Makyaja ne kadar zaman harcıyoruz?


Bir kadının makyaj yapıp hazırlanması en çok erkekleri zora sokar. 5 dakikada giyinen erkekler partnerlerinin kıyafetten ruja kadar bir türlü karar verememesinden yakınır durur. İşte bir kadının hazırlanmaya ve makyaja ayırdığı ortalama süre!Kadınlar ortalama olarak 2 saatini hazırlanmaya ayırıyor. Yanlış duymadınız! Makyaj, parfüm, kıyafet ve ayakkabı seçimi derken 2 saat su gibi akıp gidiyor. Elbette çok kısa sürede hazırlanan kadınlar da mevcut. Ancak bu çok sık rastlanılan bir durum değil.

1000 kadın üzerinde yapılan incelemeye göre hazırlanmak için harcanan ortalama süre 76 dakika. İşte yapılan işlere göre dağılımı:

23 dakika saç şekillendirme
18 dakika makyaj
16 dakika kıyafet seçimi
19 dakika duş alma

Pazartesi sabahları kadınlar 12 dakika saçlarına, 9 dakika makyaja, 9 dakika kıyafet seçimine ve 10 dakika duş almaya ayırıyor. Cuma günleri ise bu süre 6 dakikaya kadar düşebiliyor.

Araştırmayı yapan ekipten Ed Watson’a göre kadınları hayatlarının 3/4’ünü hazırlanarak geçiriyor. Araştırmanın ilginç sonuçlarından bir diğeri ise ünlülerin rutin hayatlarıyla ilgili.

Cheryl Cole ve Jennifer Lopez gibi ünlüler güzellikleri için 1 saatten fazla harcamıyor. Ünlülerin ortalamalarına göre 28 dakika giyinmeye, 14 dakika duş almaya, 11 dakika saç şekillendirmeye ve 19 dakika makyaja gidiyor.


Milliyet