ÖZAY CEZAEVİNDE NE YAPTI?

Cezaevi'nden tahliye edilen manken Tuğba Özay,cezaevi günlerini anlattı
Paşakapısı Cezaevi'nden tahliye edilen manken Tuğba Özay, Antalya'nın Manavgat ilçesi Bucakşıhlar köyündeki çiftliğine geldi. Sevincini ailesiyle paylaşan Özay, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cezaevindeki günlerini kitaplaştıracağını açıklayan Özay, yaşadığı günlere ilişkin ilginç anekdotlar da aktardı.

'Rulet' operasyonu kapsamında tutuklanarak Paşakapısı Cezaevi'ne konan manken Tuğba Özay özgürlüğe kavuşma sevinciyle Bucakşıhlar köyünde çiftlikte yaşayan anne, babası ve avukatına sarıldı. Annesi Duygu Özay ile babası İlhan Özay'a sarılarak yanaklarını öpen Tuğba Özay, havuz başında basın mensuplarıyla bir süre sohbet etti. Paşakapısı Cezaevi'nde 167 gün tutuklu kalan Özay, bu süre içinde günlük ortalama 5 mektup aldığını söyledi. Bucakşıklar köyündeki çiftliğinde 3 gün dinlendikten sonra İstanbul'a geri döneceğini ifade eden Tuğba Özay, cezaevi günlüklerini 'Kim Suçlu?' isimli kitapta toplayacağını söyledi. Tutukluluk süresince Türk adaletine güvendiğini kaydeden Özay, cezaevinde koğuş mümessilliği yaptığını ve İngilizce bilmesinden ötürü birlikte kaldığı Amerikalı, Rus, Alman, Bulgar, Estonyalı, Filipinli, Azerbaycanlı ve Etiyopyalı kadınlara tercümanlık desteğinde bulunduğunu anlattı.

Özay, "Eninde sonunda adalet tecelli etti. Özgürlüğüme kavuştuğum için Allah'a şükürler olsun. Cezaevinde kaldığım sürece dualarımla içimi hep Allah'a döktüm. Tahliye olacağımı hiç zannetmiyordum. Tahliye kararını duyunca sevincimden bir anda bayılıp yere düştüm. Cezaevinde kaldığım süre içinde çok iyi bakıldım. Ziyaretleri ile dostlarımdan ve sevenlerimden hep vefa gördüm. Dünyanın dört bir yanında yüzlerce mektup geldi. Koğuşumuzda Etopyalı ve Filipinli 2 çocuk vardı. Justinayana isimli çocuğu elinden tutunca ve konuşunca hep aklıma Tunç Başaran'ın Uçurtmayı Vurmasınlar filmindeki Nur Sürer'in İnci rolü aklıma gelirdi. 2 gün önce 4 yaşındaki Justinayana isimli çocuğu elinden tutunca 'Tuğba abla sen buradan gidersen ben çok üzülür ve ağlarım' diye konuştu. Sanki Justinayana'yı Allah konuşturdu ve 2 gün sonra tahliye oldum. Yaşasın özgürlük." dedi.

Tuğba Özay'ın yargılama sürecinin devam ettiğini ifade eden Avukat Edip Önder, dosyanın geniş olmasından ötürü yargı sürecinin 2 yıl daha sürebileceğini belirtti. Müvekkilinin denetimli serbest olarak bırakılmadığını belirten Edip Önder, bu nedenle Özay'ın yurtdışına çıkış yasağı bulunmadığını söyledi.

2007 yılının aileleri için acı ve sıkıntılı bir yıl olduğunu belirten Tuğba Özay'ın annesi Duygu Özay, 8 Temmuz'da Bucakşıhlar köyünde çıkan orman yangınında çiftliğin bazı kısımlarının yandığını ardında da 10 Ağustos'ta kızının tutuklandığını belirtti.

20 Ağustos'ta asker kaçağı olarak yakalanan Tuğba Özay'ın babası vatani görevini tamamladı. 4 ay Amasya 15. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda askerlik yapan İlhan Özay'ın vatani görevini tamamlayarak 20 Aralık'ta terhis olduğu belirtildi.

CİHAN
Haber Tarihi : 25 Ocak 2008 (16:56) Haber Ekleyen : Güncel Haber Bot Haber Kaynağı : Samanyolu Haber