Margiela’nın yüzü yok
Martin Margiela’nın geçtiğimiz gün Paris’te düzenlediği 20. yıl retrospektif defilesi sanki son defilesiymiş gibi yankılandı.

Moda dünyasında, yüzünü göstermeyen kahraman olarak tanınan Belçikalı tasarımcı Martin Margiela’nın markasından ayrılacağı dedikoduları konuşuluyordu.

Paris’te düzenlenen Maison Martin Margiela defilesindeki yüzsüz görünümler, farklı ışık oyunları, sahneye son olarak çıkan pasta, tasarımcının son defilesini düzenlediği kanılarını çoğalttı.Koleksiyonda önce, 1988 yılında yaptığı ceketi ipek bir kumaşa basılmış şekilde gösterdi. Sonra o ceket plastik bir kalıpta vücut buldu. Anonim kavramının dahisi Margiela’nın mankenlerinde yine yüzler saklanmıştı, hatta farklı peruklarla ayrı detaylar verilmişti.
İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda hala böylesine avangard bir koleksiyon hazırlayıp sunmak günümüze göre oldukça cesur bir hareket.


İlüzyon ve modada başka boyutları anlatmaya çalışan tasarımcının emekliye ayrılacağı hatta yerine geçecek ismin Jil Sander moda evinin tasarımcısı Raf Simons olacağı moda kulislerini meşgul eden dedikodulardan.


ntv