+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu

Feng Shui nedir?

 Ilginc Garip Enterasan Seyler Katagorisinde ve  Mitoloji Forumunda Bulunan  Feng Shui nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  CaNDy'S
  Misafir

  Tanımlı Feng Shui nedir?

  Feng Shui nedir? Feng Shui (Fung Şuway) milattan önce süregelen eski bir Çin yaşama sanatıdır. Çin'de yaklaşık 4000 yıldan beri uygulanmaktadır. Feng Shui'nin sözlük anlamı "rüzgar" ve "su" dur. İkisi bir araya gelince çevreyle uyum içinde yaşamak anlamına geliyor. Kısacası Feng Shui, doğanın güçlerini ve enerjisini yönlendirme sanatıdır. Binlerce yıldır Çinliler evlerini ve eşyalarını doğru biçimde yerleştirirlerse, zengin bir yaşamı kendilerine sağlayacak pozitif enerjiyi çekeceklerine inanıyorlar.
  Feng Shui'nin tarihi oldukça eskidir. Bu tarih Çin'in ilk imparatorlarından Wu'nun bir kaplumbağanın kabuğundaki sihirli kareyi keşfetmesi ile başlıyor. Sihirli karede ilginç olan taraf yatay, dikey ve çapraz sıralarının toplanınca on beş sayısını vermesi idi. Pa-kua (Ba Gua) adını verdikleri bu sihirli kareyi oluşturan dokuz alanın her biri yaşamlarımızın farklı yönü ile ilişkilidir. Örneğin; en üstte, sağ köşedeki kare evlilik alanını simgeliyor.

  Feng Shui'nin temel ilkeleri Ch'i, Sharlar, Dokuz Çare, Beş Element, Dağınıklık ve Yin ile Yang'dan oluşur.

  - Ch'i bu felsefeye göre her şeye hayat verendir. Kıvrılarak akan bir ırmakta, tatlı esen rüzgarda yada uçarak kayan bir patencide Ch'i bulunabilir.

  - Chi'yi beş element oluşturuyor; metal, ateş, su, tahta ve toprak. Her insan doğum tarihine bağlı olarak bu elementlerden biri tarafından yönetilir. Chi iyi aktığında yaşamımız uyumlu ve dengeli olur. Durgunlaştığındaysa, hastalıklara ve şanssızlıklara neden olabilir.

  - Sharlar, şanssızlık ve talihsizlik getiren negatif enerjilerdir.

  - Her sorunu çözmek için 9 çare vardır: parlak, ağır, içi boş ve elektrikli nesneler, canlılar, sesler, renkler ve içgüdü. Kristal küreler, aynalar, rüzgar çanları, mobiller, bitki ve hayvanlar gibi canlı varlıklar, bambu flütler, taş, kaya veya heykel gibi ağır nesneler, renkler ve elektromanyetik alanları gözetildiği sürece elektrikli aletler ve lambalar evin doğru yerlerinde kullanılırsa, negatif enerji pozitif enerjiye dönüşecektir.

  - Yin ve Yang yaşamı şekillendiren ve dengeleyen iki kozmik güçtür. Yin (negatif enerji) karanlık alanları, Yang (pozitif enerji) aydınlığı sembolize eder. Yin Yang sembolünde, siyahın içinde beyaz, beyazın içinde siyah nokta vardır. Zıt renkli noktalar, her şeyin kendi içinde zıddını da barındırdığının sembolüdür. Yin ve Yang arasında sağlanan denge ile aslında evrenin bütünlüğü simgelenir

 2. #2
  CaNDy'S
  Misafir

  Tanımlı

  - Taze çiçekler bulunduğunuz mekana Yang enerjisi getirecektir. Ama solan cansız çiçekler Yin enerjisine dönüşür. Bu yüzden ölmek üzere olan çiçekleri canlı ve taze çiçeklerle değiştirin.
  - Rüzgar çanları iç ve dış mekanlardaki zararlı Chi'yi dağıtarak, faydalı Chi'yi ortama çekmekte fevkalade başarılıdır.
  - Uzun koridorların sonundaki yatak odaları ya da ofisler, dar alanda hızlı akan güçlü, yıkıcı enerjiden olumsuz etkilenir. Bu tür odaların kapılarını, batı ya da kuzeybatıya bakıyorsa kırmızıya, güneye bakıyorsa maviye, doğuya ya da güneydoğuya bakıyorsa beyaza, güneybatı ya da kuzeydoğuya bakıyorsa yeşile boyayarak bu etkiyi engelleyin.
  - Kafanızı meşgul eden, ne zamandır yapmak isteyip yapamadığınız işleri yapmanız, ödenmemiş faturaları ödemeniz gerekiyor. Böylece beyninizin bir tarafını meşgul eden şeylerden kurtuluyor ve pozitif unsurlara yer açıyor, enerji topluyorsunuz.
  - Mutfakta bulunan eşyalar özelliklede ocağın yeri önemlidir. Ocak zenginlik, sosyal hayat açısından ciddi etkilere sahiptir. İçi her zaman temiz tutulmalı ve ateşleyicilerinin hepsinin aktif çalışır halde olduğundan emin olmalısınız.
  - Giriş kapınızın üstüne, dışarıdan gelecek kötü enerjileri geri yansıtması için bir ayna asın.
  - Yemek masanızın etrafındaki sandalyelerinizin çift sayıda olmasına dikkat edin. Tek bir sandalye yalnızlık anlamına geliyor.

 3. #3
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375458

  Tanımlı Ce: Feng Shui nedir?

  Feng Shui Nedir?  Feng shui, 'Rüzgâr ve Su' demektir. Temel anlamı çevreyle uyum içinde yaşamaktır. Eski Çin inanışına göre dünyada denge ve düzen vardır ve bazı etkinliklerle bireyler iyi şansı kendilerine çekebilirler. Doğanın rüzgârları ve sularıyla uyum içinde yaşarsak, bolluk ve iyi şans sahibi oluruz. Çevreyle uyum içinde yaşamak Batı'da henüz yeni bir kavram sayılabilir ama Doğu'da binlerce yıldır uygulanagelmektedir.
  Feng shui'nin kökenleri eski çağlara dayanır, beş bin yıl önce Hsialı Wu (İ.Ö. 2953,2838) bir kaplumbağa bulmuş ve kabuğunda kusursuz 'sihirli kare'nin varlığını keşfetmiştir. Bu keşiften I Ching, Çin astrolojisi, numeroloji, dokuz yıldız Ki ve feng shui doğmuştur. (Hsialı Wu'nun öyküsünde, Richard Webster'in Talisman Magic adlı yapılında kaplumbağa kabuğu ve değişik kehanet sistemlerinden söz edilir (Llewellyn Pub., 1995).)
  1933 - 1936 yılları arasında Walter Schofield, Hong Kong'da yüzden fazla tarihöncesine ait ören yeri keşfetmiştir. Lantau Adası üzerindeki Tung Wan'da, Bronz Çağı'na ait bir mezarlıkta, başları güneye yöneltilmiş altı ölü bulmuştur. Güney feng shui açısından her zaman önemli bir yön olduğundan, bu keşif feng shui'nin tarih öncesi dönemlerde de uygulandığının kanıtı olabilir.
  Üç bin yıl önce hükümet binalarının ve sarayların feng shui kuramlarına göre inşa edildiğine ait kanıtlar da vardır. Canton kenti bu dönemlerde feng shui kuramları esas alınarak inşa edilmiştir. Bugün hâlâ Chu Chiang Irmağı'nın deltasına kurulu, denizden doksan mil uzakta, yumuşak eğimli tepelerle çevrili, etkileyici bir kenttir.
  Pekin'in kuzeyinde kenti soğuktan koruyan tepeler vardır. Havanın açık olduğu günlerde Yasak Kent'ten Batı Tepeleri izlenebilir. Feng shui'nin başka bir gereği de suyun evin arkasından ziyade ön tarafında olmasıdır. Yasak Kent'in önünden akan Altın Irmak bu prensibin uygulandığını kanıtlar.
  Marco Polo, imparatorun, sarayının kuzey duvarına bir mil civarında çevresi olan geniş ve yüksek bir tümsek inşa ettirdiğini kaydetmiştir. Bu tümsek Siyah Kaplumbağa anlamına gelir ve sarayın feng shui'sini iyileştirir.
  Feng shui'nin temel kuramları Han Hanedanlığı zamanında yazılmıştır (İ.Ö. 25), ama ilk kuramlarının Song Hanedanlığı'na (l.Ö. 960) kadar dayandığı gözlemlenir.
  Sistemde küçük değişiklikler yapılmışsa da feng shui'nin temel düşünce yapısı Tang Hanedanlığı zamanında, Yang Yun Sang'ın İmparator Hi Tsang için (l.Ö. 888) yazdığı bir dizi kitaptan beri hiç değişmemiştir. Yang Yun Sang bu kitaplarında ağırlıklı olarak ejderhalardan söz eder. Bugün bile Çin'de ejderhalar en saygıdeğer göksel yaratıklardır.
  "Çin simgeciliğinde ejderhalar en önemli göksel hayvanlardır. Bahar ve yeniden doğumla da tanımlanırlar. Bizim bakış açımızdan önemli olan feng shui'nin en önemli elementlerinden biri olan suyla ilişkileridir. Su aynı zamanda parayla ilintilidir. Bir ejderha nesnesi, süsü örneğin sahibini çok çalışmaya, başarılı ve varlıklı olmaya teşvik eder."
  Feng shui simgeselliğinde yeşil ejderhalar ve beyaz kaplanlar tepelerin ve dağların altlarında yatarlar. Y. S. Sang'ın yazdığı feng shui kuramları bugün Form Ekolü adıyla anılır ve feng shui'nin en önemli kategorilerinden birisidir. Form ekolü genel olarak arazinin biçimlendirilmesi ve kenar çizgileriyle ilintilidir.
  Bir yüz yıl sonra, Wang Chi ve Sung Hanedanlığı'ndan başka bilim adamları (İ.Ö. 969 - 1126), feng shui hakkındaki tüm eski metinleri okuyarak bu metinler üzerine kapsamlı yorumlar yazdılar. Bugünkü feng shui işte bu bilim adamlarının araştırma ve yorumlarına temellenir.
  Bu bilim adamları insanların bireysel enerjisinin arazinin göksel enerjisiyle uyum içinde olması gerektiğini düşünmeye başladılar. Sonuç olarak Çin astrolojisinin görüşlerini kullanan farklı bir feng shui okulu oluşmaya başladı. Pa-kua simgesi, Lo Shu sihirli karesi, Luo-pan pusulası gibi araçlar, bireyler için en elverişli mekân ve yönleri belirlemede kullanılmaya başlandı. Bu sisteme de Pusula Ekolü adı verilir.
  Feng shui her zaman yaşamın en önemli alanlarından biri olarak kabul edildi. Eski bir Çin deyişi başarılı bir yaşamın beş ana kuramını şöyle açıklar: "Önce kader, sonra şans gelir. Üçüncü olarak feng shui'yi insan sevgisi ve eğitim izler."
  Kaderimizi belirleyen burcumuzdur, yaşamımızın ana çizgilerini çizer. Güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya koyar. Güçlü yönlerimizi yararlı kılmalı ve zayıf yönlerimizi de güçlendirmeye çalışmalıyız elbette.
  Şans, tanımlaması zor bir sözcüktür. Çinliler öbür dört kavramın üzerinde çalışarak şansımızı açabileceğimize inanırlar. Şans bir zihin durumudur aslında. Geleceğe korkuyla değil de, katılımcı olarak, ümitle bakarsak, başımıza iyi şeylerin gelmesini umarsak, olaylar genellikle istediğimiz biçimde gelişir.
  Üçüncü kuram feng shui'dir. Bunu kullanarak dünyayla ve içindeki her şeyle uyum içinde yaşayabiliriz. Bu biçimde yaşamak şans da dahil, yaşamımızı her anlamda iyiye götürür.
  Dördüncü kuram insan sevgisidir. Hem eski Çin felsefesi hem de dini metinler hiçbir ödül beklemeksizin vermemizi öğütler. İnsanın kendi 'ben'ini hesaba katmadan vermesi kendi özel tatminini getirir ve yaşam kalitemizi iyileştirir.
  Son olarak eğitim gelir. Hepimiz elimizden geldiğince ileri gitmeliyiz. Eğitim yaşam boyu süren bir çalışmadır; mümkün olduğu kadar dünyada olup bitenlerle bağımızı koparmamalıyız.
  Bazı metinler beşinci kuram olarak eğitim değil de çaba sözcüğünü kullanır. Elbette bir şeylerin olması için çaba harcamamız gerekir. Yaşamda herhangi bir başarı kazanmak için aslolan, sıkı çalışmadır.
  Ch'i
  Eski bilim adamlarına göre evrende orijinal olarak tek bir soyut enerji, Ch'i vardı (doğanın soluğu). Bu genellikle ejderhanın göksel soluğu anlamına da gelirdi. Ch'i her yerde dolaşan görünmez bir enerjidir ama belli yerlerde toplanır, buraların feng shui'si iyidir.
  Ch'i mutluluk, uzun yaşam ve bolluk getirir. Çinliler Ch'i'nin yeni bir yaşama ana rahmine düşüş ânında girdiğine inanırlar. Ch'i yaşayan her şeyin içindeki yaşam gücüdür ve bir şey kusursuz bir biçimde yapıldığı anda Ch'i'de kusursuzluk noktasına ulaşır. Harika bir portreyi bitiren ya da iyi bir yumruk savuran boksör Ch'i yaratırlar.
  Tam tersine, birisi kendini hasta ya da uyuşuk hissediyorsa, Ch'i enerjisinde eksiklik vardır. Aktif ve sağlıklı olabilmek için yararlı Ch'i'ye ihtiyacımız vardır. Her zaman heyecan dolu ve yeni projelere açık olan biri aynı zamanda Ch'i ile de doludur.
  Böyle anlarda Ch'i bedenimizden yukarı doğru akarak başımızın çevresinde bir hale etkisi meydana getirir. Bu hale kişinin canlılığına ve sağlığına bağlı olarak büyür ya da küçülür. Ch'i meditasyon, başkalarıyla iyi ilişkiler, sağlıklı bir yaşam biçimi ve iyi feng shui ile artırılabilir.
  Feng shui'ye göre Ch'i'nin biriktiği ya da oluştuğu yerler mutlu, başarılı ve bolluk içinde yaşamlar için idealdir. Güçlü rüzgârlar Ch'i'yi kolayca dağıtabilir. Bu nedenle rüzgârlı alanlar feng shui açısından iyi değildir. Ancak Ch'i suya da bağlı olduğunda iyi Ch'i sulak alanlarda birikir. Bu nedenle Hong Konglular limanlarına zenginliklerinin kaynağı olarak bakarlar. Limanın çıkışı o kadar küçüktür ki, zenginliği içeride tutar. (Bugün insanlar limandaki iade işlemlerinin Ch'i seviyesini olumsuz etkileyeceğinden ve koloninin zenginliğini azaltacağından çekinmekteler.)
  Ancak tüm sular iyi değildir. Sular çok hızlı aktıkları zaman zenginliği alıp götürürler. Düz bir hat boyunca aktıklarında yine Ch'i enerjisini götürürler. İdeal akışlı su yavaş ve hafifçe girdaplı olmalıdır.
  Ch'i enerjisinin doğduğu ya da biriktiği ya da almaşık olarak yeni Ch'ilerin oluştuğu yerleri seçmek önemlidir. Bu tür mekânlar her zaman iyidir. Yavaş hareket eden sularla ve yuvarlak tepelerle çevrili, rüzgârları dağıtan bir mekân idealdir.
  Feng shui mitolojisinde, Ch'i ilk kez hareket ettiğinde yang'ı (eril kuram) yarattı; durduğunda ise yin (dişi kuram) yaratıldı. Eril ve dişi yaratıldıktan sonra tüm evren yaratıldı. Yin ve yang kuramlarının da feng shui açısından yaşamsal önemi vardır.
  Feng shui için önemi olan öbür öğeler kaplumbağa kabuğundaki sekiz trigramlar ve beş element; ateş, toprak, ahşap, su ve metaldir.
  Yin-Yang
  Yin ve yang Çinliler açısından evrenin dengeleyici, uyum sağlayıcı etmenleri olarak görülür. Zıt enerjiler olup, biri öteki olamadan varlığını sürdüremez. Aslında yin enerjisi her zaman yang'ın; yang da yin'in içindedir. Popüler yin-yang simgesinde beyaz leke (yang) yin'in ve siyah leke (yin), yang'ın içindedir. Lao Tzu, "Tek başına bir yin doğamaz ve tek başına bir yang büyüyemez," demiştir.
  Yin ve yang genellikle Taichi'nin bütünlük simgesini yaratan bir daire içinde resmedilirler. Yin, yang ve daire simgenin bir olan üç elementidir. Taichi 'en üst, en yüce' anlamlarına gelir, tai ve chi sözcüklerinden türemiştir. Tai en büyük ve chi en son anlamlarına gelir.
  Yin ve yang sözcüklerinin etimolojisi de ilginçtir. Yin bir tepenin gölgelikli kuzey yanını, yang da güneşli güney yanını tanımlar.
  Yin ve yang birlikte Tao'yu meydana getirirler. Tao 'yol' anlamına gelir. Evrendeki her şey yin ve yang enerjilerinden türemiştir. Her zaman birbirleriyle etkileşim halindedirler.
  Yang etken, eril, baskın ve olumludur. Güç ve enerji doludur. Yin alıcı, dişi, doğurgan ve negatiftir. Destekler, besler, tutar. Yang gün, yin gecedir. Yin ve yang'ı anlatmak için gök ve yer, gündüz ve gece, siyah ve beyaz, eril ve dişi gibi başka örnekler de kullanılabilir. Biri öteki olmadan var olamaz.
  Örneğin gece olmadan gündüz, ölüm olmadan yaşam söz konusu değildir. Çinlilerin zıtların birliğinden aldıkları zevk, yin ve yang enerjilerini temsil etmektedir. Çinliler bu işten hoşlanırken abartılabileceğinin de farkındadırlar elbette. 'Yin yi tou, Yong yu tou' ('bir yüz yin'de, bir yüz yang'da' şeklinde çevrilebilir. Kişinin gerçek amacını gizlemesi anlamına gelir) ve 'Yin yang guai qi' (tuhaf yin-yang havaları şeklinde çevrilebilir. Tuhaf davranmak anlamına gelir) Çinlilerin sıkça kullandığı iki deyiştir.
  Eski bilgeler yin ve yang kavramlarını tam anlamıyla açıklamaya girişmemişlerdir, şiirsel söyleyişlerle yetinmişlerdir. Ch'i enerjisi yaşamın gücüdür ve yin yang ikiliğini yaratmıştır. Bu kadar basit işte. Ne yin ne de yang mutlak iyi ya da kötü olabilirler. Sadece vardırlar.
  Feng shui'de tepeler, dağlar ve öbür yüksek alanlar yang enerjisini temsil eder. Vadiler ırmaklar ve kaynaklar da yin'dir. Dümdüz bir toprakta çok fazla yin vardır. Sulak ve bitkisel alanları olmayan tepelik bir arazi de fazla yang'dır. Hoş, yuvarlak hatlı, sulak kırsal alanlarda yin ve yang dengelidir.
  Feng shui'yi kullanarak yin ve yang arasında denge sağlayabiliriz. Örneğin düz bir araziye bitkiler, kayalar ve binalar ekleyebiliriz. Ama bunu yaparken dikkatli olmak gerekir, çünkü örneğin küçük ağaçlar büyüdükleri zaman mekânın feng shui'si de değişir.
  Yin ve yang kavramları ölüm için de geçerlidir. Yin evi ölüm, yang evi yaşam evidir. Ataları anmak Çin yaşamının önemli bir parçası olduğundan feng shui'nin biri öldükten sonra da uygulanmasına şaşırmamak gerekir. Mezarın yerinin doğru olmasının torunların başarısı üzerinde etkisi olduğuna inanılır.
  Örneğin Çinliler yüzyılın başında Sun Yat-Sen'in kazandığı şaşırtıcı başarının annesinin mezarının kusursuz feng shui'sine bağlı olduğuna inanırlar. (Yin yang simgelerinin kökeni bilinmemektedir. Bazı yetkililer Chou Tun-Yi tarafından yaratıldığını iddia eder. Oysa çok daha eski, Taoist kökenli olmalıdır.) Chiang Kai-shek'in inanılmaz başarısı da yine annesinin mezarının konumuna atfedilir. Komünistler mezarı kazdıkları zaman çöküş dönemi de başlamıştır.
  Feng shui yalnızca en iyi mezar yerini değil, cenazenin kaldırılacağı en iyi zamanı belirlemek için de kullanılır elbette. Mezar yeri ejderha sırtı gibi dalgalı olmalıdır. Ejderha Üst Yaratık'ın simgesidir. Düz alanlar 'sahte ejderha'nın sembolüyken dalgalı alanlar 'gerçek ejderha'yı temsil eder.
  Mümkünse mezar güneye bakmalıdır. Çinliler ölünün soluk alacak havaya ihtiyacı olduğunu düşünürler ve güneye bakan mekânlar 'kozmik yaşamın soluğu'nu temsil eder. Çinliler bu kozmik soluğun yokluğunun ölünün torunlarını etkileyeceğine inandıkları için, uygun mezar yerinin seçimi son derece önemlidir.
  Son olarak da mezar doğru yönlendirilmiş olmalıdır. Bu, ölen kişinin doğum tarihine göre belirlenir. Bir luo-pan'a ya da fal pusulasına bakılarak, doğru yön belirlenir.
  Torunların iyi şansının devam etmesi için mezara iyi bakılmalıdır. Kutsal günlerde mezarlar ziyaret edilir ve temizlenir. Mezarın renk değiştirmesi kötüye işarettir. Kararması bir felaket, renginin açılması da aile içinde yas anlamına gelir. Bu tür kararma ya da renk açılmalarının önlenmesi için mezarların üzerine genellikle kırmızı bir toz serpilir.
  Taoist evren simgesi sekiz trigramla kuşatılmış yin-yang'dır (Şekil l A). Pa-kua adıyla tanınan bu simge, Uzakdoğu'da son derece popülerdir; tapınaklarda, evlerde, saraylarda ve dükkânlarda rastlanır.(Yerliler için gömülecekleri yerler önemli bir ihtiyaç olduğu gibi çoğu Çinli kendi memleketinde gömülmek ister. Sonuç olarak, dünyanın dört bir yanından Hong Kong'a cenaze gönderilir.
  Hong Kong'da toprak aşırı derecede pahalıdır ve az bulunur. Bu nedenle, mezarlıkların çoğu, toprağını yedi ila on yıllık periyotlarla kiraya verir. Bu süre dolduğunda, kalanlar mezardan çıkarılır ve özel bir törenle yakılır. Bu, Feng shui uygulayıcılarını işlerini yapmaktan alıkoyar ve bugünlerde çabalarının çoğu feng shuinin yaşam analizi üzerinedir.)


  Şekil 1A: Pa-kua
  Sekiz Trigram
  Çinliler I Ching'in sekiz trigramının yaşamın sırrını temsil ettiğine inanırlar. Sekiz trigramın yaratıcısı Hsialı Wu olup, Ssu Hsiang diye bilinen ve yin-yangın tüm olası kombinasyonlarını temsil eden dört simgeden türemiştir (Şekil 1B).
  Bir şeklin alt bölümü simgenin yin mi yang mı olduğunu gösterir. Bu dört simge fazladan bir çizgi eklenerek iki katına çıkarılmış, ve sekiz trigramı oluşturmuştur (Şekil l C). Bu trigramlar da yine sayıca ikiye katlanarak l Ching'in altmış dört sekizgenini oluşturmuşlardır. Biz feng shui'de yalnızca on altı trigram kullanırız, sekizgenlere gereksinme duymayız.

  Şekil 1B: Ssu Hsiang
  I Ching yani 'Değişimler Kitabı', Çin'in en eski kitabı olup, büyük bir olasılıkla dünyanın da en eski kitabıdır. Wu Jing, yani beş eski Çin klasiğindan çok daha önemlidir. Çin düşüncesini, felsefesini ve kültürünü derinden etkiler. İnsanların değişimleri anlaması ve değişimlerle başa çıkabilmesi, başarılı, tatminkâr yaşamlar sürdürebilmesi amacıyla yazılmıştır. Evreni bir bütün olarak tanımlar; bu bütünün içindeki her şey hareket etmekte, değişmektedir. İnsanların doğanın sonsuz döngülerine ve ritmine uyum sağlamasını amaçlar.
  Tüm evren hareket eder ve değişir. Yaşam doğumdan ölüme değişimlerin birbirini izlemesidir. I Ching yaşamın her evresindeki insanlara değerli bilgiler sunar. Hem Taoizm hem de Konfüçyusçuluk, felsefelerinde ve çıkış noktalarında I Ching'den esinlenirler.
  Neyse ki I Ching imparator Chin Shih-Huang'ın İ.Ö. 215'teki Büyük Kitap Yangını'ndan kurtulmuştur. Bu yangından kurtulan tek Konfüçyus metnidir." (15. Çin Hanedanlığı'nın ilk imparatoru Chin Shih-Huang'dır, ülkeyi birleştirmek için pek çok önlem almıştır. En önemlisi tek bir dil kullanımını desteklemesidir.
  Ayrıca halkın cahil kalması için her türlü eğitim imkânını yok etmiştir. Zamanın bilim adamları canlı canlı gömülmüş ve yapıtları yok edilmiştir. I Ching bu kıyımdan kurtulmuştur çünkü Chin ve danışmanlarının bu kitaba ihtiyacı olmuştur. (İmparator Çin Seddi'yle bilinir. Aydan görülebilen tek insan yapımı yapıdır))

  Şekil 1C: Pa-kua'nın Sekiz Trigram'ı
  Pa-Kua
  Pa-kua pusulanın sekiz köşesini belirleyen sekizgen bir simgedir. Çin pusulasına göre güney her zaman tepededir. Bunun sonucu olarak da kuzey en altta, doğu solda ve batı sağdadır. I Ching'in sekiz trigramı bu sekiz yöne göre yerleştirilir. Trigramların pa-kua'ya güç ve enerji verdikleri söylenir.
  Trigramların iki farklı bileşimi vardır: İlk Gök Dizisi (Hsien Tien); ikincil Gök Dizisi (Hu Tien). İlk Gök Dizisi Hsialı Wu tarafından tasarımlandırılmış olup evrenin idealist, kusursuz bir resmini çizer. İkincil Gök Dizisi, İ.Ö. 1143 yılında Chou Hanedanlığı'nın kurucusu Wenli Duke tarafından tasarlanmıştır, trigramların daha pratik bir yerleşimidir; bu nedenle de toprağın Ch'i'sini düzenlemede feng shui'nin daha fazla başvurduğu bir araçtır.
  İkincil Gök Dizisi, Hsialı Wu tarafından kaplumbağanın kabuğunda keşfedilen Lo Shu diyagramından türetilmiştir. Üçe üçlük bir kusursuz sihirli karedir; dik, yatay, dikey, her yöne sayıların toplamı on beş eder. Yin, yani tek sayılı trigramlar ortalarında beş rakamıyla ana yönlerde bulunurlar. Yang ise çift rakamlı trigramlarla ara yönlerde durur.
  Feng shui uyarınca, Lo Shu sihirli karesi ikincil Göksel Dizi'yi kullanarak eve yerleştirilir ve ailenin her üyesi için en iyi mekânı belirlemede kullanılır. Ayrıca her odayı yerleştirmek için insanların barış ve uyum içinde yaşayacağı köşeleri de gösterir. Bu feng shui sistemi Pusula Ekolü'nün bir parçası olup, Uçan Yıldız olarak bilinir.

  Kaynak:feng shui sitesi


  Beş Element
  Çinlilere göre dünyadaki her şey beş elementin bir parçasıdır: ateş, toprak, ahşap, su ya da metal. Bu elementler yaptığımız her şeyi etkiler. Ch'i enerjisinin kendisini gösterdiği beş farklı yol vardır.
  Burçlarımızda beş element de bulunur. Her elementin miktarı bizim kişiliğimizi ve yaşamdaki başarımızı belirler. Burçlarımızdaki beş elementi dengeleyerek, üzerlerimizdeki etkisini açıklamak için son derece yetenekli bir astrolog gerektiğini unutmayalım.
  Ahşap:Ahşap, yaratıcı ve yenilikçidir. Haritamızda bu elementten fazlaca varsa, bir biçimde mutlaka yaratıcıyızdır. Ahşap katlanabilir ve eğilebilir, söğüt gibi; ya da güçlü ve serttir, meşe gibi. Sosyaldir ve toplum bilinci gelişmiştir.
  Ayrıca renklerden yeşili, mevsimlerden ilkbaharı ve yönlerden doğuyu temsil eder. Doğum ve çocukluk demektir. Pekin'deki Yasak Kent'in doğu bölümündeki binalar genç prense ev sahipliği yaptığı için yeşil kiremitlerle kaplıdır.
  Ateş:Ateş, enerji ve heyecan verir, ama aynı zamanda tehlike işaretidir de. Çok fazla ateş olduğu zaman yıkıcı olabilir. Ateş ısıtır ve neşelendirir, ama yakar ve yok edebilir de. Ateş doğal liderin elementidir. Ateş kırmızı, yaz, güney demektir. Ateş ergenlikten önceki büyüme yıllarıdır.
  Toprak:Toprak, denge verir, aynı zamanda mesken ve yasal işler anlamına gelir. Toprak sabırlı, adil, onurlu, yöntemlidir. Ancak zorlayıcı ve fazla isteyen de olabilir. Sarı renk, merkez ve ilk gençlik yıllarıdır.
  Metal: Metal (sık sık altın da kullanılır), hasat, iş ve başarıdır. Burada sözü edilen başarı, genellikle maddi başarıdır. Olumsuz yanında sert ve yıkıcı olabilen kılıç ya da bıçak vardır. Rengi genellikle beyazdır ama altın sarısı da kullanılır. Sonbahar ve batı demektir. Olgunluk yıllarını temsil eder. Pekin'deki sarayda imparatoriçenin daireleri batı kanadındadır ve beyaza boyalıdır.
  Su:Su, yolculuk, iletişim ve öğrenme demektir. Edebiyat, sanat ve basın yayınla ilişkilidir. Yumuşak (tatlı bir yağmur) ya da şiddetli (tayfun) olabilir. Su tüm canlıları besler, kayaların en sertini bile zamanla öğütür. Siyah, kuş ve kuzey demektir. Yaşlılık dönemidir.
  ELEMENTLERİN DÖNGÜSÜ

  Şekil 1D: Beş Elementin Üretim Döngüsü (Doğum Döngüsü olarak bilinir).
  Beş elementten her birinin arasında üç döngüsel ilişki vardır. Bunlardan biri Üretim Döngüsü ya da doğum döngüsü olarak bilinir (Şekil 1D). "Üretim döngüsü çok eskidir ve İmparator Huang Ti (İ.Ö. 2266) tarafından yaratıldığı söylenir. Aynı imparator tarımı, tuğlayı, müzik aletlerini ve Çin felsefesinin çoğunu da yaratmıştır. Çinliler tarafından halkların babası olarak nitelenir."
  En tepesinden başlarsak ve saat yönünde ilerlersek, ateşin toprak (kül) ürettiğini görürüz. Ateş zayıfladıkça, toprak güçlenir. Toprak da metal (mineraller) yaratır ve metal güçlendikçe, toprak zayıflar. Metal doğal olarak suya dönüşür.
  Sonuç olarak metal zayıfladıkça su güçlenir. Aynı biçimde su ahşaba yürür (ağaçlar ve bitkiler). Burada da ahşap güçlenir ve su zayıflar. Son olarak ahşabı yakar, ateş yaratırız; ahşap zayıflamış ve ateş güçlenmiş olur. Bu Erken Gök ya da Fu Hsi'nin (ya da Wu Hsia) Düzenlemesi olarak da bilinir.
  Ayrıca bir Yok Oluş Döngüsü vardır (Şekil l E); bu döngü hangi elementin ötekini ele geçirdiğini gösterir. Örneğin ateş metale baskındır çünkü sıcak metali eritir. Bu, olumsuz bir durumdur ve dengesizlik yaratır. Metal ahşabı yok eder. Ahşap toprağı yok eder ve toprak suyu ele geçirir. Son olarak da su ateşi söndürür. Bu ikinci Gök ya da King Wen Düzenlemesi olarak bilinir.
  "King Wen İ.Ö. 1150'lerde yaşamış, ve I Ching sekizgenlerine ilk kez anlam vermiştir. Politik nedenlerle hapse atıldığı için yazdıklarına dikkat etmiş, düşmanlarının öfkesini üzerine çekmemek için özellikle karanlık ve anlaşılması zor bir biçemle yazmıştır."

  Şekil 1E: Beş Elementin yok Oluş Döngüsü
  Son olarak da bir indirgenme Döngüsü vardır (Şekil 1F). Bu döngü yok oluş döngüsünün yarattığı dengesizlikleri düzeltmede kullanılır. Yok oluş döngüsünden metalin ahşaba üstün geldiğini ya da onu yok ettiğini biliyoruz. İndirgenme döngüsünde metal ile ahşap arasına su konursa, potansiyel yıkıcı etkileri nötralize eder.
  Aynı biçimde, ateş metale baskındır, demek ki indirgenme döngüsünde aralarında toprak olmalıdır, çünkü toprak ateşi bertaraf edeceği için baskın etkileri azaltır

  Şekil 1F: Beş Elementin İndirgenme Döngüsü
  Doğum döngüsünü izlemek zorlukların barış içinde çözümlenmesine olanak verir. Yok oluş döngüsünü izlemekse tam tersi bir etki yapar ve her zaman sorun yaratır. İndirgenme döngüsü yok oluş döngüsünün etkilerini azaltır.
  Sizin kişisel elementiniz doğum yılınızla belirlenir. İkinci en önemli elementiyse doğum zamanınız belirler. Bunu belirlemek için "Tablolar" bölümümüzdeki "Elementler ve İşaretler" ve "Saate Göre Elementler" tablolarına bakabilirsiniz.
  Örneğin ben, öğleden sonra 16:50'de doğdum. Benim doğum saatime göre elementim su. 1946 yılında doğdum, bir ateş yılı. Su ve ateş birbirini yok eder, çünkü su ateşi söndürür. Ben bu kötü etkiye karşı ahşap kullanabilirim çünkü indirgenme döngüsünde ahşap, ateşle su arasındadır.
  Kişinin doğum yılı ve doğum saatine göre elementi aynıysa sorunlar çıkabilir. Bu durum kişinin çıkarlarının aksine işleyen bir enerji fazlasına neden olabilir. Böyle bir durum varsa kişinin doğum ayı ve gününe göre çok daha derin bir araştırma yapmak gerekebilir.
  Asyalıların çoğu çocuklarına ad koyarken beş elementten birini kullanarak onların yaşamına başka bir boyut katmak isterler. Örneğin çocuk ateş yılında doğmuşsa, aileler ahşap ile ilgili bir ad koyarlar çünkü ateşi yaratan ahşaptır.
  Feng shui'ye göre evinizin içini size en fazla yarar sağlayacak biçimde düzenlemek istediğimiz için kişisel elementinizle çevreniz arasında uyum sağlamaya çalışırız. Örneğin ben bir ateş yılına doğdum, demek ki pek çok ahşaba, yeşil nesneye, örneğin bitkiye ihtiyacım var. Çünkü ahşap ateşi yaratır. Aynı biçimde siyahtan ve fazla sudan kaçınmam gerekir çünkü su ateşi yok eder.
  Bir evde birden fazla kişi yaşadığı zaman bu durum karmaşıklaşır. Bu durumda ortak kullanılan mekânlarda evin reisinin elementini kullanmak gerekir; ancak yatak odaları ya da kişilerin kendi odalarında kendi elementlerine yer verilir.
  Son olarak feng shui ile barışa, zenginliğe, mutluluğa ve tatmine ulaşmak istiyorsak çok miktarda Ch'i enerjisi olan, iyi bir yin yang dengesine sahip; kendi kişisel elementimizle uyumlu bir denge kurabilmiş bir mekân yaratmalıyız.

  Uçan Yıldız
  Pek çok feng shui sistemi vardır ama en iyi bilinenler Pusula ve Form Ekolleridir. Ayrı ayrı gelişmiş olmalarına karşın 19. yüzyılın sonunda feng shui uygulamacıları her iki yöntemi birlikte kullanmaya başladılar.
  Uçan Yıldız Sistemi geleceğe bakmamızı ve feng shui'nin üzerimizdeki etkilerinin neler olabileceğini anlamamızı sağlar. Bu sistem Pusula Ekolü'nün bir kolu olup, gelecek trendlerle ilgilidir ve birkaç bin yıl önce Wu'nun Lo Irmağı'nda bulduğu dev kaplumbağadan türemiştir. Bu kaplumbağanın kabuğunda bir biçim vardır ve eski bilgeler bunun üçe üç kusursuz bir kare olduğunu keşfetmişlerdir (Şekil 4A). Her dik, yatay ve çapraz sütun toplandığında on beş bulunur. Bu kareye Lo Shu adı verilir (Şekil 4B).

  (Solda) Şekil 4A: Kaplumbağanın kabuğundaki işaretler üçe üç bir kusursuz kare oluşturur (Sağda) Şekil 4B: Lo Shu.
  Bu buluş o kadar dikkat çekicidir ki, eski bilgeler ardındaki anlamı yakalamak için derinlemesine incelemişlerdir. Araştırmalarının sonucundan yalnızca feng shui'nin Uçan Yıldız Sistemi değil, Çin astrolojisi, numeroloji, Dokuz Yıldız Ki ve l Ching de doğmuştur.
  Her sayı bir yönü temsil eder. Kuzey her zaman diyagramın altındadır, böylece harita ters dönmüş gibi durur. Bunun sonucu olarak da bir sayısı kuzeyi, iki güneybatıyı, üç doğuyu... gösterir. Bu yönlerin feng shui açısından önemi büyüktür.
  "Çinli yerbilimciler ırmakların daima doğuya doğru aktığını ve ırmakların doğduğu büyük dağların da batıda olduğunu iddia ederler. Bunun sonucu olarak sıcak ve hoş yerler (ışık yang) güneydedir ve soğuk rüzgârlar kuzeyden (karanlık yin) doğar. Böylece ılık ve hoş güney Çin haritalarının tepesinde, kuzey altında, doğu solda ve ban da sağdadır. Feng shui Çin coğrafyasını uygular."
  Her sayının ayrıca bir anlamı vardır ve bu anlamlar gelecekteki olayları tahmin etmek için kullanılır. Bir (su) iyi bir sayıdır. İki (toprak) en talihsiz iki sayıdan biridir ve kötü sağlık anlamına gelir.
  Üç (ahşap) kızgınlık, stres, tartışma, çatışma. Dört (ahşap) aşk, seks, eğitim. Beş (toprak) öbür talihsiz sayı, baskı ve kötü kader. Altı (metal) iyi bir sayıdır, geçmiş zenginlikleri temsil eder, çünkü 1964 ve 1983 yıllarının da temsilcisidir.
  Yedi (metal) iletişim, eğlence ve ruhani konulan temsil eder, şu andaki bolluktur çünkü 1983 ve 2003 yıllarının temsilcisidir.
  Sekiz (toprak) yakın gelecekte bolluk ve talih vaat eden en iyi sayıdır.
  Dokuz (ateş) iyi şans ve gelecekte bolluk anlamına gelir.
  Bu anlamların standart nümerolojik yorumlamalarla ilgisi yoktur. İlginç olan, bu tanımlamaların modern Çinlileri bile şaşırtabilmesidir. Örneğin dört sayısından kaçınırlar çünkü Kanton lehçesinde bu sözcük kulağa ölüm gibi gelir. İki, feng shui'de uğursuz bir sayı olup Kanton lehçesinde kolay; sekiz de bolluk sözcüğü gibi duyulur ki; bu durum sayıların feng shui anlamlarıyla uyum içindedir.
  İki ve beş sayılan shar olarak kabul edilirler çünkü Mandarin lehçesinde shar, öldürmek anlamına gelir. Sharlar farklı biçimlerde yaratılabilen negatif enerjilerdir. Feng shui'de sharların etkilerini azaltacak pek çok yöntem vardır; ama Sharlar için bir önlem almadan önce onların farkına varmanız gerekir.
  Jüpiter gezegeni de Grand Duke (Büyük Dük) diye adlandırılan bir shar yaratır. Jüpiter o kadar güçlü bir gezegen olarak kabul edilir ki, tüm Çin yılları bu gezegenin konumuna göre adlandırılır.
  o Fare yılında Jüpiter kuzeyi gösterir
  o Öküz yılında kuzeydoğuyu
  o Kaplan yılında kuzeydoğuyu
  o Tavşan yılında doğuyu
  o Ejderha yılında güneydoğuyu
  o Yılan yılında güneydoğuyu
  o At yılında güneyi
  o Koç yılında güneybatıyı
  o Maymun yılında güneybatıyı
  o Horoz yılında batıyı
  o Köpek yılında kuzeybatıyı
  o Domuz yılında kuzeybatıyı gösterir.

  Eski Çin savaşçıları Jüpiter'in yoluna çıkmaktansa onu arkalarına almayı tercih ederlerdi. Bugün bile Jüpiter'e bakarak oturmak ya da onun zıddı bir konumda bulunmak kötü şans getirir.
  Grand Duke ile çatışan her konum Üç Shar olarak bilinir ve doğal olarak eğer mümkünse kaçınılması gerekir. Üç shar konumunda olup Jüpiter'e bakan insanlar kendilerini her an arkadan bıçaklanacakmış gibi hissederler. Ofislerde çalışanlar kötü şans getireceğine inandıkları bu pozisyonda oturmaktan kaçınırlar. İşçiler ve inşacılar da bu konumda çalışmak istemezler çünkü dükün başı üzerindeki toprağı ellediklerini düşünürler.
  "En az 2500 yıl önce beş büyük gezegene betimleyici adlar verilmişti. Jüpiter "Yıl Yıldızı', Mars 'Yanar Döner', Satürn 'Şeytan Çıkaran', Venüs 'Koca Beyaz' ve Merkür de 'Saat Yıldızı' olarak bilinirdi."
  Köpek, at ve kaplan yıllarında üç shar konumu kuzeydedir. Öküz, horoz ve yılan yıllarındaysa doğudadır; tavşan, domuz ve koyun yıllarında batıdadır.
  Sayılar bu konumda sabit değildir ve hareketleri feng shui güçlerinin modelini ortaya çıkartır. Şekil 4B, standart Lo Shu diyagramını gösterir, buna 'Evrensel Tablo' adı da verilir.
  Şu anda Yedi Dönemi'ndeyiz (1984 - 2003). Bu, sihirli karenin merkez konumunda yedi rakamına ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Bunu sağlamak için Lo Shu diyagramındaki her sayıya iki ekleriz. Dokuz sayısını bir izlediği için, Yedi Dönemi karesinin güney konumundaki sayı ikidir ve kuzeydoğuda bir bulunur (8+2=9+1), Şekil 4C.

  Şekil 4C: Yedi Dönemi (1984- 2003)

  Şekil 4D: Hareket Modeli
  Dokuz farklı kombinasyon Şekil 4D'de gösterilmiştir. Bu kareler her yıl, ay, gün için kullanılabilir. Tek yapmamız gereken 'iktidardaki' sayının merkezde olmasını sağlamaktır. Sayıların azalarak gittiğine dikkat edin. Eğer ocak ayı için merkez numara altıysa; şubat için beş, mart için dört olacaktır.
  Bu haritaları birbirlerinin üzerine koyarak merak ettiğimiz bir zamanda olabilecek olayları belirleyebiliriz. Yedi Dönemi'nde olduğumuzu biliyoruz. Demek ki Şekil 4C'deki harita 1984 -2003 yılları arasında inşa edilen her evi etkileyecektir.
  Diyelim ki evimizde 1999 yılı Temmuz ayında olacakları öğrenmek istedik. İlk olarak 1999 yılının haritasını çizeriz. Bu, Şekil 4D'de ortada yer alan haritadır. Bu "Tablolar" bölümümüzde yer alan 'Merkez Konumları" tablolarından belirlenir. Sonra Temmuz 1999 için bir harita çizeriz. Bu haritanın merkez numarası yedidir.
  Aylara göre merkez sayı yine "Tablolar" bölümümüzdeki "Merkez Konumları" tablolarından belirlenir. l, 4 ve 7 yıllarında ocak ayı 4; şubat 3; mart 2; nisan 1; mayıs 9; haziran 8; temmuz 7; ağustos 6; eylül 5; ekim 4; kasım 3; aralık 2 aylarıdır. 2, 5 ve 8 yıllarında ocak 1; şubat 9; mart 8; ... 3, 6, ve 9 yıllarında ocak 7; şubat 6 aylarıdır...

  Şekil 4E: Temmuz 1999
  Son olarak aylık haritayı yıllık haritanın üzerine koyarız (Şekil 4E). Aylık harita küçük rakamlarla gösterilendir.
  Haritaya bakar bakmaz en kötü iki sayı olan iki ve beşin güney konumunda birlikte olduğunu fark ederiz. Bu özellikle kötü bir shar'dır. Olaya engel olabilecek başka feng shui çözümleri işin içine katılmazsa, temmuz ayı içinde bu odada kalan insanın başına çok kötü bir olay geleceğine işaret eder.
  Güney konumuna metal rüzgâr çanları asmak işe yarayabilir. Rüzgâr çanlarından yayılan metalik ses, beş sayısından gelen toprak enerjisini zayıflatacaktır. Bir ipe bağlı altı metal para ikinin etkisini azaltabilir. İki sayısı güney karesinde olduğu için metal paralar da güneye aşılmalıdır.
  Doğu odasında yakın gelecekte para anlamına gelen sekiz sayısı vardır, ama temmuz ayında bu da aynı karedeki beşin etkisiyle zayıflar. Bu odada kalan kişi temmuz ayında maddi konularda özellikle çok dikkatli olmalıdır.
  Başka bir örneğe bakalım: Mart 1997 haritası Şekil 4F'de gösterilmiştir (aylık harita yine küçük sayılarla). Bu evde doğu, kuzeydoğu ve kuzey konumlarında bir, altı ve sekiz rakamları vardır ve hepsi de iyidir. Martta bir ve sekiz çifttir, demek ki bu odada yaşayan insanlar için mart ayında koşullar özellikle olumludur.
  Enerjiler sürekli değiştiği için evinizin feng shui'sini yılda en az bir kere kontrol etmekte yarar vardır. Bu işi yapmak için en uygun zaman yeniay yılının başlayıp, sharların konum değiştirdiği şubat ayıdır.

  Şekil 4F: Mart 1997
  Bu aylık ve yıllık haritaları yedi dönemin haritasının üzerine yerleştirerek olayları daha da ilerletebiliriz. Tablolar bölümümüzdeki "Merkez Konumları" tablosuna bakarak bir yüzyıllık bir dönem için her haritanın merkezinde yer alması gereken sayıları görebiliriz.
  1999 yılı Temmuz ayında güney odasında yaşayan kişinin haritasına bir de böyle bakalım (Şekil 4G). Bu yıl ve ay için bu odada iki tane iki ve bir tane beş vardır ki, bu çok ciddi bir shar anlamına gelir.
  Başka bir örneğe göz atalım. Bu ev 1990 yılında inşa edildiği için aynı Yedi Dönemi haritası kullanılır. 1995 yılı Eylül ayının durumuna bakalım (Şekil 4H). Evin planı da Şekil 4I'da gösterilmiştir. Ön kapı güneybatı ve ana yatak odası güneydoğu konumlarındadır.

  1999 yılı Temmuz ayı haritaları yedi dönem haritasının üzerinde görülüyor.

  1995 yılı eylül ayı haritası Yedi Dönemi haritasının üzerinde görülüyor.

  Eylül ayında güneybatı karesinde iki, merkez karede beş, doğu karesinde de iki ve beş vardır. Demek ki eve çok kötü bir enerji girmekte ve doğudaki yatak odasının sakinlerini etkilemektedir. Bir kaza ya da hastalık olasılığı çok yüksektir.
  Farz edelim ki aynı ev başka bir yöne doğru inşa edilmiş olsun. Ön kapı batıya baksın (Şekil 4J). Bu da 1995 yılı Eylül ayında kötü shar yaratır, çünkü kuzeybatı karesinde beş, merkez karede yine beş, güney karesinde de iki vardır. Ancak bu konumda olumsuz enerjilerin etkileri daha az etkilidir çünkü her karede tek bir kötü sayı vardır.

  Son olarak da aynı evin kuzeye baktığını varsayalım (Şekil 4K). Bu durumda kuzeydoğu karesinde sekiz, bir ve yedi olacaktır ve hepsi de iyi sayılardır. Merkez karede beş, yedi ve dört; batı konumundaki yatak odasında da dokuz, yedi ve altı olacaktır. Yedi rakamı Yedi Dönemi açısından şanslı bir rakamdır ve her karede bu rakamdan bulunur. Demek ki bu odada yaşayanlar son derece şanslı, mutlu ve maddi anlamda başarılı bir ay geçireceklerdir.
  Luo-Pan
  Çinliler pusulanın mucitleridir ve görülen odur ki, pusulayı iki kez icat etmişlerdir.
  Efsaneye göre, İmparator Shih Huang Ti, Prens Ch'ih'e karşı İ.Ö. 206 yıllarında savaşmıştır. Prensin büyücüleri sihirli bir sis yaratmış ve imparator da prensin kendisine yaklaşan ordusunu görememiştir.
  Ancak imparatorun ordusunda birden içinde insana benzer bir varlığın bulunduğu bir atlı araba belirmiştir. Arabanın sürücüsü kolunu uzatarak her zaman güney yönünü göstermektedir. Güney, prensin ordularının yaklaştığı yöndür; böylelikle imparator sihirli atlı arabayı izleyerek zafere ulaşır. Efsaneye göre sihirli atlı araba manyetiktir.
  Bu öyküde de pek çok öyküde olduğu gibi zor bir anda büyülü ya da ilahi bir gücün yardıma koşmasından söz edilir. Ancak birkaç yıl önce Çin'de yapılan bir arkeolojik kazı sırasında üç yüz kadar eski pusula bulunmuştur, demek ki o zamanlar pusula biliniyordu. Bulunan bu pusulalar Sinan pusulaları olarak adlandırılır.
  İki parçadan oluşurlar. Taban on iki santimetre karelik metal bir parçadır. Ortasında on iki santim çapında, sekiz trigramın çevrelediği bir daire vardır. İkinci parça beş santim uzunluğunda bir metal kaşıktır. Kaşığın ağzı metal plakanın ortasındaki dairenin merkezine yerleştirilmiştir. Kaşık manyetik okluğu için ucu güneyi, ağzı kuzeyi gösterir. Çin pusulaları kuzeyi değil, güneyi gösterir, çünkü güney daha iyi yaşanacak bir yön olarak kabul edilir.
  Sinan pusulası, Batı Han Hanedanlığı zamanında (İ.Ö. 206 -İ.S. 24) kullanılmıştır. Pusula gibi gerekli bir aletin daha sonra bin yıl kadar unutulması gerçekten de tuhaftır. Muhtemelen Sinan pusulası, pusulayı gizli tutup, kendi özel amaçları için kullanan bir Taoist tarikatın katıdır. l.S. 12. yüzyıla kadar pusulanın kullanımına ilişkin bir belge yoktur. 12. yüzyılda pusula artık iyi bilinmekte, Avrupa ve Arabistan'da da kullanılmaktaydı.
  Feng shui Pusula Ekolü de bu zamanda kurulmuştur. Luo-pan, Çin yerbilimcilerinin kullandığı pusula olup, üzerindeki şekil örümcek ağını andırır. Luo, ağ gibi, pan da tabak anlamına gelir. 'Ağ gibi tabak' iyi bir tanımlamadır. Çünkü Luo-pan az çok bir örümcek ağı görünümündedir.
  Biçim olarak genellikle karedir ve fazlasıyla karmaşık görünür. Kare taban örümcek ağının çapraz kolları gibi görünen kırmızı çizgilerle bölmelere ayrılmıştır. Tam ortada bir pusula, çevresinde de jeoloji ve astronomi hakkında önemli bilgiler içeren halkalar vardır. Halkaların sayısı luo-pan'ın karmaşıklığına göre değişir. Bazı basit modellerde yalnızca altı halka vardır, bazı karmaşık modellerdeyse otuz altı. Benim kullandığım ortada bir model ve on üç halkası var. Bu halkalara Tseng adı verilir; öykü ya da katman anlamlarına gelen bir sözcüktür.
  Ortadaki pusulaya 'Gök Havuzu' denir. Bunun nedeni ilk pusulalarda iğnenin bir su damlası üzerinde yüzmesi olabilir. Pusulanın iğnesi güneyi gösterir. İnce bir çizgi iğnenin bulunduğu daireyi ikiye böler, bu bir kılavuz çizgidir.
  Bunun çevresindeki ilk dairede sekiz yönü gösteren sekiz trigram bulunur. Trigramlar ilk ya da ikincil Gök Dizisi'ne ait olabilirler. Benim gördüğüm luo-panların çoğunda ikincil Gök Dizisi kullanılmaktaydı. Kimi zaman ilk dairede bu sekiz trigrama bağlı olan Lo-Shu sihirli karelerinin sayısı da vardır. İkinci halkadaysa beş element ve Çin astrolojisinden On Göksel Kök görülür. Bu halkanın çevresinde yirmi dört nokta bulunur ve yine Çin astrolojisinden on iki adet yere ait dalı gösterir.
  Bu noktadan itibaren luo-pan'ın karmaşıklığına bağlı olarak çeşitli halkalar başlar. Sekizinci halka son derece gerekli bir halka olup, size bir evi, tapmağı ya da mezarı nereye inşa etmeniz gerektiğini gösterir.
  "Genellikle luo-pan'ın üzerindeki yirmi dört mevsimin kendi özel daireleri vardır. Farklı bölümler tipik lirik Çin terminolojisiyle adlandırılır: İlkbahar, ilkbaharın başlangıcı, yağmur suyu, böceklerin göğe yükselişi, ilkbahar ekinoksu, saf parlaklık, tohum üzerindeki yağmur bölümlerine ayrılmıştır. Sonra yaz gelir: yaz başlangıcı, az dolu tohum, kulaktaki tohum, ılık, sıcak. Bunu sonbahar izler: sonbahar başlangıcı, sıcağın sonu, beyaz çiğ, sonbahar ekinoksu, soğuk çiğ, donun inişi. Sonra da kış gelir: kış başlangıcı, az kar, çok kar, az soğuk, çok soğuk..."
  Dış dairelerden biri bu daireyi 360 dereceye böler. Bunların bazıları kırmızıdır ve şanslı konumları gösterir. Bazıları siyahtır ve şanssız konumları gösterir; kalanı nötrdür. Deneyimli bir feng shui ustası luo-pan'ından maddi servet edinebilir. Feng shui'ye başlayan kişiler luo-panlarını kullanarak evin oturduğu ve baktığı yönlen belirleyeceklerdir. Sonra da luo-pan'ın üzerindeki farklı halkalara başvurarak, yapının feng shui'sinin düzeltilmesi için neler yapılması gerektiğine karar verebilirler.
  Genel olarak luo-panlar Çincedir ama ingilizce olanları da vardır. İyi ve kaliteli bir pusula da yönleri belirlemekte işinizi görür, ancak konuyla gerçekten ilgileniyorsanız önünde sonunda bir luo-pan edinmeniz gerekecektir.

  LUO-PAN'I KULLANMAK
  Luo-pan her zaman yatay durmalıdır ve doğruluğunu bozacak her türlü davranıştan kaçınılmalıdır. Örneğin asla park edilmiş bir arabanın içinde bırakılmamalıdır.
  Luo-pan'ı kullanmak için pusulanın kayıtlarının doğruluğunu etkileyebilecek mücevherlerinizi ve saatinizi çıkartın.
  Yapının baktığı yönü belirleyin. Girişin önünde ya da girişte durarak luo-pan'ı bilek yüksekliğinde tutun. Demir bir kolon ya da park etmiş bir araba gibi metalik şeylerin uzağında olduğunuzdan emin olun. İğne durana kadar bekleyin. İğne, iğneyi tutan Gök Havuzu'nu kesen çizgiyle düz bir çizgiye gelene dek pusulayı çevirin.
  Bu konumda örümcek ağını andıran dik çizgi evin baktığı ve oturduğu yönü göstermektedir. Kırmızı çizgilerin altındaki işaretlere bakarak pek çok ek bilgi elde edebilirsiniz. Örneğin feng shui uygulayıcısı, evin oturduğu konumun trigramıyla ev sahibinin trigramının uyumlu olup olmadığını kolayca belirleyebilir.
  Farklı pozisyonlarda üç kez daha bu işlemi yineleyerek sonuçtan emin olun. Bu pozisyonlardan biri ilk veriyi kaydettiğiniz noktanın üç metre kadar ötesinde, öbür ikisi de orijinal verinin iki yanında olabilir.
  Luo-pan'ı kullanmanın başka bir yolu da bir kenarını evin ön duvarıyla hizalamaktır. Bu biçimde elde edilen veri de farklı yerlerden alınan verilerle doğrulanmalıdır, çünkü duvar düz olmayabilir. Bu genellikle yin evlerinin (mezarlar) konumunu kontrol etmekte kullanılan bir yöntemdir. Luo-pan'ın bir yüzü mezarın baktığı yönle temas halindedir, sonra yukarıda anlatılan yöntem uygulanır.
  Shar Çözümlemeleri
  Çözümlemeler genellikle son derece basittir. Bir yoldan eve gelen shar'ı engellemek için bir çit kurmak ya da ağaç dikmek yeterlidir. Shar bir kez görüş alanından çıktı mı, artık zarar veremez. Çitin üzerine pa-kua koymak, bir ayna asmak da shar'ı uzaklaştırır. Bir kapıyı bloke etmek ya da bir hat üzerinde üç kapı olmasına engel olmak, daha karmaşık çözümlemelerdir.
  Bazı arkadaşlarım uzun süredir şanssızlık çekiyorlardı. Onları ziyarete gittiğim zaman evlerindeki değişikliğe inanmakta güçlük çektim. Durumları zorlaştıkça yaşadıkları yere daha az özen gösterir olmuşlardı. Sonuç olarak ön bahçedeki otlar evin boyunu aşmıştı ve evleri yoldan görünmüyordu. Bu durum yararlı Ch'i'yi engelliyor ve eve girememesine neden oluyordu. Otları kesmelerini söylediğimde deli olduğumu düşündüler ama şansları otları keser kesmez düzelmeye başladı.
  Pratik olarak pek çok çözümleme vardır. Parlak ışıklar son derece yararlıdır. Evdeki karanlık noktalan ortadan kaldırarak, odalarda hoş bir parlaklık yaratırlar. Evinizin iyiye gitmesini istediğiniz alanları açısından özellikle yararlıdırlar. Evinizin girişi sıcak ve konuksever görünmelidir ve parlak ışıklar bunu sağlar.
  Evinizin üzerine pa-kua'yı koyarak belirlediğiniz kader bölgenizin iyileşmesini isteyebilirsiniz örneğin. Bu bölgedeki ışık miktarım artırmak son derece faydalı olacaktır. Işıklar odaların biçimlerinin meydana getirdiği düzensizlikleri de dengeler. Biçimsiz bir yere koyacağınız bir ışıkla, biçimsizliğin yarattığı negatif etkiden kaçınabilirsiniz.
  Her türlü ışık iyidir ama kristal lambalar özellikle işe yarar. Kristal ışığı farklı yönlere yansıttığı için yararlı Ch'i'yi çoğaltır. Kristal mekâna uygun değilse, elementinizle uyumlu parlak renkli bir örtü, gölgelik de kullanabilirsiniz.
  Her türlü kristal nesne iyidir, kristal vazolar, kâğıt ağırlıkları, taşlar, süsler, hepsi Ch'i yaratır. Kristaller prizmalar gibi güneş ışınlarını kırarak rengârenk gökkuşakları oluştururlar. Bu o kadar çok şans getirir ve iyi Ch'i yaratır ki, pek çok Çinli güneş ışınlarını yansıtabileceği mekânlara kristal süsler asarlar. Kristal, bir hat üzerinde sıralanan üç kapının yarattığı negatif etkiyi de ortadan kaldırır. Kapılardan birinin üzerine kristal asmanız yeterlidir.
  Aynalar potansiyel sharların yönünü saptırmakta işe yararlar. Saptırma sorunu olan her noktada çekinmeden kullanabilirsiniz. Yolun karşısındaki evin çatısının köşesi, düz bir yol, su oluğu, sizin evinizle ters açı yapan bir ev, nerede bir sharı saptırmanız gerekirse, çekinmeden ayna kullanın. Yatağınız bir nedenle kapıya bakmıyorsa, bir aynayla odaya giren insanları görebilirsiniz. Aynı biçimde aşçı mutfağa giren kişileri görebilecek bir konumda çalışmalıdır. Stratejik olarak yerleştirilmiş bir ayna bunu sağlar.
  Aynalar çok karanlık mekânlarda ışığı yansıtmak için de kullanılırlar. Bu, bu mekânlara Ch'i çeker. Ayrıca dışarısının çekici görüntüsünü evin içine yansıtırlar. Bu özellikle evin dışında yuvarlak hatlı kır manzarası, bir ırmak ya da göl varsa, son derece yararlıdır.
  Ayna her boyutta olabilir, ama genel anlamda söylemek gerekirse, ne kadar büyükse, o kadar iyidir. Yerden tavana kadar olan aynalar insanların başının ya da ayaklarının görüntüsünü kesmedikleri için tercih edilmelidir. Pa-kua aynaları bu duruma ayrıcalık teşkil eder, çünkü bu aynalar çevrelerindeki trigramlardan güç alırlar.
  Pa-kua aynaları yang aynaları olarak da bilinir. Yang etkendir, demek ki pa-kua aynası evi etken olarak negatif enerjiden korur. Sıradan aynalar yin aynalarıdır, edilgendirler, iyi Ch'i'yi çekerler.
  Ancak ayna sıralarına dikkat edin, yansıtmayı bozarak ve saptırarak negatif Ch'i yaratabilirler.
  Evinizde çok fazla ayna bulundurmayın, yemek odasında yemek miktarını çoğaltarak zenginlik ve bolluk etkisi yaratırlar. Küçük odaların büyük görünmesini, şekilsiz odaların düzgün görünmesini sağlarlar.
  Japon balığı gibi canlı hayvanlar da Sharları yok etmekte ve yararlı Ch'i üretmekte işe yararlar. Su zenginlik simgesidir. Kanton lehçesinde Sui sözcüğü hem zenginlik hem de para anlamlarına gelir. Asyalı işadamlarının ofislerinde suyla ilgili resimler vardır çünkü bu resimler zenginliğin içeri akmasını simgeler. Su içinde yaşayan hayvanlar da aynı etkiyi yaratır. Doğuda çok fazla akvaryum vardır. Bu, su manzarasına sahip olmayan insanlar için zenginlik simgesidir.
  Mümkün olan her yerde dokuz tane Japon balığı bulundurun. Sekizi para ve maddi başarıyı simgeleyen sarı renkte, biri de korumayı simgeleyen siyah renkte olsun (güvenli olmayan bir yerde yaşıyorsanız, sekiz siyah, bir kırmızı balık bulundurun. Siyah sizi korur, kırmızı varlığınızı ve şansınızı artırır).
  İnanışa göre balıklar eve giren şanssızlığı çeker ve emerler. Bir balık ölürse, özellikle siyah bir balık, bir şanssızlığa engel oldu demektir.
  Ünlü bir Çin öyküsü nehir yukarı yüzen sazanlar hakkındadır. Sazanlar 'Altın Kapı'ya vardıkları zaman atlar ve göksel ejderhalara dönüşürler. Bu resmi sınavları geçmek ve imparator için çalışmaya başlayarak başarılı bir kariyer sahibi olmakla ilişkilendirilir. Demek ki balık sınav ve kariyer konularında başarıyı da simgeler.
  "Mandarinler zamanında insanlar bürokraside terfi etmek için resmi sınavlardan geçerdi. Resmi terimi hâlâ Çin astrolojisinde kullanılır. Kader, Mühür, Servet, İmkân ile birlikte, sınavda ve sosyal yaşamda başarı anlamına gelen beş güçten biridir."
  Kaplumbağa her zaman şans simgesidir, çünkü sihirli kare (Lo Shu) Hsialı Wu tarafından bir kaplumbağanın kabuğunda keşfedilmiştir; kaplumbağalar bilgelik, denge ve uzun yaşam simgesidirler.
  Malezya'da Penang Adası'na Ters Dönmüş Kaplumbağa Adası' dedikleri de olur çünkü ada sırtüstü yatan bir kaplumbağayı andırır. Biçiminin vaat ettiği uzun yaşam nedeniyle emeklilerin tercih ettiği bir yerdir, ama bunun bir nedeni de yaşlı insanların son yıllarım böyle hoş bir yerde geçirmek istemeleridir.
  Japon balığı ve kaplumbağa süsleri de benzer biçimlerde işe yarar, bu hayvanlar ayrıca pek çok evde beslenir.
  Yarasalar feng shui için alışılmadık hayvanlardır. Çok sık kullanılmazlar ve anlamları pek bilinmez. Feng shui açısından son derece akıllı ve ters durdukları için dünyayı farklı bir açıdan gören hayvanlar olarak kabul edilirler.
  Kelebekler yeni ölmüş insanların ruhlarını taşırlar. Neşe, mutluluk ve uzun yaşamı simgelerler.
  Turna kuşu saflık, dürüstlük ve adalet simgesidir. Uzun yaşamı da simgeler. Eski Çin'de, hâkimlerin ve savcıların odalarında turna kuşu tabloları ve süsleri vardır, çünkü adaletle ilişkilidir.
  Anka kuşu Çin tablolarında çok kullanılır. Yanıp küllerinden yemden doğan bu kuş, yeniden doğuşu simgeler. Barış, uyum ve kendini kurban etme simgesidir.
  Vahşi hayvan tabloları sık sık evi korumak için kullanılır. Bunlar genellikle kartal türü avcı kuşlardır. Bu tür tablolar dış kapının dışında bulunmalıdır, içeride olurlarsa, ev sakinlerinin aleyhine dönebilirler. Dışarıda oldukları zaman evi tehlikelerden koruduklarına inanılır.
  Aslan, kaplan ve ayı bibloları evin içinde, simgesel koruyucu uğurlar olarak durabilirler. Pek çok dükkândan tapınaklardaki taş aslanların replikaları satın alınabilir.
  Yaşam ve büyümeyi simgeleyen bitkiler de Ch'i ve harika feng shui yaratırlar. Ancak bitkiler sağlıklı olmalıdır; hasta görünüşlü bitkiler kötü enerji yaratırlar. Bitkileriniz soluyorsa ya da hastaysa, hemen ilgilenmeniz gerekir. Gerekirse yerlerine yeni ve sağlıklı bitkiler koyun. Ölmekte olan bitkiler ölümü simgeler. Sağlıklı bitkilerse yaşamı, büyümeyi ve bolluğu. Binanın içine bolluk ve Ch'i getirecekleri için girişe yerleştirilmeleri özellikle yararlıdır. Ayrıca zehirli okların etkilerini yok etmekte de kullanılırlar. Duvarların ya da mobilyaların keskin köşelerini gözlerden saklarlar. Sütun ve kolonlar kare biçimliyse kötü shar yaratabilir; bitki ve aynalarla bu zararlı etkiler engellenebilir.
  Bambu, negatif enerjileri kaçıran tuhaf güçlere sahip bir bitki olduğu için feng shui'de çok popülerdir. Üstelik de sürekli yeşildir ve bollukla uzun yaşamı simgeler.
  Özellikle rengârenkseler vazo çiçekleri de bir odanın görüntüsünü aydınlatır. Bu nedenle özellikle hasta birine çiçek göndermek iyidir.
  Feng shui açısından özellikle yararlı beş çiçek vardır. Şakayık sağlık ve serveti; aşkı ve çiçekli olduğu zaman bolluğu temsil eder.
  Kasımpatı mutluluk ve gülmeyi temsil eder. Konfor ve kolaylık anlamına geldiği için evlere çok konur. Çin'de yeni yıl kutlamaları sırasında çok kullanılır.
  Beyaz manolya ve orkideler yumuşaklık, zevk ve dişilik simgesidirler.
  Lotus Budistlerin kutsal çiçeğidir. Çamurlu sularda yetişip zafer dolu ve harika görünüşüyle yüzeyde tertemiz duran bu çiçeğin saflığı simgelemesine şaşırmamalı. Evde barış, huzur, yaratıcılık ve ruhsal büyüme temsilcisi olarak işe yarar.
  Taklit bitki ve çiçeklerin etkileri de aynıdır. Bugünlerde gerçek gibi görünen ipek ve kâğıt çiçekler alabilirsiniz. Ancak bu taklit çiçeklere de dikkat etmek gerekir. Tozlu bir yapma çiçek kötü Ch'i üretir. Özen gösterilirse bolluk getirir ve iyi enerji üretir. Kuru çiçekler hemen atılması gereken yegâne bitki örnekleridir. Susuzluk nedeniyle kurudukları için aşırı derecede kötü feng shui üretirler.
  Evinizin yaşamınızda harekete geçirmek istediğiniz pek çok yerini simgeleyen alanlarını çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Ayrıca çiçeklerin elementi ahşap olup, ateş elementi yıllarında doğan insanlar için çok yararlıdırlar (ateşi ahşap yarattığı için). Evin doğu (aile) ve güneydoğu (zenginlik) bölümleri ahşabı temsil eder ve buralara yerleştirilecek çiçekler aile ilişkilerini düzeltip, zenginlik üretirler.
  Ateş bölümü de (güney) ününüze ün katıp, toplumdaki yerinizi iyileştirdiği için çiçeklerle süslenmelidir. Güneybatı evlilik demektir ve buraya konacak çiçekler sürekli ilişkileri canlandırır. İşinizde ilerlemek istiyorsanız, evinizin kuzeyine çiçekler koyun.
  Ateş ya da ahşap yıllarında doğmuşsanız çiçekler ve ağaçlar özellikle yararlıdır. Toprak ve su yıllarında doğanların kendilerini çiçeğe boğmamak konusunda dikkatli davranmaları gerekir. Çünkü ahşap suyu kurutur ve toprağı tahrip eder. Bu yıllarda doğmuşsanız, sağduyunuzu kullanarak çiçekleri feng shui çözümlemeleri olarak kullanın, ama abartmayın.
  Meyveler de Sharları uzaklaştırmak ve iyi Ch'i yaratmak açısından önemlidirler. En önemlileriyse şeftalidir. Evlilik ve sonsuz yaşam simgesidir. Genellikle 'Ölümsüzlüğün Meyvesi' olarak adlandırılır ve Çin resimlerinde sık sık yer alır.
  Portakal sağlık, mutluluk, bolluk simgesidir. Çin yeni yılında evlerde bulundurulur, yenir ve armağan olarak verilir. Çincede portakal sözcüğü kum, kulağa altın (gold) gibi gelir.
  Rüzgâr çanları çok sevilen feng shui çözümlemeleridir. Metal bambu ya da başka ağaçlardan yapılırlar; cam ya da kristal olabilirler. Hafif bir meltemde ya da hava akımında tatlı, çinili bir ses çıkartırlar. Genellikle merkezi bir parçanın çevresinde yer alan beş ya da sekiz tüpten oluşurlar. Feng shui açısından tüpler delik olmalıdır. Sert sopalardan yapılmış rüzgâr çanlarım kullanmayın. Bambu dalları gibi delikli rüzgâr çanları Ch'i'nin eve şans ve mutluluk getirerek yukarı yükselmesini sağlarlar.
  Rüzgâr çanları kötü enerjiyi yok etmekte çok yararlıdırlar ve hava akımı olan her yere asılabilirler. Çinili sesleri iyi enerjinin sesini simgeler.
  Evinizin batı ya da kuzeybatı yönleri metal yönleri olduğu için buralara asılacak metal rüzgâr çanları çok faydalıdır. Batı bölümü çocukları temsil eder ve çocuk istiyorsanız buralara metal rüzgâr çanları asmanız gerekir. Ayrıca metal kariyerinizi yöneten kuzey bölümünü de harekete geçirir. Buraya asılacak rüzgâr çanları seçtiğiniz mesleğinizde ilerlemenizi sağlar.
  Bambu ve öbür ahşap türlerinden yapılma çanlar doğuda (aile), güneydoğuda (sağlık) daha çok işe yarar. Buralara konacak ahşap rüzgâr çanları hem aile yaşamınıza katkıda bulunur hem size bolluk getirir. (Dikkat: Metal rüzgâr çanlarını evinizin doğu ve güneydoğusuna asmayın, çünkü metal ahşaba baskındır ve ahşaba zarar verir.) Güney bölümü toplum içinde duruşunuzu da etkilediği için buraya koyacağınız bambu çanlar size statü ve ün kazandırır.
  Flüt gibi başka silindirik, içi boş nesneler de iyi enerji yaratırlar. Yetenekli bir flütçünün çaldığı flüt Ch'i'yi harekete geçirir, enerji verir, evin sakinlerinin memnuniyet duymasını ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.
  Kimi feng shui uygulayıcıları rüzgâr çanlarının kapıların dışında olması gerekliğini söyler, kimilerine göre içeride olmalarının önemi yoktur. Bence uzun bir koridorun sonunda içeriye asılmış bir rüzgâr çanının sakıncası yoktur; ancak evde yaşayan herkesin onun içeride olmasının kötü bir etkisi olmadığı konusunda hemfikir olması gerekir.
  Suyun yararlı etkilerini gördük. Çeşmeler özellikle çok güçlü Ch'i yaratırlar. Sağlık ve bolluk kaynağıdırlar. Genellikle kapıların dışında, parklarda, kamu binalarının girişlerinde bulunurlar. Artık evlerin içinde de çeşmelere rastlanıyor. Çeşmeleri hem izlemesi eğlencelidir hem de başarı ve başarılı iş bağlantılarını simgeler.
  "Evin giriş kapısından dışarı doğru baktığınızda, sağ tarafınıza bir çeşme görmek kötü feng shui yaratır. Kocanın gözünü 'döndürür' ve sadakatsizliğe neden olur. İç çeşme ya da havuzcukları sola yerleştirin. Bu sağlık ve bolluk açısından da daha doğru bir yöndür."
  Evin içine bir çeşme yerleştirmek için en uygun yön kuşkusuz zenginlik (güneydoğu) yönüdür. Aynı suyu döndüren küçük çeşmeler pahalı değildir. İzlemesi hoşunuza giden bir çeşme alırsanız, servetinizin arttığını göreceksiniz.
  Evinizin kuzey bölümüne koyacağınız bir akvaryum ya da suyla ilintili bir süs kariyerinize katkıda bulunur. Bu ahşap ve su yıllarında doğanlar için özellikle yararlıdır. Doğu bölgesine su koymak da evinizi ve aile yaşantınızı iyileştirir. Zenginlik bölümüne (güneydoğu) yerleştireceğiniz çeşme paranızı artırır. Ün peşindeyseniz, güneye bir çeşme koyun.
  Eve yerleştirilecek geniş nesneler yararlı enerjinin akışına katkıda bulunarak eve güç ve güven getirirler. Geniş kayalar, heykeller yang enerjisi yaratarak fazla yin enerjisine sahip alanları dengeler.
  Doğuda bu amaçla heykel kullanımı çok yaygındır. Buda heykeli Batı'da en fazla tanınan heykeldir. En sevileniyse Gülen Buda olarak da bilinen Maitreya Buda'dır. Gülümseyen bir yüzü ve büyük zenginlik kapsadığına inanılan geniş bir karnı vardır. Çinliler bu karna her gün dokunulduğunda, şansın açılacağına inanırlar. Buda heykelleri heykel ev sakinlerine aşağı doğru bakacak biçimde yerleştirilmelidir, bunun tersi iyi değildir.
  Çin evlerinde en sevilen heykeller üç yıldız tanrılarıdır. Aslında açık şans simgesi bu heykellerden birinin olmadığı bir Çinli evine rastlamak mümkün değildir. Bunlar mutluluk (Fu'k), refah (Lu'k) ve uzun ömür (Sau) tanrılarıdır.
  Sağlığı simgeleyen pek çok tanrı ve tanrıça da vardır. En sevilen tanrıça Kuan Yin, merhamet tanrıçasıdır. Çinlilerin evlerinde heykelciği bulunur ve insanların dualarına yanıt verdiğine inanılır.
  Renklerin doğru kullanımı da iyi enerji yaratır ve Sharları saptırır. Sizin için doğru olan renk beş elementten türer. Biri için doğru olan bir renk bir başkası için tümüyle yanlış olabilir.
  Buna tek istisna kırmızıdır, her zaman açık şans, mutluluk ve bolluk rengidir. Bu nedenle Doğu'da çok sevilen bir renktir. Çinli gelinler göklerin kutsamasını, uzun ve mutlu bir evlilik yaşamını simgeleyen kırmızı gelinlik giyerler. Yeni yılda çalışanlara ve çocuklara kırmızı para kesecikleri dağıtılır. Kırmızı canlandırır ve tembel ya da enerji seviyesi düşük insanlar için iyidir. Kırmızıya uygun değerli taş zümrüttür. Ancak doğu ve batıya bakan kapı ve duvarlarda kırmızı kullanılmamalıdır çünkü bu konumlarda olumsuz enerji yaratır.
  Altın sarısı ve yeşil de talihli renklerdir. Altın sarısı güneşi ve metali simgeler; başarı ve ün getirir. Yeşil ilkbaharı, yeniden doğum ânını ve büyümeyi simgeler. Sakin, dinlendirici bir renktir. Değerli taşı yeşimdir.
  Sarı öğrenme ve içgüdünün gelişimini simgeler. Hırs ve bilgeliğin rengidir. Altın, sarı renge bağlı, değerli elementtir.
  Mavi düşünceliliği ve başkalarına gösterilen özeni simgeler. Safir değerli taşıdır.
  Mor içgörünün rengi olup, gerçeğe ve ruhsal ilerlemeye bağlıdır. Ametist değerli taşıdır.
  Beyaz saf ve nötr bir renktir. Ama bir prizmada kırılırsa, her rengi açığa çıkartır. Saflığı ve masumiyeti simgelediği için gelinler genellikle beyaz giyer. Bu rengin değerli taşı elmastır.
  Siyah gecenin ve ölümün rengidir. Hayal kırıklığı, hile ve onursuzluğu simgeler. Siyah ve kırmızı dikkatle kullanılmalıdır. Siyah da kuzeye ya da güneye bakan kapı, duvar, çitlerin üzerinde kullanılmamalıdır.
  Son olarak da, şaşırtıcı biçimde radyo ve televizyon setlerinin iyi enerji yaratarak Sharları uzaklaştırdığına inanılır. Çünkü bu nesneler renk, ses, yaşam yaratırlar ve hepsi de Ch'i'yi harekete geçirir. Örneğin televizyonunuzu evinizin farklı köşelerine koyarak, pa-kua gayelerini nasıl harekete geçirdiğini gözlemleyebilirsiniz.
  Elektrik ve evrensel titreşimi kullanan her araç yararlı Ch'i'nin yaratılmasına ve dolaşmasına katkıda bulunur.
  Kaynak:feng shui sitesi

 4. #4
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375458

  Tanımlı Ce: Feng Shui nedir?

  Başarı İçin Feng Shui  Herkes seçtiği kariyerde başarılı olmak ister. Para ve güç hakkındaki kitaplar iyi satar ve hepimize zengin ve etkili olmanın deneyimini anlatır. Hepimiz milyoner olmak istemiyoruz elbette, ama olduğumuzdan biraz daha başarılı olmak da isteriz.
  Feng shui ile terslikleri kendi avantajımıza çevirir ve yaşamımızın her alanında biraz daha fazla başarı ve mutluluk yaratabiliriz. İyi feng shui herkesle birlikte 'yaşamayı ve çalışmayı kolaylaştırır. Bu da kariyerinizin gidişatım elverişli kılar.
  Form Ekolü'nü kullanarak çevremizi değerlendirmeye başladık. İşimizde de evimizde de yeşil ejderha ve beyaz kaplanı aradık. Eviniz iyi Ch'i yaratacak bir çevrede değilse, mümkünse taşının. Yoksa uygun bir feng shui çözümlemesine başvurun. Çevrenizi derinlemesine inceledikten sonra, evinizin içini incelemeye başlayın.
  İşe evinizdeki ana kapıların yönlerini kontrol ederek koyulun. Bunlar ön kapı, yatak odası kapısı, çalışma odası kapısıdır. Pa-kua simgesini evinizin planı üzerine koyarak bu önemli kapıların olumlu bir yöne bakıp bakmadıklarını kontrol edin. Bir kapının yerleşimini değiştirmenin bir fark yaratacağına inanmak zordur gerçekten de, ama bunun işe yaradığına ilişkin pek çok belgelenmiş olay vardır.
  Örneğin Hong Kong'da bankaların çoğunun kapısı binanın cephesiyle açı yapar; bu, bankanın kapısının olumsuz bir yöne bakmasına engel olmak için bulunmuş bir çözümdür.
  İkinci olarak yatak odanıza bakın. Kare ya da dikdörtgen olması gerekir. Değilse kimi feng shui çözümlemelerine başvurmanız gerekecek demektir.
  Uyumadığınız zamanlarda yatak odanızın iyi aydınlatılmış olmasına özen gösterin. Gündüz vakti perdeleri kapatmayın. Odaya mümkün olduğu kadar çok ışık ve temiz hava girmesini sağlayın. Bu özellikle bu odada okuyor ya da çalışıyorsanız önemlidir, çünkü ışık olumlu enerjiyi çeker.
  Yatak odanızın planı üzerine bir pa-kua yerleştirerek yatağınız için en uygun konumu belirleyin. Başarı istiyorsanız, zenginlik, ün ve kariyer yönlerini pa-kua gayelerine uygun olarak seçmeniz gerekmektedir. Doğal olarak bunlar çocuklarınız olmasını istiyorsanız seçmeniz gereken yönler değildir elbette. Yatağınızı gerektiği gibi yerleştirmeniz mümkün olmayabilir. O zaman en azından başınızın doğru yönü göstermesini sağlamaya çalışın. Bu, uyurken içinize doğru Ch'i enerjisinin dolmasını sağlayacaktır.
  Yatağınızı yerleştirmemeniz gereken iki aşırı olumsuz yön vardır. Başınız kapıya doğru uyumayın. Yatağınız kapıyla aynı duvardaysa, arkanız duvara dönük uyumayın. Feng shui'ye göre en iyi konum, odaya giren çıkanı gördüğünüz konumdur.
  Yatak odanızdaki en iyi yönleri feng shui çareleriyle de harekete geçirebilirsiniz. Bir pa-kua aynası, rüzgâr çanları ya da bir kristal mekândan en fazla yarar elde etmenizi sağlayabilir.
  Komodininizin yönü de önemlidir. Bu işe gitmek için hazırlanırken baktığınız yöndür. Başarı getiren yönlerden birine baktığınıza emin olun. Pek çok komodinin üzerinde ayna vardır. Bu olumlu enerjiyi çoğaltır ve aynı zamanda sizin olumlu bir yöne bakan yansımanızı görmenizi de sağlar.
  Son olarak evinizi düzenlerken tuvaletinizin K'an ya da kariyer bölümünde olmamasına özen gösterin. Bu kariyer potansiyelinizin tuvaletten akıp gideceği anlamına geldiği için, burası bir tuvalet için en uygunsuz yerdir.
  İşe giderken kullandığınız yola bakın. Üne mi (güney), bolluğa mı (güneydoğu), kariyere mi (kuzey) doğru gidiyorsunuz? Hiçbiriyse belki bir bölümünde olsun yolunuzu değiştirir, doğru yöne doğru gidebilirsiniz.
  Kendi işinizi yapıyorsanız, çalıştığınız yer üzerinde kontrolünüz var demektir. Pek çok kişi başkaları için çalışır ve işyerini seçme gibi bir şansları yoktur. Sizin için en iyi işyeri elbette ki elementinize ya da kariyer yönünüze bakan bir binadır.
  Ancak kendi masanız üzerinde bir kontrolünüz olacaktır. Ofisinizi değerlendirin. Binanın uğursuz bir yönünde mi? (En iyi yer girişe en uzak olan çapraz çizginin köşesidir. Genellikle iş sahibinin ya da müdürün çalışma odası buradadır.) Biçimi düzgün mü? Ofisinizin kapısı doğru yöne açılıyor mu? ideali, kapınızın kariyer bölümünde olmasıdır. Değilse değişiklik yapabilir misiniz?
  Masanız iyi bir konumda mı? Kariyerinizde ilerlemenizi sağlayacak en iyi mekân kariyer ya da ün alanıdır. Masanızı iyi bir yere yerleştirdikten sonra doğru yöne baktığınızdan emin olun. Bu iyi düşüneceğiniz ve doğru kararlar vereceğiniz anlamına gelir. Dikkate alınması gereken o kadar çok nokta vardır ki, iyi bir yön bulmak her zaman kolay değildir.
  Arkanızda sağlam bir duvarın olmadığı bir konumda, örneğin pencere önünde oturmaktan kaçının. Arkanızdan bıçaklanmak istemediğiniz için kapıya arkanızı dönerek oturmayın. Masanızı açıkta duran kirişlerin altına da yerleştirmeyin. Bir arkadaşım masasının üzerindeki kiriş nedeniyle sürekli başağrısı çekiyordu. Ofisinin yerleşimini değiştirince başağrıları da geçti. En uygun yönü kullanamıyorsanız, ikinciyi deneyin.
  İlerlemenizi tetiklemek için ofisinizin kariyer bölümüne metal bir nesne koyun. Metal bir rüzgâr gülü olabilir bu, altın ya da gümüş bir süs, metal ve camdan yapılma bir akvaryum ya da birkaç metal para.
  Bir arkadaşıma bakır bir fil armağan vermişlerdi ve karısı da filden nefret ediyordu. Arkadaşım fili ofisine götürdü ve kariyer bölümüne koydu ve dört ay sonra terfi etti. O zamandan beri pek çok kez terfi etti; karısı artık file daha iyi bakmasını istiyor. Masanız konumunuzu ve statünüzü yansıtacak büyüklükte olmalıdır. Feng shui'de elli bir santim birim alınarak hesaplanan şanslı ve şanssız büyüklükler vardır. Birinci, dördüncü, beşinci ve sekizinci bölümler şanslıdır. Masanızın genişliği, derinliği ve yüksekliği hep şanslı ölçülerde olmalıdır.
  Şanslı ölçüler: 0 ve 8.25 cm.; 18 ve 31.87 cm.; 51 ve 59.25 cm.; 70.125 ve 82.875 cm.; 96 ve 108.75 cm.; 121.125 ve 133.875 cm.; 144 ve 159 cm.; 171 ve 183 cm.; ve 197.25 ve 204 cm. arasıdır.
  Demek ki 99 cm yüksekliğinde, 180 cm. uzunluğunda ve 108 cm. derinliğinde bir masa iyi ölçülere sahiptir. Hong Kong'da mobilyaların çoğu şanslı ölçülere göre yapılır.
  Ofisinizdeki öbür mobilyaları da kontrol edin. Şanslı sayılara uyduklarından emin olun. Rafların ya da kitap kutularının shar yaratmamasına özen gösterin. Size dönük keskin bir kenarı ya da sivri bir köşesi olan her şeyin yerini değiştirin.
  Evinizin feng shui'si işyerinizinkinden çok daha önemlidir. Ama her ikisini de iyileştirirseniz, işleriniz çok daha kolaylaşır.

  İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN BOLLUK ÖNERİLERİ
  Çinli işadamları kurnazlığın, akıl ve batıl inançların ilginç bir karışımıdır. Potansiyel başarılarını artırmak için pek çok şey yaparlar ve genel anlamda bakarsak, işlerinde de son derece başarılıdırlar.
  Rakipleri karşısında avantaj kazanmak için feng shui kullanırlar. Kendilerine yardımcı olduğu gün gibi ortada olan başka çarelere de başvururlar. Bunlar Batı'da batıl inanç muamelesi görebilir. Ancak ilginç olan bizlerin de artık Doğu'da binlerce yıldır kullanılan yöntemlere başvurmaya başlamamızdır.
  Doğu'da kırmızı iple bir zincire bağlanmış, duvarlara asılı paralara sık sık rastlanır. Bu iyi şans ve bolluk çeken bir uğurdur. Paraların sürekli göz önünde olması çalışan kişi için görsel bir uyarıdır. Pek çok işadamı uğur getirsin diye yanlarında eski bir para taşırlar. Bazıları parayı giysilerine dikerler, böylece yanlarında her zaman eski bir para bulunur. En sevilen paralar Tang ve Sung Hanedanlığı'na (İ.S. 618-905 ve 960-1279) aittir. Bu paraların taklitleri dükkânlarda satılır.
  Çin işyerlerinin duvarlarını güzel kaligrafi örnekleri süsler.
  Genellikle çalışanları motive edecek ve işyerine para çekecek deyişlerdir bunlar.
  Çin bolluk tanrılarının resimleri ve heykelleri de işyerlerinde stratejik mekânlara yerleştirilmiştir. Pek çok bolluk tanrısı vardır ama en sık Tsai Shen Yeh'e rastlanır. Gülümseyen Buda da sıkça bulunur, sahipleri şans getirmesi için hergün heykelin karnına dokunurlar.
  Bu şeyler feng shui ile zaman zaman ilintili olsa da hiçbiri feng shui'nin parçası değildir; ancak hem işadamlarının motivasyonunu sürekli kılarlar hem de gözlerini yalnızca kâra değil, bolluk ve zenginliğe de dikmelerini sağlarlar.
  İşyerinde Feng Shui
  Çoğumuz haftanın en az kırk saatini işyerlerimizde geçiririz. İş çevremiz sevimli ve iş ortamımız mutluysa, çok daha fazla üretken ve tatmin sahibi oluruz. Doğal olarak işyerimiz mümkün olabildiğince uyumlu olmalıdır. Tasarımı Ch'i'nin bina içinde rahatça akabilmesini sağlamalıdır. İyi feng shui aynı işyerinde çalışan insanlar arasında birlik ve uyum olmasını sağlar. Böyle bir ortam yaratabilmek için feng shui'den fazlasıyla yararlanabiliriz.
  Her şeyden önce bizim için doğru konumlanmış bir işyeri gerekmektedir. İşyerimizin kapısı K'an (kariyer) yönüne açılıyorsa, ana binanın kapısı da pa-kua'mızdaki ün ve zenginlik alanlarına bakmalıdır.
  işyeri binası çıkmaz bir sokağın dibinde olmamalı ve üzerine Sharlar çekmemelidir. Size saldıran keskin bir açı ya da düz kenarlar var mı diye araştırın. İşyerleri genellikle başka geniş işyeri binalarıyla çevrili olduğundan sizin binanıza gelen zehirli okları araştırmanız gerekir. İki geniş işyeri binası arasındaki küçük bir işyeri binası iyi bir konum değildir (Şekil 11A).

  Şekil 11A: İki geniş işyeri binası arasındaki küçük bir işyeri binası iyi bir konum değildir.
  Eğer binanızın arazisi size aitse kendinizi korumak ve Ch'i miktarını artırmak için ağaçlar dikebilirsiniz. İşyerinin sağındaki ve solundaki ağaçlar yeşil ejderha ve beyaz kaplan görevi görebilirler. Giriş kapısının sağ tarafındaki ağaçlar sol tarafındakilerden hafifçe daha uzun olmalıdır. İşiniz için zenginlik ve iyi Ch'i yaratması amacıyla bahçenize küçük bir çeşme de koyabilirsiniz. İşyerinizin yakınından bir ırmak geçiyorsa, arkasından değil, önünden geçmelidir. Binanın arkasından geçen bir ırmak kullanılmadan ziyan olan maddi fırsatları temsil eder.
  Kendi binanızı inşa ediyorsanız, çevreyle ve çevredeki binalarla uyum içinde olmasına özen göstererek öyle bir tasarlayın ki, hem iyi Ch'i çeksin hem de sharlardan olabildiğince kaçınsın. Binanızı öyle bir yere yapın ki, ön kapıda durup arazinize baktığınız zaman sağ taraf sol taraftan hafifçe yüksek olsun. Böylece simgesel bir kaplan ve ejderhanız olur. En ideali binanızın tatlı tatlı akan bir suya bakmasıdır. Hele bir de ardında binanızı koruyacak bir tepe ya da daha yüksek bir bina varsa, harika olur.
  Binanın girişi çok önemlidir. Binanın geri kalanıyla bütünlük oluşturmalı ve mümkünse zenginlik yönüne bakmalıdır. Konuksever görünmeli, ama binanın geri kalanına göre de çok iri olmamalıdır. İyi aydınlatılmış olursa, Ch'i enerjisini çeker. Lobiniz küçükse, genişçe bir ayna asarak daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Resepsiyoncunuz lobide oturuyorsa, çalışma masası doğrudan ön kapıya bakmamalıdır.
  Döner kapılar hem yararlı Ch'i yaratır hem de başka binalara Sharlar göndermezler.
  Doğrudan merdivenlere ya da asansörlere bakan çalışma odalarından kaçının çünkü parayı uzağa götürürler. Odanız uzun bir koridorun sonunda olmasın çünkü koridorun kendisi zehirli ok gibi davranarak işinize, zenginliğinize ve kariyerinize zarar verir. Koridorun öte yanındaki bir tuvalete açılan bir odadan da kaçının.
  Ofisler de kare ya da dikdörtgen olmalı, tuhaf şekillerden, özellikle L biçiminden kaçınılmalıdır, çünkü L biçimi kasap bıçağı gibi görünür. Ofisimizde de sütunlar ve açıkta kirişler istemeyiz. Sert köşeler, odaların içinde sert ve keskin bölmeler de istemeyiz. Bazı sert açılar kaçınılmazdır ancak aynalarla ya da saksı bitkileriyle gizlenebilirler.
  Başka ofis kapılarına bakan ofis kapıları son derece düzgün sıralanmalıdır ki, gerilim ve anlaşmazlıklar olmasın.
  Tüm elektrik ve telefon kabloları gözlerden gizlenmelidir.
  İşyerinin sahibinin, müdürünün ya da yöneticisinin çalışma odasının yeri çok önemlidir çünkü işin başarısı bu kişinin iyi feng shui'sine bağlıdır. Geleneksel olarak güneydoğu zenginlik ve bolluk alanıdır. Bu oda ana girişten en uzak oda olmalıdır. Girişin çaprazındaki köşeye yerleştirilmiş yönetici odası patrona saygı duyulmasını ve patronun işyerini rahatça kontrol etmesini sağlayacaktır.
  Patronun odası statüsünü belli edecek biçimde öbür odalardan daha geniş olmalıdır. İyi aydınlatılmış, kare ya da dikdörtgen olmalıdır. Sahibinin elementine uygun olarak dekore edilmelidir. Örneğin patronun elementi ahşapsa, odada bitkiler olmalıdır. Suysa küçük bir akvaryum işe yarar. Parlak bir ışık ateş insanının işine yarar, pek çok kırmızı içeren bir tablo da yine ateş insanına iyi gelir. Elementi metal olan birine metal bir rüzgâr çanı yararlı olacaktır. Son olarak da bir kuvars kristali toprak kişisinin potansiyelini artıracaktır.
  Patronun çalışma masasının boyu da önemlidir. Statüsünü belli edecek biçimde geniş olmalı, ama odanın biçimine göre fazla geniş olmamalıdır. İki metre uzunluğunda ve bir metre genişliğinde bir masa iyi ölçülerdedir. Öbür çalışanların masaları da statülerine göre belirlenmelidir. Ayrıca sekreterlerin masaları L biçiminde değil, dikdörtgen ya da yuvarlak hatlı olmalıdır. Resepsiyoncunun masası kesinlikle yuvarlak hatlı olmalıdır.
  işyerindeki masanızın yeri son derece önemlidir. Arkanızı kapıya dönerek oturmayın. Bu başkalarının sizi 'sırtınızdan bıçaklamasını' kolaylaştırır. Arkanızı pencereye de dönmeyin bu durumda yeterli destek bulamaz, iş arkadaşlarınızın ihanetine uğrarsınız.
  En iyisi kapıya dönük oturmaktır. Ofis planınızın üzerine pa-kua yerleştirerek masanız için en uygun yeri belirlemelisiniz.
  Pek çok kişiye ev sahipliği yapan çalışma odaları iyi aydınlatılmış ve Ch'i'nin rahatça dolaşmasını motive edecek biçimde olmalıdırlar. Sıralar öbür çalışanlar için Sharlar oluşturmayacak biçimde düzenlenmelidir. Bitkiler potansiyel Sharları saklamakta ve iyi Ch'i yaratmakta işe yarar.
  Genel bir çalışma odasının iyi düzenlenmesinin insanların işe gelmeme düzeyleri ve üretkenlikleriyle yakından ilgisi vardır.
  Ofisin rengi de önemlidir. Yumuşak renkler aşırı parlak, kışkırtıcı renklerden daha iyidir. Aşırı parlak renkler kimi ziyaretçilerinizle anlaşmazlık yaratır. Size en uygun rengi belirlemek için doğum yılınıza göre elementinize başvurun.
  Ofisinize uygun rengi seçmek için isterseniz beş elementin üretim döngüsünü de kullanabilirsiniz (Şekil 1D). Üretim döngüsünü kullanarak aşağıdaki sonuçları elde ettik:
  o Ateş toprak için iyidir. Elementiniz topraksa renk şemanızın içinde kırmızı olması gerekir.
  o Toprak metal için iyidir. Elementiniz metalse, renk şemanıza kahverengi ya da bej katmalısınız.
  o Metal de su için iyidir. Elementiniz suysa beyaz ya da altın size iyi gelecektir.
  o Su ahşap için iyidir. Elementiniz ahşapsa, renk şemanızda mavi ya da siyah olmalıdır.
  o Ahşap ateş için iyidir. Elementiniz ateşse renk şemanızda yeşilin değişik tonları bulunabilir.
  Dükkânlar da aynı ilkeleri izlemelidir. Bir alışveriş merkezinde bir dükkân tutacaksanız, koridorun sonundaki dükkân olmamasına özen gösterin. Tüm potansiyel müşteriler size yöneleceği için bu çok iyi bir konum gibi görünse de, aslında koridorun kendisi bir zehirli oktur. Sonuç olarak diyebiliriz ki, bir binanın çok iyi bir feng shui'si olsa bile, binanın içindeki bazı özel konumlardan kaçınmak gerekir.
  Bir sıra dükkân arasında biri de sizinse, dükkânınızın cephesinin öbürleriyle aynı büyüklükte olmasına özen gösterin. Eğer cepheniz fark edilecek kadar darsa, komşu dükkânlar işinizi olumsuz etkiler. İşyerinizin cephesi komşularınızınkinden genişse, onların aleyhine sizin ticaret hacminiz artar.
  Bir arkadaşımın yün giysiler ve hatıra eşyaları satan bir dükkânı vardı. Yıllarca işleri fena gitmedi. Sonra bir gün dükkânını ikiye bölmek istedi. Bir bölümde giysi, ötekisinde de hediyelik eşya satacaktı. Bunun işlerini artıracağını düşündü ama tam tersi oldu. Bir büyük cephe yerine iki küçük cephesi olunca işlerinin hacmi de epeyce düştü. Dükkânım yine eski biçimine getirene kadar da işleri düzelmedi.
  Satış elemanları kapıya bakmalı ve potansiyel müşterileri gülümseyerek karşılanmalıdır. Mallarınız da çekici biçimde sergilenmelidir. Dükkânın içindeki raflar kapıya yönelip potansiyel müşterinin içeri girmesini engelleyecek Sharlar oluşturmamalıdır.
  Kasanın yanında duran bir ayna simgesel olarak kasaya giren parayı ikiye katlar. Kasa kapıya doğrudan değil, bir açıyla bakmalıdır. Malezya, Tayvan ve Hong Kong'da kasanın üzerinde genellikle metal ya da ahşap bir rüzgâr çanı asılıdır. Bu Ch'i'nin artmasını sağlayarak dükkânın işlerini çoğaltır. Kasaya yönelmiş Sharlar olmaması da çok önemlidir.
  Dükkân içeriye iyi Ch'i çekecek biçimde iyi aydınlatılmış olmalıdır. Ch'i'nin durgunlaşabileceği karanlık ya da gölgeli köşeler olmamalıdır. Ayrıca akşam güneşine karşı da dikkatli olun. Güneş ışığı iyidir ancak parlak güneş ışığı huzmeleri şanssızlık ve maddi kayıp getirir. Buna karşı koymak için perdeler ya da yansıtıcı camlar kullanabilirsiniz.
  Bitkiler ve hayvanlar da işiniz açısından iyidir; ancak özenle bakılmaları gerekir. Saksı bitkileri ya da küçük bir akvaryum işyerinizde Ch'i'nin dolaşmasına yardımcı olur. Ancak bitkiler kurur ve balıklar da ölmeye başlarsa, bu işinizin de öldüğünün işaretidir. Demek ki bitki ve hayvanlara bakmak ve sağlıklı olmalarını sağlamak çok önemlidir. Çalışanlardan bitki ve hayvanları seven birine onlarla ilgilenme görevi verilebilir.
  Çalışma odanız ya da dükkânınız her zaman temiz kokmalıdır. Yeterince hava akımı olmasını sağlayın ki Ch'i rahatça içeri girip her yerde dolaşabilsin. Tuvalet ve lavabolarınızı gözden uzak ve temiz tutun.
  İşinizle ilgili reklam panolarında da feng shui ilkelerini uygulamalısınız. Boylan çevrenizle uyumlu olup çevrenize baskın olmamalı. Renkleri kişisel elementinize uygun olmalı. Buna istisnalar da vardır. Çinliler restoranlarında genellikle kırmızı ve altın sarısı kullanırlar. Çünkü yemeği pişirmekte kullanılan element ateştir. Kırmızı ayrıca iyi şans, mutluluk ve zenginlik anlamına geldiği için pek çok işyerinde tercih edilir. Ancak bazı işlerde, örneğin bir mücevherci dükkânında asla kırmızı kullanılmamalıdır, çünkü kırmızı ateştir ve ateş metali yok eder.
  Eskiden mücevherci dükkânları metal rengi olan beyazı kullanırlardı ancak artık zaman değişiyor ve Doğu'da da restoran ve mücevherci dükkânlarında farklı renkler kullanılıyor.
  Feng shui'de standart bir renk sistemi yoktur. Bazı uzmanlar karanlığı simgeleyen siyahı asla kullanmamak gerektiğini söylerler. Ancak siyah aynı zamanda suyu da simgeler ve su da bolluk ve zenginlik demektir.
  Beyaz da ilginç bir örnektir. Hem ölümün rengidir hem de ışığın ve ışık iyi feng shui anlamına gelir. Ayrıca beyaz metali, metal de yine zenginlik ve bolluğu simgeler.
  Kırmızının şans getirdiğine inanılır. Çin yeni yılında çocuklara ve çalışanlara içinde para olan kırmızı kesecikler dağıtılır. Çinli gelinler kırmızı gelinlik giyer. Bir bebeğin yaşamdaki ilk ayını doldurmasını kutlamak için kırmızıya boyanmış yumurtalar ikram edilir.
  Sarı, altın sarısı ve yeşil de şans getiren renklerdir. Sarı ve altın sarısı güneşi, yeşil ilkbaharı simgeler.
  Mümkünse kişisel elementinizle uyumlu rengi seçmeye özen gösterin. Bunlar:
  o Ateş - kırmızı.
  o Toprak - sarı.
  o Metal - beyaz.
  o Su - siyah.
  o Ahşap - yeşil.
  İlgilendiğiniz işle ilgili bir renk de seçebilirsiniz. Örneğin çiftçiyseniz ya da ahşapla ilgili bir işle uğraşıyorsanız, yeşil iyi bir seçimdir. Parayla ilgili işlerde, örneğin bankalarda ya da sigorta şirketlerinde parayı simgeleyen suyun renkleri olan mavi ya da siyah kullanılır. Meskenlerle ilgili iş yapanlar toprağın rengi olan sarıyı kullanabilirler.

 5. #5
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375458

  Tanımlı Ce: Feng Shui nedir?

  Feng Shui Sözlüğü
  CHEN - I
  Ching'deki altmış dört altıgeni oluşturan sekiz trigramdan biridir, düz bir yang çizgisinin üzerinde yer alan iki kesikli yin çizgisiyle temsil edilir. Karar almayı simgeler, ayrıca sağlık ve aile işlerini de yönetir.
  CH'İ - Saf enerji, yaşayan her varlığın içindeki evrensel yaşam gücüdür. Feng shui'de ejderhanın soluğu olarak kabul edilir. Ch'i enerjisi bu enerjinin varlığıyla çevrili biçimde yaşayacak kadar talihli olan insanlara şans ve mutluluk getirir. Ch'i hareket edecek özgürlüğe sahip olmalıdır; yoksa durgunlaşır ve iyi şans dağılır gider. Rüzgârlı mekânlarda Ch'i kolayca dağılacağından rüzgâr alan bölgeler feng shui açısından elverişli yerler değildir.
  CHİEN - Sekiz trigramdan biridir ve üç düz yang çizgisiyle temsil edilir. Hareket, enerji ve dayanıklılık simgesidir. Kılavuzları ve öbür gerekli insanları temsil eder.

  PUSULA EKOLÜ -
  Feng shui'de iki ana ekol vardır. Form Ekolü ve Pusula Ekolü. Pusula Ekolü pa-kua'yı, I Ching'in sekiz trigramını ve Çin astrolojisini kullanarak hesaplamalarını yapar. Konuya Form Ekolü'nden daha teknik bir yaklaşımı vardır. Bugün feng shui uygulayıcıları bu iki ekolün ilkelerini bir arada kullanırlar.
  DOĞUM DÖNGÜSÜ -
  Çin astrolojisinin beş elementi üç farklı döngü yaratırlar. Doğum döngüsü olumlu ve üretken döngü olup her element kendinden sonra gelenin yaratılmasına katkıda bulunur. Döngü şöyledir: ateş, toprak, metal, su, ahşap. Sonra yeniden ateşle başlar. Ateş toprağı üretir. Toprak metali, metal sıvılaşarak suyu simgeler. Su ahşabı besler ve sonunda ahşap yanarak ateşi üretir.
  YOK OLUŞ DÖNGÜSÜ - Çin astrolojisinin beş elementi her birinin kendinden sonra gelen elementi bastırıp yok ettiği bir yıkım döngüsü oluştururlar. Bu düzenlemeye göre ateş metali eritir. Metal ahşabı yok eder. Ahşap toprağın gücünü soğurur ve toprak da suyun önünü keser. Su ateşi söndürür.
  İNDİRGENME DÖNGÜSÜ - Çin astrolojisinin beş elementi Yok Oluş Döngüsü'nün kötü sonuçlarına çare olabilecek bir döngü biçiminde düzenlenebilirler. İndirgenme Döngüsü'nde ateş ahşabı yakar. Ahşap suyu emer. Su metali paslandırır. Metal de topraktan gelir. Son olarak da toprak ateşi söndürür. İndirgenme döngüsü bu elementlerin güçlerini indirgemekte kullanılır. Birisi çok fazla ateşse örneğin biraz toprak ekleyerek bu potansiyel olarak olumsuz elementin etkileri indirgenebilir.
  EJDERHA - Çin'deki en dikkat çeken mitolojik hayvandır. Feng shui üzerindeki etkisinin ölçüsü yoktur ve konu hakkında tüm eski metinlerde sözü geçer. Yang Yun Sang 9. yüzyılda yazdığı bir üçlemede ejderhanın nasıl kullanılacağından ayrıntılarıyla söz etmiştir. Feng shui'de uygun olan ve olmayan alanlar ejderha simgesi kullanılarak açıklanır. Form ekolünün açıklamalarına göre, ejderhanın bulunduğu her yerde bir de beyaz kaplan olmalıdır. Ejderhalar tepelerde ve dağlarda bulunur ve arazi, bitki örtüsü, havanın yumuşaklığı incelenerek keşfedilir. Ejderhalar düz arazilerde ya da dik tepelerde bulunmaz.
  DOĞUNUN DÖRT EVİ - Pa-kua'nın sekiz kenarından türemiştir. Dört doğu evi varsa dört de batı evi vardır. Doğu evleri Li, K'an, Chen, ve Sun'dur. Evinizin güneye bakan bir arka kapısı varsa bir Li evi demektir ve elementi de ateştir. Dört Doğu Evi'ni şöyle özetleyebiliriz:


  FENG SHUİ - Sözcük anlamı 'rüzgâr ve su'dur. Yerküreyle uyum içinde yaşama sanatı ve pratiği anlamına gelir. Feng shui inanışına göre yaşamak ve çalışmak için doğru yeri seçerseniz yaşamınız neşe ve bollukla dolar. Yerkürenin rüzgârları ve sularıyla uyum içinde yaşamak kendimize mutlu, olumlu yaşamlar yaratmak anlamına gelir. Feng shui'nin binyıllar öncesine dayanan bir tarihi vardır. Genel olarak yalnızca Doğu'da uygulanmış, Batı'da batıl inanç muamelesi görmüştür. 20. yüzyılda dünyada yayılmıştır ve şu anda tarihinde en popüler olduğu dönemi yaşamaktadır.
  BEŞ ELEMENT - Feng shui'de Çin astrolojisinin beş elementini kullanırız: ateş, toprak, su, metal ve ahşap. Her elementin kendi enerjisi farklıdır ve bir arada kullanılmaları feng shui açısından önemlidir. Bu farklı elementler ya Doğum Döngüsü'ndeki gibi uyum içindedirler ya da öbür elementlerle çatışırlar.
  UÇAN YILDIZ - Uçan Yıldız sistemi, feng shui sistematiği içinde bir yapı inşa etmek için verili bir dönem aralığında uygun olan ya da olmayan zamanları belirlemeye yarar. Böylece önümüzdeki zaman parçacığının trendlerini belirleyerek uygun davranış biçimine karar verebiliriz.
  FORM EKOLÜ - Feng shui'de iki belli başlı ekol vardır: Pusula Ekolü ve Form Ekolü. Form Ekolü farklı alanlara bakarak Ch'i enerjisinin miktarını ve kalitesini belirlemeye temellenmiş çalışmalar yapar. İyi bir arazide hem yeşil ejderha hem de beyaz kaplan olmalıdır. Bunun sonucu olarak bu ekolde önemli olan, tepelerin, dağların akarsı ve ırmakların biçimi ve yönüdür.
  LUO-PAN - Feng shui'nin Pusula Ekolü uygulamalarında yönleri belirlemek için kullanılır. Feng shui'de kullanılan bilgilen içeren halkaların çevrelediği bir pusuladır. Her şey kare bir taban üzerine yerleştirilmiştir. Kare tabanın kenarı bina duvarıyla bir hizaya getirilerek pusula'dan doğru yönler belirlenir.
  I CHİNG - l Ching 'Değişimler Kitabı' anlamına gelir ve Hsialı Wu tarafından kaleme alınmış ya da derlenmiş Çin'in en eski kitabı olup, İ.Ö. 3322 yılında yazılmıştır. Çin kültürü ve uygarlığı üzerinde derin etkileri vardır. Tarih boyunca bilim adamları, imparator ve generaller önemli bir karar vermeden önce bu kitaba başvurmuşlardır. Chin Shih-Huang tüm kitapların yakılması emrini verdiğinde (İ.Ö. 215) bir tek I Ching'i istisna tutmuştur. Çünkü bu kitabın kılavuzluğu olmadan o ve danışmanları ülkeyi yönetemezlerdi.
  I Ching, altıgenler olarak bilinen altmış dört simgeden oluşan bir kehanet kitabıdır. Her altıgen kesikli ya da düz altı çizgiden oluşur. Demek ki tam altmış dört olası kombinasyonun varlığından söz edilebilir. Altıgenler biri ötekinin üstünde duran ikişer trigramdan oluşur; hem meditasyon hem de kehanet için kullanılırlar.

  K'AN -
  Sekiz trigramdan biri olup iki kesikli yin çizgisi arasındaki bir düz yang çizgisiyle temsil edilir. Sırları ve el sanatlarını simgeler. Kariyer ve fırsatları yönlendirir.
  KEN - Sekiz trigramdan biridir, iki kesikli yin çizgisi üzerindeki bir düz yang çizgisiyle temsil edilir. Evin çalışma ve öğrenme alanlarına hükmeder.
  K'UN - Sekiz trigramdan biri olup üç kesikli yin çizgisiyle temsil edilir. Alıcı olmayı ve kendini adamayı simgeler. Evliliği yönlendirir.
  LAO TZU - Lao Tzu İ.Ö. 600 yılı civarında yaşamıştır ve Taoizm'in kurucusudur. Adının anlamı 'Yaşlı Çocuk'tur. Bu ad kendisine kır saçlı doğduğuna inanıldığı için verilmiştir. Ana felsefesi şeyleri kendi doğal akışları içinde bırakmak gerektiğini söyler, çünkü her şey aslında kendiliğinden olur.

  U -
  Sekiz trigramdan biridir. Kesikli bir yin çizgisi iki düz yang çizgisinin arasında uzanır. Güzellik, ateş ve ışık simgesidir. Ünü temsil eder.
  LO SHU - - Bkz. Sihirli kare.
  SİHİRLİ KARE - Sihirli kare bir dizi rakamdan oluşmuştur. Bu rakamlar sihirli karenin içinde yer alan ızgara biçiminde karelere yerleştirilmiş olup, yatay, dikey ve çapraz toplandıklarında aynı sayı bulunur. Sihirli kare Çin'de, Hsialı Wu bu kareyi bir kaplumbağa kabuğunun sırtında keşfettiğinden beri ünlüdür. Bu keşif I Ching, Çin astrolojisi, Ki, Kigaku, Çin nümerolojisi ve feng shui'nin temelini oluşturur. Feng shui'de kullanılan pa-kua, binlerce yıl önce keşfedilmiş bu sihirli karenin aynısını kullanarak sekiz trigramın yönünü belirler.

  PA-KUA -
  Pa-kua Çin kültürünün son derece güçlü bir simgesidir, koruyucu bir simge olarak Çin evlerinin çoğunun kapısında asılıdır. Sekizgendir, ortasında genellikle bir ayna ya da yin-yang simgesi bulunur. Çevresinde l Ching'in sekiz trigramı yer alır.
  Pa-kua pusulanın sekiz yönünü gösterir, trigramlar da beş elementle bağlantılıdır. Pa-kua kullanılarak bir kişi için evin en uygun olan ve en elverişsiz alanları belirlenir.
  ÇÖZÜMLEMELER - Çözümlemeler sharların ya da beş elementin dengesizliğinin yarattığı kötü etkilen azaltmakta ya da yok etmekte kullanılan yöntemlerdir. Örneğin bir çit, zehirli oka engel olan bir çözümleme olabilir.
  SHARLAR - Genellikle 'zehirli oklar' olarak da bilinirler, şanssızlık ve talihsizlik getiren negatif enerjilerdir. Düz hatlar boyunca yolculuk ederler ve pek çok biçimde yaratılabilirler. Örneğin T biçimli bir kavşakta yer alan bir eve doğru gelen düz yol bir shardır. Komşu evin iki duvarının sizin evin yönünü gösteren keskin bir köşe oluşturması da bir shardır.
  SUN - Sekiz trigramdan kesikli bir yin çizgisinin üzerinde yer alan iki yang çizgisiyle temsil edilenidir. Karakter gücünü temsil eder. Zenginlik ve bolluğu yönetir.
  TUİ - Sekiz trigramdan biridir. İki düz yang çizgisinin üzerinde yer alan kesikli bir yin çizgisiyle temsil edilir. Ruhsal olaylarla ilgilidir, çocukları yönetir.

  KAPLUMBAĞA -
  Kaplumbağalar her zaman uzun yaşam ve mutluluk simgesi olagelmişlerdir. Antik Çinliler tanrıların kaplumbağa ve deniz kaplumbağalarının kabuklarının içinde yaşadıklarına inanırlardı. Hsialı Wu sulama kanallarında çalışırken Sarı Irmak'tan dev gibi bir kaplumbağa çıktığını görünce bunun bir uğur olduğuna inandı. Daha sonra kaplumbağanın kabuğunun üzerindeki üçe üç sihirli kareyi keşfetti bu da feng shui bilimi ve sanatının temelini oluşturdu.
  TRİGRAMLAR - Sekiz adet trigram bir kesik ve kesiksiz çizginin üçlü gruplanmış biçimde olası tüm kombinasyonlarından oluşur. Düz çizgilere yang çizgileri denir ve eril enerjiyi temsil ederler. Kesikli çizgiler yin'dir ve dişi enerjiyi temsil ederler. I Ching'deki altıgenler üst üste yerleştirilmiş ikişer trigramdan oluşur. Trigramlar ta Hsialı Wu zamanına dayanırlar ve evrenin tüm bilgeliğini içerdiklerine inanılır. Güney Kore'nin ulusal bayrağında sekiz trigramın tümü de yer alır; bu trigramların hâlâ Wu'nun zamanındaki kadar önemli olduklarının bir göstergesidir.
  BATININ DÖRT EVİ - Pa-kua'nın sekiz kenarının gösterdiği dört yönden türemiştir. Batının Dört Evi gibi doğunun da dört evi vardır. Batı evleri: Chien, K'un, Ken ve Tui'dir. Evinizin kapısı batıya bakıyorsa, bu bir Tui evinde yaşadığınız anlamına gelir ve ana elementi metaldir. Batının Dört Evi şöyle özetlenebilir:

  HSİALI WU - İmparator Hsialı Wu (Fu His olarak da bilinir) Çin'in ilk yöneticisidir ve 4800 yıl önce yaşadığına inanılır. Bu zamanın ilk efsanevi imparatorudur. Kimse gerçekten yaşayıp yaşamadığını bilmiyor ancak kaplumbağa kabuğundaki sihirli kare de dahil pek çok keşif ona atfedilmiştir. Dolayısıyla feng shui'nin, I Ching'in, Çin astrolojisi ve nümerolojisinin ve bunlardan türeyen tüm sistemlerin babası gözüyle bakılır.
  YİN VE YANG - Taoist felsefede zıtları temsil ederler. Örneğin siyah yin ve beyaz yang'dır. Kuzey yin, güney yang'dır. Gece yin, gündüz yang'dır. Bu sisteme göre her şey ya dişi ya da erildir. Yin dişi, yang erildir. Kavram bir dağın iki yüzünden türemiştir. Dağın yin yüzü gölgeli, kuzey yanı yang da güneşli güney yanıdır. Dünyaya bu ikili bakış feng shui'de önemli bir rol oynar.
  Kaynak:feng shui sitesi

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Feng Shui Dosayası : Mutfak.
  By SonsuzL'uA in forum Ev Dekorasyon-iç mimarlik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2009, 23:47
 2. Feng Shui Dosyası : Salon.
  By SonsuzL'uA in forum Ev Dekorasyon-iç mimarlik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2009, 23:44
 3. Feng Shui ile çocuğunuzun odasını düzenlemek için!
  By angelgamze in forum Anne ve Bebek
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-12-2009, 20:08
 4. Apology ve Feng Shui
  By Safak in forum İngilizce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-05-2007, 19:47
 5. Ming Feng, Ming Feng Tabloları, Ming Feng Eserleri
  By alos in forum Güzel-Sanatlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-17-2007, 02:45

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375