Londra Moda Haftası’ndan öne çıkanlar


Londra deneysel yorumlarıyla farklı bakış açısı getirdiği haftalara Boho’yu uğratmadı. Dekorasyon yerine, geometrik ve kusursuz şekilleri getirdi.


Her zaman coşkulu ve canlı geçen Londra Moda Haftası’na, sofistike ve cilali görünümler eklenmişti


Londra Moda Haftası, cesaretin deneysel çalışmalarla harmanlanıp hayal gücünü zenginleştirmesiyle öne çıkıyor. Genelde yeni ve farklı tasarımcıların öne çıktığı haftada defileler Natural History Museum(Doğa Tarihi Müzesi)’da yapılıyor.

Geçtiğimiz hafta beş gün süren genç ve yetenekli tasarımcıların Londra macerasından öne çıkanları inceleyelim.

- Renk, baskı ve desen ön plandaydı. Uygulayıcılar arasında Erdem ve Duro Olowu vardı.

- Topshop kar taşlama jeanler, kalpli desenler ve vatkalı büyük ceketlerle geride bırakmak istediğimiz 80’leri geri getirmeye çalıştı.

- Eley Kishimoto, bu kış büyük bir trend olmasını beklediğimiz renkli-desenli çorapları yaz için tasarlamıştı. Baharda rahatlıkla giyilebilecek çoraplar oldukça hoştu.

- Stella McCartney’nin Adidas için yaptığı koleksiyon “Stella’s Gym” adı altında koleksiyona yaraşır biçimde şekilli anlatılmıştı. Model-sporcular spor yaparken üzerlerindekini tanıtmış oldular.

- Puantiyenin geri ve iri dönüşü House of Holland’da işlenmişti. Holland’ın Levi’s için limitli olarak yaptığı modeller şaşırttı.

- Luella Bartley, Luella markasındaki renklerle genç kızların hayallerini süsledi. Leylak, turuncu ve pembeyi başarıyla bir araya getirdi. İncilerin kullanımı farklıydı. Luella beğenilen koleksiyonu için şu tanımlamayı yapıyor: “Soylu İngiliz kızı dağıtıyor”.

-Giles, son yılların önemli İngiliz tasarımcılarından. Yarattığı kadınsı ve sofistike silüetlerle tanınıyor. Bu sene daha çok konuşulmak ve ilgi çekmek için modellerinin kafalarına Pac-Man oyununun başlıklarını giydirdi. Beklediği medya ilgisini gördü.

- Christopher Kane, tarih öncesi çağdan etkilendiğini söyledi. Karanlık renk paleti yerine bu sefer bolca turuncular vardı. Yuvaklakları 3 boyutlu kullanarak pantolonları farklılaştırdı.

- Koleksiyonunun başlangıç noktasını İsviçre’nin Cenevre kentine yaptığı seyahat sırasında Plein Palas antika marketinde gördüğü yağlı boya resimlerin solmuş renklerinin ve tozun altından görünen canlı renklerinin buğulu görüntüsünün oluşturduğunu belirten Bora Aksu, koleksiyonun genelinde 1950’li yılların özel kıyafetlerinin yapılma tekniğini kullandığını ifade etti.

Londra ve New York’tan gelen ortak trendler, dantel, balerin stili, pembe ve 80’ler oldu. Şimdi ayın 21’inde başlayan Milano’nun neler çıkartacağına bakacağız.
Henry Holland'ın Levi's için hazırladığı puantiyeler.


Adidas Stella McCartney "Stella's Gym" gösterisi.

Luella'nın dağılmış soylu kızı.


Christopher Kane'in yuvarlakları.


Giles'daki, Pac-Man başlığı.


Eley Kishimoto'nun çorapları.


Bora Aksu'nun buğulu renkleri.


ntv