrı şikâyetimin olduğu yazıldı."


'Önemli bir mesele değil'

TÜRSAK İcra Kurulu Üyesi Serap Ergin tarafından yapılan açıklamada ise "saldırı iddiasının festivale zarar vermek amacıyla ortaya atıldığı" öne sürüldü, vakfın hukuki haklarını arayacağı belirtildi.
Yiğitgil de Anadolu Ajansı'na, açacağı davadan kazanacağı tazminatı Hayvanları Koruma Derneği'ne bağışlayacağını söyledi.
Festivalin Onursal Başkanı olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sorular üzerine, "Önemli bir hadise değil, konuşmak istemiyorum" dedi.
Olaya tanık olan ve Yiğitgil'in Nimet Demir'e saldırısını önlemeye çalışan Antalya Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Erol İşbilir ise "Her işyerinde yaşanabilecek bir stres. Büyütülecek bir şey yok. Biz festivalimize bakalım. Büyük bir organizasyon yapıyoruz" diye konuştu.
milliyet alıntı