DÜNDEN BUGÜNE YVES SAINT LAURENT
1936 doğumlu moda dahis, 72. yaşgününden tam bir ay önce hayata gözlerini yumdu. YSL 2002 yılında emekli olana dek modaya hizmet etti. Son altı yıldır da Fas'taki evinde dinleniyordu.

Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent kısaca YSL, bir başka moda prensi Christian Dior'un1957'deki ölümünden hemen sonra devraldığı Dior koltuğunda ancak bir kaç yıl oturabildi. Neden mi? Çünkü artık kendi markası YSL moda dünyasında kanatlarını bağımsız olarak çırpacaktı.
2001 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından kendisine verilmiş olan 'Légion d'honneur' nişanıyanısıra, 1983 yılında yaşayan ilk modacı olarak eserleri Metropolitan Sanat Müzesinde sergilendi.
Yves Saint Laurent, 2002 yılında emekliye ayrılarak modaevini, beraber kurduğu kadim dostu Pierre Bergé'ye ve genç tasarımcı Stefano Plati'ye devretti.
Dün Paris'te öldüğü açıklanan Laurent'ın eski iş ortağı ve şahsi dostu Pierre Berge'nin, ünlü modacıyı uzun süren bir hastalık döneminin ardından kaybettiklerini açıklarken, hastalığın adını açıklamadı.
Fransa bugün kaybettiği moda alanındaki büyük değere ağlıyor...

H2