'Halkı askerlikten soğutma' suçunu işlediği iddiasıyla soruşturma başlattığı Bülent Ersoy'un jüri üyesi olduğu "Popstar Alaturka" programını toplantıda ele alacak.

RTÜK, canlı yayındaki açıklamaları nedeniyle savcılığın 'halkı askerlikten soğutma' suçunu işlediği iddiasıyla soruşturma başlattığı Bülent Ersoy'un jüri üyesi olduğu "Popstar Alaturka" programını perşembe günkü toplantısında ele alacak.
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), jüri üyeliği yaptığı yarışma programındaki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'taki terör örgütü unsurlarına yönelik devam eden kara harekatı ve şehit askerlere yönelik sözlerini 28 Şubat Perşembe günkü toplantı gündemine aldı. Alınan bilgiye göre, Ersoy'un "Popstar Alaturka" programındaki sözlerinin ardından RTÜK'ün '444 1 178' numaralı İletişim Merkezi'ne izleyicilerden çok sayıda şikayet geldi.
Jüri üyeliği tehlikede
RTÜK yöneticileri, programı yayınlayan Star TV yöneticileriyle de temas kurarak, izleyicilerin şikayetleri ve Üst Kurul üyelerinin bu konudaki hassasiyetleri aktardı. Kanal yöneticilerinin de bu hassasiyetleri paylaştıklarını aktardıkları ve gelinen noktada Ersoy'un programdaki jüri üyeliğinin devam edip etmemesi konusunu değerlendirdiklerini ifade ettikleri öğrenildi. Kanal yönetimi, Bülent Ersoy'un yapacağı açıklama sonrası bir karar alacaklarını da söyledi.
Yapımcı: Çok üzgünüz
"Popstar Alaturka" programın yapımcısı Osmantan Erkır ve Ayça Erkır yaptıkları açıklamada, yaşananlardan dolayı çok üzgün olduklarını belirterek, "Sonuç olarak bu bir müzik programı. Bizim ordumuzu rencide etmek gibi bir amacımız olamaz. Canlı yayınlanan programda juri üyemiz kendi görüşlerini açıklamıştır. Söylediği sözler kendisini bağlar. İlerleyen günlerde kendisi bir açıklama yapacaktır. Ersoy'un juri üyesi olarak devam edip etmeyeceğine kanal yöneticileri karar verecektir. Sonuç olarak biz çok üzgünüz" dedi.
Ersoy'a DTP'den destek
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk partisinin grup toplantısında konuşma yaptığı sırada DTP İdare Amiri ve Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "Bülent Ersoy'dan ders alsınlar" diyerek laf attı. Bunun üzerine Türk, "Bir sanatçı, bu tavrı gösteriyor ama hiçbir siyasetçi ve aydın Bülent Ersoy'un tavrını koymaya cesaret edemiyor" dedi.
İşte olay konuşma
İşte Ersoy'un hakkında soruşturma başlatılmasına neden olan Ebru Gündeş'le girdiği diyalog:
Bülent Ersoy:"Tamam vatan bölünmez, bilmem ne olmaz ama göz göre göre de bu çocukları bütün analar doğursun, toprağa versinler. Bu mu yani? O anaların yüreğinin nasıl cayır cayır yandığını ben anlayamam ama anneler anlar. Başkalarının masabaşı savaşı için evladımı harcayamam. Bir oyun oynanıyor ve biz bunların oyuncağı oluyoruz.
Ebru Gündeş: İnşallah Allah bana bir oğul nasip eder de anlı şanlı askere yollarım.
Ersoy: Ondan sonra da ölüsünü eline alırsın.
Gündeş: Bu devlet için, bu topraklar için, bir kadın olarak ne gerekiyorsa yapabilirim. Benim oğlum da aslan gibi yapar. Bunun için şehitler ölmez, vatan da bölünmez zaten.
Ersoy: 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', hep aynı klişe laflar. Hep bunu söylüyoruz zaten. Çocuklar gidiyor, kanlı gözyaşları, cenazeler...


hürriyet magazin.com