TASARIMDA DERİYE SON NOKTAYI O KOYUYOR


SİMAY BÜLBÜL 2006-2007 KREASYONU ZAMAN


30 yaşında ve kendi markasını çoktan yarattı. Deriye verdiği formun dışında gündelik kıyafetlere getirdiği şıklık, ve mininimal detaylarla zenginleştirdiği tasarımları ile o Türkiye'nin son yıllarda adından çok söz edilen modacılarından. Simay Bülbül'ü ve yakında çıkaracağı yeni kolleksiyonu biraz daha yakından tanıyalım...

'İnanmak yada inanmamak değildi mesele. Gerçek olan bilinmiyen zamANdı, saklı olduğu şimdide. Bir algıdan ibaretti bağlı olduğu gözler karşısında. Uzadı, kısaldı, ve yeri geldi durdu; gözler karşısında. Hafızamızdı belki bizi yanıltan, yaptığımız kıyaslamalarla şimdi devar göreceli zamAN.
zamANı gelmişti zamANsızlığın, zamANı gelmişti şimdide varolamanın.' Simay Büllbül, 2006-2007 yılı kreasyonu 'ZAMAN'ı böyle tanımlıyor bizlere.
1978 İzmir doğumlu genç bir tasarımcı olan Simay Bülbül İngiltere'de Bournemouth Arts Collage'de moda tasarım ve pazarlama eğitimi almış. Türkiye'ye dönmeden 200-2001 yılları arasında Hollanda'da Oscar ve Süleyman adlı tasarımcılara asistanlık yapmış. Bülbül aldığı pazarlama eğitiminin Türkiye'de kendi markasını yaratmada çok işine yaradığını belirterek 'bir marka yaratmak ve o markayı satabiliyor olmak sadce tasarımdan geçmiyor. Bir tasarımı satabilme pazarlama stratejileri ile organizyon detaylarını barındırmak zorunda.' şeklinde söze döküyor. Kendini markasının beyni olarak ifade eden Bülbül, profesyonellerden yardım alsa da yön verenin kendi olduğunu bu şekilde ifade etmiş oluyor.
DERİ ONUNLA UÇUCU BİR FORM BULUYOR
2003 yılında katıldığı '5. Deri'signer' deri tasarım yarışmasında elde ettiği birinciliğiyle genç yaşta moda dünyasında bir adım öne geçen Simay Bülbül, kıyafetlerinde deriyi ağır hantal bir materyal olmaktan çıkarıyor. Öyle ki şifon gibi uçuşan bir kumaşla kombine olabilecek duruma geliyor. Deriyle eklediği detaylarla t-Shirtlere bile ayrı bir hava katan Bülbül, tasarımlarında keçe, metal gibi materyalleri minimal detaylar olarak ön plana çıkarıyor. Hayatında gardırobunda asla bulunmayacak tek şeye için 'suni deri' yanıtını veren Simay Bülbül'ün tasarımlarında çok şık elbiseler güncel hayata, gündelik giyime tekrar geri dönüyor.

MODAYA İNANMAYAN SIRADIŞI BİR TASARIMCI
Kendi markasını sağlam adımlarla zirveye doğru yükselten genç modacı moda hakkında bakın ne demiş 'Modaya inanmam, artık moda kavramının arkasında çok büyük ticari kaygılar yatıyor. Bir gün çıkıp bu sene kırmızı moda diyorlar ertesi gün mavi... Sonra bir bakmışsınız herkes bir örnek giyinmeye başlamış. Herkesin modası kendi felsefesinden gelmeli. İnsanlar, moda veya trend olduğu için değil, 'kendileri' olduğu için giyinmeli. O yüzden kreasyonlarımda 'moda şudur ya da budur' demiyorum. Bunları beğenen herkes giysin diyorum.

YENİ KREASYONU; KALIPSIZLIĞIN SAYDAMLIĞI
Simay Bülbül 2006-2007 kreasyonunu ZAMAN'nda başladığı ruhsal yolculuğu sürdürmeye devam ediyor. Yeni kreasyonu için 'Hayatın biraz daha spirütüel tarafıyla ilgileniyorum. Hayatın bize öngördüğü o kadar çok kalıp var ki ve biz onlara o kadar çok alışarak gidiyoruz, o kadar uykuda yaşıyoruz ki. Bu kolleksiyonda bunlardan çıkan bir kadının hikayesini anlatıyorum ve aslında o kadın herkesi, her kadını temsil ediyor. Bu kadının gündüz uykusundan uyanışını, farkındalıkla almış olduğu yolu ve kendini bulduğu bir noktay geliyor. Kolleksiyonda önemli sırt detayları var kibenim çok önem verdiğim ve sevdiğim detaylar. Malzeme olarak ise deri, ipek, keten, birçok farklı kumaşın harmanlanmasından oluşan bir kolleksiyon.

H2