+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Orhan Abi'nin İdamını İstemişler

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Magazin Haberleri Forumunda Bulunan  Orhan Abi'nin İdamını İstemişler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  ! Orhan Abi'nin İdamını İstemişler

  Orhan Abi'nin İdamını İstemişler

  "BenimMTV'm" programına konuk olan Orhan Gencebay, TRT'deki yasaklı günlerine dair şok açıklamalarda bulundu:
  Orhan Gencebay, TRT'deki yasaklı günlerine dair şok açıklamalarda bulundu.


  "benimMTV'm" programına konuk olan Orhan Gencebay, TRT'deki yasaklı günlerine dair şok açıklamalarda bulundu: "TRT'nin ilkeleriyle ters düşmüştük ve ben resmi bir yasaklıydım. Yalnız yasaklama değil, rencide edici davranışlara, onur kırıcı laflara maruz kaldım. Hatta 1970'li yıllarda bile benim idamımı isteyen olmuştu."

  n Popstar Alaturka'da jüri üyesisiniz, bunun dışında neler yapıyorsunuz bu aralar?

  - Maxi single hazırlığı içerisindeyim. Beş şarkı bir tane de enstrümantal var. Enstrümantalin icrası zorlu geçiyor. Hálá tamamlayamadım. Yoksa albümüm çoktan çıkacaktı. Ayrıca bir kitap yazmaya başladım. Redaktör arkadaşlarla çalışıyoruz.

  n Biraz geriye dönelim. Arabesk çok mu kötüydü de TRT'de yıllarca yasaklandı?

  - TRT'nin ilkeleri vardı ve bu ilkeler tartışılmalıydı. TRT koruyuculuğa yönelmişti. Koruduğu değerler miras kalan değerlerdi. Bunun dışına çıkıldığında yabancılık çekiliyordu. Mantık buydu. Yeni olan bir bulguyu kolay kolay bünyesine alamıyordu. Tüm kavga buradan çıkıyordu. İlla kendi bünyesine almak istediği olgu daha evvelki yapılara benzemek durumundaydı. Böyle bir kavga 25-30 yıl sürdü. Bunu çok çektim ben. O karara boyun eğmeyen tek bendim. Ben sanat özgür olmalı diyordum. Düşünce ve sanata gem vurulursa gelişme olmaz ki. Sonunda dediğimde haklı çıktım.

  n Size destek değil de köstek olan birileri oldu mu hiç?

  - TRT'nin ilkeleriyle ters düşmüştük ve ben resmi bir yasaklıydım. 25-30 yıl sonra anlaşıldım. Şimdi ki gençler bilmiyorlar TRT bir sanatçıyı nasıl yasaklarmış. Yalnız yasaklama değil, ne olaylara maruz kaldık. Rencide edici davranışlar, onur kırıcı laflara maruz kaldık hep. "Bir Teselli Ver" şarkısını yaptığım sıralarda TRT'de benden "Dışarıda yapılan yoz müzikler" sözleriyle bahsediyorlardı. Eserim çalınırken plağın iğnesiyle çiziyorlar, eserimi çirkinleştirecek ne varsa yapıyorlardı. Hatta 1970'li yıllarda bile benim idamımı isteyen olmuştu. Onlara göre Türk müziğini bozmuş olarak görünüyordum. Ben Türk sanat, halk müziğini mi dejenere ettim? Hayır. Ben kendi müziğimi yaptım.

  n Devlet sanatçısı unvanı kaldırılıyor. Sizin görüşünüz nedir?

  Devlet sanatçılığı unvanının kimseye verilmesinin taraftarı değilim. Çünkü ayrımcılık oluyor. Hepimiz devletin sanatçısıyız. Komünist bloğun uyguladığı bir şeydi bu. Bana da verdiler bu unvanı. Kaldırılmalı bence. Bir yanlış varsa devleti de eleştireceğiz. Ben iyi bir vatanseverim. Ama yanlış varsa söylerim.
  aktifhaber

 2. #2
  -Sєνgi Eмєк İѕтєя -- XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  ::...::KaLbİmİn DeRiNLiKLeRi::..::
  Mesajlar
  13.538
  Blog Yazıları
  62
  Tecrübe Puanı
  107375310

  :okur: Gencebay'ın idamı istenmiş


  Gencebay'ın idamı istenmiş
  01 Nisan 2008 Salı 08:51
  Orhan Baba bu günlere kolay gelmemiş. Çok çekmiş. Hatta idamı bile istenmiş.
  Şu sıralarda PopStar Alaturka jüriliği yapan Orhan Gencebay eski günlerini anlatırken, çok çektiğinden bahsetti.

  Gencebay şunları söyledi:

  'TRT’nin ilkeleriyle ters düşmüştük ve ben resmi bir yasaklıydım. 25-30 yıl sonra anlaşıldım. Şimdi ki gençler bilmiyorlar TRT bir sanatçıyı nasıl yasaklarmış.

  Yalnız yasaklama değil, ne olaylara maruz kaldık. Rencide edici davranışlar, onur kırıcı laflara maruz kaldık hep. "Bir Teselli Ver" şarkısını yaptığım sıralarda TRT’de benden "Dışarıda yapılan yoz müzikler" sözleriyle bahsediyorlardı. Eserim çalınırken plağın iğnesiyle çiziyorlar, eserimi çirkinleştirecek ne varsa yapıyorlardı.
  Hatta 1970’li yıllarda bile benim idamımı isteyen olmuştu. Onlara göre Türk müziğini bozmuş olarak görünüyordum. Ben Türk sanat, halk müziğini mi dejenere ettim? Hayır. Ben kendi müziğimi yaptım'
  internethaber


Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-12-2010, 18:54
 2. MHP Apo'nun İdamını Nasıl Engelledi...
  By moonlight in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-28-2009, 09:39
 3. Aysun Kayacı'dan Tehditle 100 Bin Tl İstemişler
  By clotapelin in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-20-2009, 16:04
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-12-2009, 15:44
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-11-2008, 13:14

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0