Nuri Alço bildiğiniz gibi değil
22 Mart 2008 Cumartesi 12:51
Yeşilçam'ın 'kötü' adamı gerçek hayatta çok farklı bir tablo çiziyor. Gazozlu adamın bilinmeyen yüzü..


57 yaşındaki Alço, Eskişehir'de doğmuş, büyümüş. 'Alço' soyadı, saray pehlivanı olan dedesi Kel Aliço'dan geliyor. Mutaassıp bir ailesi olduğunu anlatıyor.

"Kötü" adam Takvim gazetesine konuştu.. Kötü adamı ne zaman oynamaya başladı? Ailesiyle arası nasıl? Evlilik macerasında neler yaşadı? İşte sevimli kötü adamın ağzından kendi hayatı:

SİNEMADAN ÖNCE İLAÇ ŞEFLİĞİ YAPMIŞ

Önce Eskişehir'de bankacılık yaptım. Kredi istihbarat şefi olarak. Daha sonra da Pfizer ilaç firmasında çalıştım.

ANNE VE BABASINA BAĞLI

Hayatta en çok sevdiğim insanı, annemi kaybettim. Babam sağ, 80 küsur yaşında. İşim olmadığında hemen onlara koşarım. Birbirimize çok bağlı bir aileyiz

YARIŞMAYA GİRMİŞ

O dönemde gazetelerin 'Fotoroman Kral-Kraliçesi' seçmeleri vardı. Yarışmaya girdim ve 1'inci oldum. Yarışmadan sonra film teklifleri gelmeye başladı zaten. İlk filmimi 1972 yılında Sevda Karaca ile çektim. Ve iyi adamı oynadım.

TÜRKER İNANOĞLU İMAJ DEĞİŞTİRDİ

Türker İnanoğlu; çirkin, iki laf etmeyi bilmeyen kötü adam karakterini değiştirmek istedi. Bunun yerine kötü adamı; şık giyinen, ağzı laf yapan, yakışıklı bir adama dönüştürmeye karar verdi ve beni seçti.

FARKLI BİR KÖTÜ ADAM

Benden önce; 'kötü karakter' denilince akla çirkin, pis adamlar geliyordu. Ben salon adamıydım. Giyim tarzım, kadınlara yaklaşımım, konuşmalarım herkesten farklıydı.

SİNEMADAN KAZANMAMIŞ

O zaman çok para yoktu. Bütün kazandığımızı kıyafetlere harcıyorduk. Filmlerde giydiğimiz her şey bize aitti. Benim aileden gelen birikimim var. Hayatımı onunla idame ettiriyorum.

DELİYİ OYNAMAYI İSTERİM

Ben iyi adamı da, kötü adamı da oynadım. Ama bir deliyi oynamayı çok isterim. Bakırköy Akıl Hastanesi'ne sık sık giderim mesela. Oradakilerin hareketlerini, ruh halini gözlemlerim.

KADINLARI SEVERİM

Kadınları çok severim ben. Hareketlerimle, tarzımla kadınları hep onore ederim. Sigara içmiyorum ama cebimde her zaman Dupont çakmağım vardır. (O anda cebinden çakmağını çıkarıyor. Ve en artistik haliyle yakıyor) Bir kadın sigara içmeye kalkarsa tak diye çıkarır, yakarım.

7 SENE EVLİ KALDIM

İyi bir ailenin kızıydı. 7 sene de evli kaldık. Sonra kız kardeşi kumar oynamaya başladı. Eski eşim Yasemin de benden habersiz kardeşiyle kumar oynamaya gitmeye başladı. Ayrılmamızın tek sebebi onun kumar alışkanlığıydı.

HAYATIMDA ŞU AN BİRİ VAR

7 senedir birlikte olduğum biri var. Çok anlayışlı, iyi biri. Seviyeli, çok güzel bir ilişkimiz var. Çok fazla dışarı çıkmayı sevmiyoruz. Özel hayatımıza çok dikkat ediyoruz...

PROFESÖRÜ OYNAYACAK

'Karanlıkta Makyaj' diye bir film projemiz var. Çalışmalara devam ediyoruz. Bir profesörü oynayacağım.
internethaber