Röportaj: Gözde YILMAZ Uğur Uludağ’ın yazıp yönettiği, kadın-erkek ilişkilerinin anlatıldığı komedi oyunu "Kaygan Zemin", Bakırköy Sanat Merkezi ve TİM’de tiyatro severlerle buluşmaya devam ediyor.

Doğa Rutkay, Hakan Bilgin, Murat Akkoyunlu ve Yosi Mizrahi’nin yanı sıra eşi Yağmur Kaşifoğlu’nun da rol aldığı oyunla ilgili Uludağ, "Amacımıza ulaştık. Oyunu izleyen sevgililer birbirlerinin elini daha sıkı tutuyor" dedi.

Kaygan Zemin adlı oyunun galası yeni yapıldı, ama seyirci önceden bu oyunu biliyordu...

- Evet, Bakırköy Sanat Merkezi’nde (BSM) oynuyorduk. Şimdi de yeni BSM’de ve TİM’de sahneliyoruz. Millet artık "Tiyatro nerede olsa izlerim" diye bakmıyor. Bizim onların ayağına gitmemiz gerek. Maslak seyircisi Bakırköy’e gelmiyor, Bakırköy seyircisi de Maslak’a... Biz her iki tarafta da ayakta durmaya çalışıyoruz.

n Bu yüzden BSM faaliyete geçti değil mi?

- Tabii ki... Okul arkadaşım Barış Arıhan’ın hayaliydi. Bakırköy’e gerçekten güzel bir mülk kazandırdığımızı düşünüyorum.

n Peki ilgi nasıl?

- Bizim ekipten hiç kimse şimdiye kadar "Tiyatroda seyirci yok" demedi. 2001’den bu yana şahane oynuyoruz. Bunu da ben yeniliğe bağlıyorum. Biz yeni bir tarz getirdik. O tarzda ısrar ettik. Sanatçı bir adım önde olmalı derler ya, biz iki adım önde olduk. Müslüman mahallesine salyangoz satıyor gibi bir durumumuz var. Yıllardır bu durumda ısrarımızı ortaya koyduğumuz için ekmeğini yiyoruz. 1995’te kurduk biz bu tiyatroyu... 2001’de içimizde hiç tanınmış sima yoktu. Düşünün bir, en tanınmış bendim ve "Gurbetçiler"de oynuyordum o zaman. Başladığında isim olmayıp da bugün isim olan çok kişi geçti bu tiyatrodan. Bizimkisi gerçekten özel bir tiyatro. Türkiye’deki bütün yetenekli oyuncular bu tiyatroda oynadı ve oynamaya devam ediyorlar.

n Oyun için "Evlenmeyi düşünenler, boşanmayı düşünenler ve bu konuda düşünmek istemeyenler için" diyorsunuz. Bu sözleri biraz açar mısınız?

- Yani bizim oyunumuz herkes için... İnsanların bir kısmı evlenmek, bir kısmı boşanmak, bir kısmı da bu konuda düşünmemek istiyor. Bizim şöyle bir iddiamız var; eşinizle, sevgilinizle, arkadaşınızla, arkadaşınızın sevgilisiyle, tek gecelik ya da çok gecelik ilişkinizle, sevgiyi bir an olsun paylaşma gafletinde bulunduğunuz herkesle ilişkinizi yeniden gözden geçireceksiniz. Bu iddianın karşılığını da kısa sürede aldığımızı düşünüyorum. Geçen gün Ekşisözluk’te bir kullanıcı, "Hiçbir şey olmasa, çıkarken yanınızdakinin elini biraz daha sıkı tutuyorsunuz" diye yazmış. Yapmaya çalıştığımız bu işte...

n Genelde hep aldatan taraf erkek olur, sizin oyununuzda kadın aldatıyor.

- Bence kadının ya da erkeğin aldatması gibi bir durum yok. Ben aldatma kavramına da inanmayanlardanım. Erkek aldatınca çapkın, kadın aldatınca bilmem ne... Yok böyle bir şey! İnsanlar bunu cinsel ihtiyaç değil, duygusal ihtiyaç boşluğundan dolayı yapıyorlar. Duygusal ihtiyaç boşluğuna düşen kadınsa, erkek suçlu! Kimse kusura bakmasın. Aldatma dediğimiz zıkkımın başlamadan öncesini tahlil edersek, zaten onun aldatma olmadığını anlarız. Mesela acıktım ve ev dışında bir yere gittim yemek yemeğe... Ben şimdi evdeki yemeğe ihanet mi ettim? Hayır, kardeşim evde yemek yok! Bunu böyle basite indirmek de doğru değil belki ama bu örnekten yola çıkarsak aldatmaya insanı yönelten bir şey var ortada... Aldatma denilen kavram duygusal ihtiyaçtan çıkıyor ortaya... İzleyen seyirci de "Vay efendim, kadın aldatıyor" demiyor, "Haklı kız" diyor.

n Hep aldatan kişi haksız görülür ve kendisini affettirmek için elinden geleni yapar. Siz bunun aksine aldatılanın haksız olduğunu savunuyorsunuz...

- İnsanlar da zaten bunu anlıyor. Bildiğin şeyi başkasından duyma isteği vardır, o zaman ikna edici gelir ya insana, bunun gibi bir şey işte... Bir filmde duymuştum, "Sadakat bir duygu değil, bir karardır" diyordu. ’Evet, ben sadık kalacağım’, bunun kararını vermesi gerekiyor insanın. Bu karardan vazgeçme aşaman da seni duygusal boşluğa sürüklememeli. Çünkü duygusal bir şey değil ki sadakat. Biz minareyi çalıp, kılıfını uydurabilen bir toplum olduğumuz için sorun olmuyor. Bir gün oyun bitti, ışıkları yaktık, bir çift ayağa kalkıp birbirine sarıldı. O zaman "Tamam abi, ben bu işte başarılıyım" diyor insan... Bu oyunu izledikten sonra her ortamda bizim oyun konuşulacak. Birbirlerine şımardıkları zaman bizim oyunumuzu hatırlayacaklar. Özellikle evlenen çiftlerde görülür. Çünkü evcilik oyunu oynarlar ve arada mızıkçılık olur.

5 yıllık evliyiz ama bir kere kavga etmedik

- Eşiniz Yağmur Kaşifoğlu’nun da bir rolü var oyunda...

Bizim tiyatromuzda üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu var ki, ekip içerisinde ilişki olmayacak. 27 Numara’da ben oynuyordum, bu oyunda da Yağmur oynuyor ben oynamıyorum. Doğal olarak ekip içindeki ilişkiyi bir şekilde oturtmaya çalışıyoruz. Bizim ilişkimiz de tuhaf, biz 5 senelik evliyiz bir kere bile kavga etmedik. Yağmur Kaşifoğlu gibi uyumlu, zeki bir kadınla kavga etmek için zaten benim gibi bir hırt olmak lazım. Beni bile adam etti. Böyle olmayan çiftleri düşündüğümüz zaman da aslında olabilecek sorunların farkına varıyoruz. Evde kavga edip gelen bir çift direk seyirciyi etkiler. O zaman seyircinin suçu ne diye de sorarlar! Yağmur, oyunun en zor rollerinden birini oynuyor.

hürriyet magazin