Yedinci albümünü piyasaya çıkaran Feridun Düzağaç, kızı sayesinde hayatla barıştığını söylüyor


"Uykusuza Masallar" isimli yedinci albümünü piyasaya çıkaran ve müzikte 22 yılı geride bırakan Feridun Düzağaç, kızı sayesinde hayatla barıştığını söylüyor: "Her insan evladından gurur duyuyordur ama benim hayatımdaki en büyük öncelik o. Gülümsemeyi, gülebilmeyi, kendimle eğlenmeyi onunla öğrendim. Onunla birlikte şu an ilkokul üçe gidiyorum. Bana müthiş bir motivasyon oldu. O şarkıları yazan küskün, kalbi kırık adamı ıslah etti, değiştirdi."
"Uykusuza Masallar" albümü baştan sona bir kadına mı yazıldı?

Genelde aşk üzerine diyeceğim bir şey varsa, bir kurgu üzerinde yazarım söylemek istediklerimi. Bu kez tamamen yaşadığım olaylar üzerine yazılan şarkılar var albümde. Albümde dört şarkı yaşanılan, biten ve hálá devam eden ilişkiler üzerine yazılmış şarkılar.

Yine bir şair edası sezinleniyor şarkılarda ama sözlerin yalın olmasına dikkat edilmiş gibi...

Şair edasından en çok kaçındığım albüm oldu, hazırlanma aşaması da uzun sürdü. Diğerleri de bildiğim, yazabildiğim, derdine düştüğüm şarkılardan oluşuyor. "Kara Kara" gibi 40 yaştan aldığım cesaretle yarı bilge gibi takıldığım şarkılar oldu ki, "Hazır Cevap"ı da buna ekleyebiliriz. "Orijinal-Altyazılı" fırtınasından sonra daha eğlenceli şarkılar yazmak istediğimi söylemiştim. Bu albüm öncesinde de tamamen eğlendiren şarkılar seçtim fakat sonra baştan sona değiştirdim.

Yani "Orijinal Altyazılı"dan farklı bir albümle karşı karşıyayız...

Kariyerimde bir daha başıma geleceğini düşünmediğim bir albüm "Orjinal-Altyazılı". Bir patlama noktası aslında. İlk üç albümde yavaş yavaş bir yere gelen bilinirlik ve anlaşılırlık durumunun ayyuka çıktığı bir albümdür. "Alev Alev" ve "Boş Ders" şarkılarının çok büyük etkisi vardır albümün patlamasında. Halk konserlerinde o trajediyi de yaşadık mesela sadece "Boş Ders" çaldığında gelip sonrasında gidenler oluyordu, dizinin finalini soruyorlardı. Bir daha olacak bir şey değil. Açıkçası "Orjina- Altyazılı"nın popülaritesini bir daha yaşamak istemem.

Popülarite kötü bir şey mi? Siz neden bunu istemiyorsunuz?

Hayatımın özel kısmına kadar nüfus eden bir noktaları olmuştu. Yani artı ve eksi kutuplarda çok uç şeyleri yaşadım. Onun getirdiği bilinirlik maddi ve manevi anlamda çok işime yaradı ama şimdi her şey yolunda gidiyor ve çıktığım zamana göre çok daha tanınır bir insan olmama rağmen yine de şarkıları tüm genç kitleye hitap edecek bir adam değilim, olması da mümkün değil zaten. Benim sadelikten anladığım şey böyle bir his içermiyor ve dinleyicinin de bu duruma kaygılandığını görüyor ve hissediyorum.

Sizi küstürdüklerini söylemiştiniz. Bu durumlar nelerdi?

"Tüm Hakları Yalnızlığıma Aittir" albümünden sonra yaşadım. "Dipteyim Sondayım Depresyondayım" çıkış şarkısıydı. Önce yazılı basında "Herkesin morali bozuk böyle bir şarkı mı olur" denildi. Sonrasında Göksel’in "Depresyondayım" parçasıyla çakışınca iyice geri planda kaldı. Bırakın egomun okşanmasını, hayatımı devam ettirmekte zorlanıyordum. O zaman "Ben ne yaptım" diye çok sordum kendime. Çok kişisel kırgınlıklar da var bu durumlar içerisinde. Zaten benim alınganlığım çok can sıkıcıdır.

Alıngan, az uyuyan, çok hassas bir insansınız... Hatta bir röportajınızda "Tüm antidepresanların adını bilirim" demiştiniz...

Aslında uyumak isteyip de uyuyamayan diyelim. Çoğu zaman barlarda kendini kaybeden insanları gördüğümde gıpta etmişimdir çünkü hiçbir zaman öyle biri olamadım. Çok kontrollüydüm hálá da öyleyim. Çünkü ben ve kardeşlerim öyle bir nezaket ortamında yetiştirildik ki, böyle oldu. Şimdi kızım da bende olmayan birçok şeyi görüyorum ve "Evet böyle olması gerekiyormuş" diyorum. İncelik takıntısı insanın hayatını çok zorlayan bir durum yaratıyor.

Kızınız hayatınıza başka neler kattı?

Kızımın üzerine günlerce konuşabiliriz. Her insan evladından gurur duyuyordur ama benim hayatımdaki en büyük öncelik o. Gülümsemeyi, gülebilmeyi, kendimle eğlenmeyi onunla öğrendim. Onunla birlikte şu an ilkokul üçe gidiyorum. Bana müthiş bir motivasyon oldu. O şarkıları yazan küskün, alıngan, kalbi kırık adamı ıslah etti, değiştirdi.