Narkoterör nereden çıktı?
05 Şubat 2008 Salı 11:56
Narkoterör dizisinin yapımcısı Osman Sınav, diziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Show TV'de yayınlanan Ali Kırca'nın sunduğu Siyaset Meydanı programında 'Narkoterör' konusu işlenmişti. Programın konuklarından birisi de yapımcı Osman Sınav'dı.

Sınav, Show TV'de yayınlanan dizisi Pars: Narkoterör'den yola çıkarak konu başlığı 'narkoterör' olarak belirlenen programda bu kavramın ne anlama geldiğine vurgu yaptı.

Osman Sınav, 'narkoterör' kavramının dünyada yeni teleffuz edilen bir kavram olduğunu belirterek, terör ile uyuşturucu ticaretinin birbirleriyle olan ilişkisine değindi: "

"Narkoterör kavramı dünyada da yeni bir kavram. Biz drama hikaye anlatıcılar, drama kurucular olarak biraz farklı bir yerden bakmayı, farklı bir yerden hayatı ya da olayları kurgulamayı meslek olarak seçtiğimiz için bir yerden bir persfektif oturtmaya çalıştık. Uyuşturucu ve terör bağlantısı üzerine kafa yorarken son bir yıldır yoğun kullanılan bir kavram 'narkoterör' kavramı. Bir dizi adı olarak koyduğumuz da 'bu çok zor isim' normalde koymayız. Yeni bir kavram ve özellikle o kavramı oturtmak için koyduk.

Narkoterör noktasından, bu kavramdan baktığınız zaman başka bir tablo çıkıyor. Uyuşturucu terörü, terörün uyuşturucuyla beslenmesi gibi... Bütün kesimlerden kan emer gibi para emen bir sistem var. Baktığınızda dünyamızda petrol dahil hiçbir şeyin kazandırmadığı bir parayı kazandırıyor. Yıllık 500 milyar dolar ve dünya ticaretinin yüzde 8'i... Bu rantın yol açtığı o kadar çok tahribatlar var ki, biz onun için terör ve narkotik dosyalarını diziyle birleştirelim dedik."

(Televizyongazetesi)