Dublör olmayı beklerken Cemal Hünal, kendini "Ulak" karakterini canlandırırken bulduğunu söyledi.


Cuma akşamları Kanal D’de yayınlanan "Asi" dizisinde Kerim karakteriyle seyircinin karşısına çıkan Cemal Hünal, atlara aşık bir adam... Çağan Irmak’ın "Ulak" filmine dublör olarak çağrılan Hünal, bir anda kendini filmin isim kahramanı olan Ulak karakterini canlandırırken bulduğunu söyledi.
"Asi" dizisinde Kerim karakterini canlandırıyorsunuz. Peki, sizin hakkınızda bilmemiz gereken daha neler var? Kendinizden bahseder misiniz?
- Amerika’da oyunculuk okuyup, Türkiye’ye döndüm. Buraya geldiğimde televizyonda yer almayı hiç düşünmüyordum. Kardeşimle "Stunbull" adında bir animasyon şirketi kurduk. Güzel animasyon işleri yapmaya başlamıştık. Aslında dizi sektörünü pek de düşünmüyordum, tamamen şans eseri oldu.
Dizide nasıl rol almaya başladınız?
- Önce "Ulak" için dublörlük teklifi geldi. Ata binecek bir deli arıyorlarmış, beni buldular. Kabul ettim ve çekimlere gittim. Çağan (Irmak) beni çok beğendi. Bu sefer asıl hayal kahramanı olan Ulak rolünü bana verdi. Çok güzel bir tecrübeydi. Çalışmadığım zamanlarda da atlarım ve köpeğimi sete götürüp filmin çekildiği yerde kalırdım. 20 gün kadar orada kaldım. Çağan’la çalışmak çok güzel. Ne istediğini çok güzel şekilde aktarabiliyor. Bu da insana güven veriyor. Kafasında çok net resimler vardı, ben de ona güvendim. Sonuç da benim için çok güzel oldu. İlk uzun metrajlı filmim "Ulak"...
Herkes "Ulak"tan çok ümitliydi. "Babam ve Oğlum tadında bir ***** yine gişe rekorları kırar" denildi ama pek de öyle olmadı...
- Aslında "Ulak" anlatım tarzı olarak seyirciden çok şey bekliyordu. Genel olarak bizim seyircimiz hazır malzemeye daha alışık. Bu yüzden de sonuç beni rahatsız etmedi. Her filmin kendine özgü bir tarzı var. Çok basit bir şeyle bile seyirciyi etkileyebilirsiniz. "Ulak"tan seyirci ne bekliyordu, ben bunu tam olarak bilmiyorum. Ben filmin içindeydim, başka bir alemden izliyordum.
Seyirci "Ulak"tan ne bekliyordu bilmiyorsunuz. Peki, "Ulak" seyirciye ne veriyordu?
- "Ulak", seyirciye çocukluklarında dinledikleri gibi bir masal veriyordu. Çocuğa fazla bir şey anlatmana gerek yok. O zaten istediği gibi doldurur boşlukları... Çocukların zengin bir hayal güçleri var ve yargısızlar. İşte bizim filmimizin de böyle izlenilmesi gerekiyordu. Ama bu sinema seyircisinin pek alışkın olduğu bir durum değil. Bu, başı ve sonu olan, "Şimdi kötü adam öldü" formatı dışında bir proje... Çok cesurca yapılmış bir film. Belki de bu yüzden seyircinin beklentisini karşılayamadı ama ben yine de iyi yorumlar alıyorum. Önemli olan işin yapılmış olması. Anlaşılması daha uzun sürebilir. "Babam ve Oğlum" da ilk çıktığı zaman çok büyük bir gişe yapmamıştı. Çünkü Çağan hazır formüllerden giden bir yönetmen değil. Böyle olsa gişeye yönelik filmler yapardı. Bu piyasada para kazanmak için yapılan bir proje değil "Ulak"... Çağan’la tekrar çalışabilmeyi çok isterim.
Atlara olan yoğun ilginizin özel bir sebebi var mı? Neden kedi köpek değil de at?
- Ben atlarla yaşamayı seviyorum. Çok yoğun bir paylaşım var onlarda... İnsan ilişkilerine çok yatkınlar... Bir ata asla yalan söyleyemezsiniz mesela. Bu durum beni çok etkiliyor. En önemlisi samimiyet. Benim iki köpeğim, üç tane de kedim var. Samimiyetin ne olduğunu biz hayvanlardan çok doğru bir şekilde öğreniyoruz.
At çiftliklerini de sık sık ziyaret ediyorsunuz yani...
- Çit içinde at binmek hiçbir zaman makul gelmedi bana. Dizi çekimi için Antakya’ya gittiğimiz zaman dedim ki "Atımı kesinlikle buraya getirmeliyim"... At, benim bütün stresimi alıyor.
Asi’de Çağan Irmak sayesinde rol aldım
"Asi" dizisinde Çağan Irmak’ın desteğiyle rol almaya başladınız diyebilir miyiz?
- Elbetteki... Çağan, Tomris Giritlioğlu’yla konuşmuş ve beni çok beğendiğini söylemiş. Teklif geldikten sonra aileme danıştım. Onlar da olumlu baktıktan sonra ’tamam’ dedim.
Oyunculukla ilgili yeni projeleriniz var mı?
Oyunculuğun uzun vadede kariyer planlaması yapabileceğim bir meslek olduğunu düşünmüyorum. Gelen işlere bakıp ancak karar verebilirim. İlla "Önümüzdeki sezon bir projede yer alacağım" diye bir şey yok.

hürriyet magazin