Sürreal topuklar...
Yaz koleksiyonlarında şüphesiz en dikkat çeken parçalar, adeta mimari bir eseri andıran topuklar...
Ya hep ya hiç." Sezonun sıra dışı topuklarında parola bu. İster cool kısa topuklar, ister nefes kesen yüksek topuklar; kadınlar bu yaz rahatlığın, şıklığın ve gösterişli topukların üzerinde yükseliyor.

Elbette klasiklerin pabucunu dama atmak mümkün değil. Yuvarlak burunlu yüksek topuklular, bantlılar ve önü açık modeller her daim gardıropların baştacı. Ama sıradanlıktan sıkılanlar için moda dünyasındaki seçenekler sonsuz.

Bu yaz en az kıyafetler kadar dikkat çeken detaylar arasında topuklar yer alıyor. Yenilik, sadece klasiklerin sezonda topuklarım biraz daha yükselmesi değil. Aynı zamanda mimari bir düşüncenin de eseri olmaları. Çünkü ilk bakışta üzerinde yürüyemeyeceğinizi düşündüğünüz topuklar, 2008 ayakkabılarının belkemiğini oluşturuyor.

Freud, "Rüyaların en çılgın gözüktüğü an bazen en derin oldukları andır" demiş. 2008 sezonunda tasarımcılar bu söylemi ayakkabılara uyguluyor ve çekingenlere ayakkabı dolaplarını yeniden gözden geçirmelerini öneriyor. İlgi çekmek için yarışanlar arasında Prada'nın 40'lı yıllar stilinde önü açık ayakkabıları, Chanel'in "Princess Anne" patentli açık topuklu ayakkabıları, Balencİaga'nın T bantlı Mary-Jane'leri ve YSL'nin küt burunlu, tahta topukluları var.

Hepsi de kendine güvenen sağlam topuklar üzerinde duruyor. Sezonda modası geçmiş "öldürücü topuk"ların yerini görsel ve işitsel anlamda daha etkili formlar alıyor. Chloe'nin düztabanları ve Giles'in tüllü fırfır detayları, romantizmi modernize eden güçlü modellerde hayat buluyor. Chloe'nin devasa ayakkabılarından beri dolgu topuk son birkaç sezondur revaçta.

Balenciaga'nın şu anda başı çekmesiyle, başarılı dönüşünü gerçekleştirdi. Olsen kardeşleri en az 10 cm uzatan siber-seksi kısa botları, tekno-lego sandaletleri ve son olarak üzeri taşlı gladyatör botlarıyla adeta bir devrimin öncüsü oldu.

Prada'nın yeri kucaklayan çiçekli topuklarıyla tamamlanan sürrealist ayakkabıları, Chloe'nin köpekbalığı dişiyle tutulan parlak kemikli ayakkabı botları ve Nina Ricci'nin ayı pençelerini andıran kavisli iç kısımlara sahip topukluları... Gerçekten de bu sezon, topuklar küçük oyunlarla kadınları bastan çıkaran sanatsal objelerle dolu.

Sezonun topukları en az formları kadar yaratıcı. Sade tasarımların markası Jil Sander'ın, "acaba beni taşır mı" diye düşündüren hatta kırılabilir hissi veren mercan renkli "konstrüksiyon" modelleri aslında hiç de göründüğü kadar rahatsız değil. Giambattista Valli'nin absürd olmayan ama yine de oldukça çılgın bir modele sahip topukları, boyunuzu 7 cm. daha uzun göstermek için bire bir. Fuşya renkleri ise dikkatleri doğrudan ayaklara odaklıyor.

Sezonda sadece topukların yüksekliğiyle yetinmeyen isimlerinden biri Alessandro Dell Acqua. O modellerini podyuma çivit mavi tahta topuklarla gönderdi. Alexander McQueen'in de söz konusu topuklar olunca diğer tasarımcılardan aşağı kalır yanı yok. Geleneksel Japon sandaletleri onun elinde inanılmaz bir tasarım harikasına dönüştü.

Fendi ise topukların boyuyla değil daha çok dış görünümüyle haşr nesir. Zincirlerle donattığı topukları, ayakkabılarına fetiş bir görüntü kazandırıyor. Giorgio zarafeti yeni sezonda da elden bırakmıyor. Ama koleksiyonlarını tamamlayan ayakkabı modelleri adeta bisiklet dayanaklarını andırıyor.


leyditürk.com