Ayakkabıda moda sağlıkla buluşturulmalıDaha Fazla Moda sloganıyla yola çıkan, ancak modayı vurgularken ayak sağlığını da göz ardı etmemek gerektiğine değinen Ayakkabı Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Akbacakoğlu’nun ayakkabı ve ayak sağlık konularında görüşlerini aldık.

Genel anlamda geçmişten günümüze ayakkabıya bakış açısı ve ayak sağlığı açısından ayakkabı sektöründe ve tüketici nezdinde yaşanan değişimler nelerdir?
- İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri ayakkabının, ayakları dış etkenlerden ve soğuktan korumak için kullanıldığını biliyoruz. Ayakkabılarda öncelikli olarak rahatlığa ve işleve önem verilirdi. Zamanla iklimsel özelliklerin yanı sıra, kültürlere ve statü özelliklerine göre de değişen ayakkabılar kullanılmaya başlandı. Moda kavramının gündeme oturduğu günden beri de ayakkabı, moda ve estetiğin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Hatta modanın en tutkulu parçası oldu ayakkabılar. Ancak günümüz hızlı tüketim anlayışı ve global rekabet arenası, şartları tamamen başka boyutlara taşımış gözüküyor. Artık daha fazla marka, daha hızlı ve teknolojik üretim, daha fazla tasarım, daha kaliteli ve ulaşılabilir hizmet var. Tüketici nezdinde gayet olumlu görünen bu gelişmelerin yanı sıra, markaların maliyetleri düşürürken, kaliteli üretim standartlarını önemli ölçüde göz ardı ettiğini görmeye başladık. Estetik açıdan modayı yansıtan, albenili ancak kalitesiz, sağlıksız ve dayanıksız ayakkabılar çok büyük perakende zincirlerinde rafları doldurmaya başladı.
Kontrolsüz ve kalitesiz üretimin toplum üzerinde ve sektörde olumsuz yansımaları oluyor mu?
- Uzakdoğu’da yapılan kontrollü ve kaliteli üretimden bahsetmiyorum ama sırf ucuz olsun diye kalitesiz ve insan sağlığına zararlı malzeme ve kimyasallarla üretilen ve aynı zamanda şekil olarak da gerekli standartlar gözetilmediğinden ayaklarda ortopedik ve podiatrik rahatsızlıklara da sebep olabilecek adetleri milyonları bulan üretimler yapılıyor. Uygun fiyata alışveriş etmek isteyen müşteriler için eğer dikkat edilmezse çok büyük bir tuzak bu. Hem uygun fiyat hem de kaliteli ürünü gözetmek gerek. Bu aşamada bilinçli tüketici olmak gerek. Çünkü iddialı ucuzluk ve uygunluk vaatleri doğrultusunda alışveriş yapan müşteriler kalitesiz suni deri kullanımı ve yanlış uygulamalarla üretilen ayakkabılar sonucu sağlıklarından oluyorlar. Yine sadece fiyat politikasıyla haksız yere rant elde eden ve sektörü gerileten firmalar bu sözünü ettiğim firmalardan başkası değildir. Biz bu konuda sektöre ve yerli üreticilerimize de gereken desteği verdiğimize inanıyoruz.
Ayakkabı Dünyası olarak sizin ayak sağlığı konusundaki duruşunuz nedir?
- 1923’den beri hayatımız ayakkabı… Dört nesildir ayakkabıcıyız. Hatta daha öncesi Tabakçılıktan geliyoruz. Deriyi iyi biliyoruz. Ayakkabı ise uzmanlık alanımız. Öyle tutkulu bir iş ki ayakkabı işi. Ama bir o kadar da karmaşık ve zor. Hem üretimi hem satış organizasyonu hem de müşteri tarafından satın alınması zor bir şey. Her ayak aynı numara bile olsa birbirinden o kadar farklıdır ki. Hatta bir çift ayağın her biri bile birbirinden farklıdır. Ayaklarımız tüm vücudun yükünü taşıyan ve hareketi sağlayan organımız olarak, özel bakıma ihtiyaç duyar. Ayak sağlığının da doğru ve kaliteli ayakkabı seçiminden başladığını göz önünde bulundurarak, böylesine özen isteyen bir işte maksimum hassaslık göstermek gerektiğine inanıyoruz. Hem ayak sağlığına, hem perakendede kaliteli hizmete, hem de daha fazla modaya yatırım yapıyoruz. Çünkü ayakkabı hem modelinde, hem üretiminde, hem servisinde hem de satış sonrası hizmetlerde özen ister.
Biz de hem satın alma yaparken, hem tasarımlarımızı şekillendirirken, hem markaları seçerken, hem de satış esnasında müşterimizi yönlendirirken özen gösteriyoruz. Self servis mağazacılık yerine gerektiği ölçüde ihtiyaç, kullanım ve ayak yapısına uygun ürün satışını sağlayacak yetişmiş satış danışmanlarını istihdam ediyoruz. Ürün etiketlerinde başta olmak üzere, mağaza içi pop lerde ve web sitemizde ayakkabı kullanımı ve ayak sağlığı hakkında bilgiler veriyoruz. Satış sonrası Müşteri Hizmetleri birimlerimizle de satış sonrası yaşanan memnuniyetsizlikleri minimuma indirmeye çalışıyoruz. Çünkü bir yandan ayak sağlığı ve bilinçli tüketim bizim misyonumuz olmuş durumda.
Doğru ayakkabı seçimi konusunda önerileriniz neler?
- Ayak sağlığı ve bu konudaki şikayetlerin minimuma indirilmesinde uygun ayakkabı seçimi en önem verilmesi gereken konulardan biridir. Rastgele, sonradan genişler düşüncesiyle alınan ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz etkilemektedir. Ayakkabı satın alırken şikayetleri en aza indirmek için işe tüketicilere güvendikleri bir markadan alışveriş yapmakla başlamalarını öneriyorum.
Aslına bakarsanız güzellik uğruna neredeyse tüm bayanların tercih ettikleri yüksek ökçeli ayakkabılar tıbben zararlıdır. Ancak güzel ve şık modellerin stil göstergesi olduğu günümüzde, yüksek ökçe seven bayanların en azından yüksek ökçelerle geçirdikleri zamanı en az seviyeye çekmeleri faydalı olacaktır. Topuklu ayakkabı giymedikleri için erkekler bayanlara oranla daha az rahatsızlık yaşarlar. Ancak onlar da seçim yaparken kullanım ihtiyaçlarına uygun, rahat ve kaliteli ayakkabı seçimine özen göstermelidirler. Bununla birlikte ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer noktaları şöyle özetleyebilirim:
• Her zaman sağ ve sol tekin mutlaka denenmesi gerekir, çünkü sağ ve sol ayak nadiren aynı olur.
• Almayı düşündüğünüz ayakkabıyı mağaza içinde yürüyerek deneyin.
• Ayaklarınızdan biri daha büyükse, numara tercihinizi büyük olana göre yapın.
• Kadın, erkek, çocuk tüm ayakkabılar için kaliteli üretime dikkat edilmesine, mümkünse deri ya da kaliteli suni deri ve tekstil malzemelerinden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
• Ayakkabınız satın alma anında rahat olmalıdır, her ayakkabı zamanla açılmaz.
• Ayakkabı alışverişi için en uygun zamanlar öğleden sonra vakitleridir, çünkü bu saatlerde ayak şiştiği için ayağınıza rahat olan ayakkabı alırsınız.
• Ayakkabınız arka, ön ve yanlardan ayağınıza tam oturmalıdır.
• Ayakkabınızı denerken ne tür çoraplarla kullanacaksınız onunla birlikte deneyin.
• Astar kullanılmayan ayakkabılar daha rahat ve yumuşaktır, fakat ayağınızı ilk birkaç kullanımda boyayabilir. Bu boyama zamanla geçecektir.
• Deri, kösele ve üzeri dikişli ayakkabıların bir miktarda olsa su geçirmesi normaldir. Bu nedenle bu tür ayakkabılar yağmurlu günlerde daha dikkatli giyilmelidir.
• Ayakkabınızın ayağınıza iyi oturduğundan emin olmalısınız. Ağırlığın dağılımı açısından önden, yandan ve arkadan ayağınızı rahat hissetmelisiniz. Baş parmağınız ayakkabının ön kısmıyla asla temas etmemeli. Ayağınızın en geniş kısmı, ayakkabının en geniş kısmıyla örtüşmeli.alıntıdır