New York Moda Haftası’ndan öne çıkanlarUzun soluklu ve sakin geçen New York Moda Haftası, bir hafta süren maratonunu tamamladı. Geriye gelecek sezona ait bir sürü ipucu bıraktı.En ticari olarak kabul edilen New York Moda Haftası’nda mağazalarda markalarını gördüğümüz birçok tasarımcı önümüzdeki yazı tasarlamıştı.

Mercedes-Benz’in sponsorluğunda gerçekleşen New York Moda Haftası, her sezon Bryant Park ve çevre mekanlarda düzenleniyor. Dünyanın gözlerini çevirdiği bu moda olayında öne çıkan bir özellik vardı. Çılgın ya da giyilemeyecek tasarımlar New York’a pek uğramamıştı. Ekonomik gerginlik sayesinde tasarımcılar risksiz koleksiyonlar seçmişlerdi.

Ticari New York’un ardından, deneysel, yaratıcı ve çılgın Londra’yı, daha sonra Milano’da sezonun anahtar görünümlerini ve en son olarak da Paris’de modada dramayı ve şaşaayı izleyeceğiz.

2009 yazının tasarlandığı görünümlerin ilki New York’da geçtiğimiz hafta kısaca neler oldu?

- Marc Jacobs, haftanın en çok konuşulan defilesi oldu. Koleksiyondaki nostaljik parçaların “hiç uymaz” denilen parçalarla usta birleşimi ve farklı detaylara verilen önem, bu şovu hakkında en çok fikir söylenen moda olayı haline getirdi. Marc Jacobs trendsetter rolünü bir kere daha New York’un altın çocuğu olarak kimseye kaptırmadı.

- Betsey Johnson, ilhamını Karayip Korsanları’ndaki Kaptan Jack Sparrow(Johnny Depp)’dan almıştı. Yine hacimli ve kabarık etekler Johnson’ın şovunun yıldızıydı.

- Moda dünyasında 40. yılını kutlayan Calvin Klein’ın kreatif direktörü Francisco Costa’nın koleksiyonu sadelik içeriyordu. Ancak sadeliği ve silüetlerdeki basitliği teknolojik kumaşları origami gibi tasarlayarak ortaya çıkartmıştı. Rende topuklar ilginçti.

- Ralph Lauren, Fas esintileriyle safariyi başka bir açıdan yorumladı.

- Sıcak yeryüzü renkleri ve narenciye aksanlarını renk paleti olarak seçen ve görünümleri dekolteyle bezeyen Donna Karan, farklı fikirleri öne sunduğu ve karışımlardan oluşturduğu DKNY markasının da 20. yılını kutladı.

- Anna Sui, Meksika’dan ilham almıştı. Bohem stilde tasarımlarını ortaya koyan markada bu yıl daha sofistike görünümler vardı.

- Hollywood kırmızı halılarının vazgeçilmezi Marchesa, modellerini yaşayan sanat eseri gibi sunmuştu.

- Victoria Beckham, 15 parçalık koleksiyonu yerine kısacık kestirdiği saçlarıyla konuşuldu.

- Drapeler, pililer, metalikler, kemerler, pullar, işe rahatlıkla giyilebilecek sofistike tasarımlar, fırfırlar ve platformlu stilettolar öne çıkan detaylardı.

- Hemen hemen her tasarımcı geniş, dar, birbirinin üzerine takılan ya da yan yana birden fazla takılan kullanım alanına yeni bakış açısı getirdiği kemerleri koleksiyonuna katmıştı.

- Harem pantolonları sahnedeydi. Şortlar daha da şıklaşmıştı.

- Pastel tonların hakim olduğu hatta bejlerin öne çıktığı bir hafta izledik.

- YSL’nin ilham verdiği bir dolu görünüm vardı. Safari teması, vatkalı tayyör, dar etekler, iç gösteren bluzlardan bazılarını Marc Jacobs, Tuleh, Derek Lam, Diane Von Furstenberg kullandı.Marc JacobsDonna KaranMarchesaPhilosophy- kat kat kemerAnna Sui


Calvin KleinCalvin Klein


New York Moda Haftası bu trendlerle sona erirken gözümüzü 14 Eylül’de başlayan Londra Moda Haftası’na çevirdik.


NTV