İngiltere'de 2. ırkçılık skandalı70 bin sterlinlik ödüllü 'Shipwrecked' adlı yarışmada yapılan ırkçılık, İngiltere'yi ikinci kez karıştırdı.

24.01.2007 İNGİLTERE, Channel 4 televizyonunun yayınladığı "Celebrity Big Brother" adlı yarışmada Jade Goody adlı yarışmacının Hint asıllı yarışmacı Shilpa Sheety'ye ırkçı hakarette bulunmasının şokunu üzerinden atmamışken, bu sefer de "Shipwrecked" adlı programdaki ırkçı skandalla sarsıldı. İki takımın Güney Pasifik'te bir adada 70 bin sterlinlik ödül için çekiştiği yarışmada 18 yaşındaki Lucy Buchanan adlı yarışmacı ırkçı olduğunu itiraf etti. Lucy "İngiliz İmparatorluğu'nu ve köleliği destekliyorum, siyahları sevmiyorum çünkü gerçekten kötüler" sözleriyle arkadaşlarını şoke etti. Irkçı hakaretlere devam eden Buchanan, "Ülkemize gelenlere şükran duymuyorum, İngiltere eski İngiltere değil" dedi.

TELEFONLAR SUSMADI

Tepkili izleyiciler televizyonun telefonlarını kilitlerken başka bir yarışmacının "Irkçıları sevmiyorum" sözü üzerine Lucy, "Korkarım bir tanesi aranızda, şişmanlara ve çirkinlere dayanamıyorum daha az yiyebilirler veya midelerini küçültebilirler" yanıtını verdi. İkinci kez benzer bir skandala sahne olan Channel 4, siyasetçiler ve sivil örgütler tarafından topa tutuldu. Lucy'nin annesi Nicola, "Kızım ırkçı değil ama koca bir ağzı var, düşünmeden konuşuyor" dedi.