+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Başarı İçin Giyinmek ve Kurumsal Hayatta Görünüm

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Moda Forumunda Bulunan  Başarı İçin Giyinmek ve Kurumsal Hayatta Görünüm Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  yeahh Başarı İçin Giyinmek ve Kurumsal Hayatta Görünüm

  Başarı İçin Giyinmek ve Kurumsal Hayatta Görünüm

  İş ortamlarında, özellikle de işe alınma aşamasında, görünümüzün de önem taşıyabileceğini unutmamalısınız. Kimi işler, özellikle prezantabl görüntüye gereksinim duyar. Kimi işler de ise, görünümünüz işin kusursuz bir parçasıdır. Eğer siz de böyle bir işte çalışıyorsanız ya da bu tür bir sektörde kariyer peşindeyseniz, gardrobunuzu düzenlerken bir takım kriterleri göz önüne almanız gerekebilir.
  İlk izlenim, genellikle otuz saniyelik kısa bir zaman içinde edinilir. Bu izlenimler gerçeği yansıtmıyor olabilir. Ama dış görünüşümüz, tavırlarımız, duruşumuz karşımızdaki kişiye ister istemez bizimle ilgili pek çok mesaj iletir. Özgüven, ahlaki yapı, hayata bakış açısı, ekonomik düzey, eğitim düzeyi, güvenilirlik, toplumsal konum gibi kilit konularda iletilen bu mesajlar, özellikle işe alınma durumlarında çok etkili olur. Siz de eğer dış görünümün önemli olduğu bir sektörde başarı elde etmek istiyorsanız, bu tür istemsiz mesajlarınızı düzenleyerek kendinize büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz.
  Pek çok insan, güzel göründüğüne inandığında, daha özgüvenli davranır. Bazılarımız için ise rahatlık güzel görünmekten daha önemlidir. Ama iş ortamlarında hem rahatlığı, hem de şıklığı biraraya getirebiliriz.
  İnsan, fiziksel özellikleri nasıl olursa olsun, kendini çekici göstermeyi başarabilir. Sonuçta her insanın ayrı bir çekiciliği vardır. Biri gözlerinin güzelliğiyle, öteki uzun boyuyla, diğeri geniş omuzlarıyla, bir diğeri ise anlamlı gülüşüyle çekicilik yaratabilir. Konu giyim kuşam oldu mu, en iyisi insanın çekici yanları ortaya çıkaracak bir biçimde giyinmesidir. Giysiler, renkleri ve modellerine göre, insan bedeninin farklı yönlerini öne çıkarabilirler. Kilo fazlası olanlar siyah, boyuna çizgili giysilerle, aşırı zayıflar da beyaz, enine çizgili giysilerle dengeyi yakalarlar.
  Giyim kuşam kadar yüz ifadesi de dış görünümde önemlidir. Hoş ve ayarında bir gülümseyiş, sizin daha sıcak algılanmanızı, daha kolay iletişim kurulabilecek geçimli bir insan olduğunuzu belirtir. Pozitif ve sıcak ifadeler, karşınızdakinin sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır. Ancak ciddiyet gerektiren durumlarda, yüzünüzde gereksiz bir gülümsemenin oluşmaması şarttır. Yüz ifadesini, bakışları da iş ortamındaki durumlara göre dengelemek gereklidir.
  Eğer iş ortamınız ciddi görünmenizi gerektiriyorsa, takım elbiseler sizin olmazsa olmazlarınızdan birine dönüşür. Kravatlar, ceketler, gömlekler profesyonel ortamların en önemli giysi kodlarıdır. Ama bazen müşterilerinizin rahat, günlük giysilerle karşınıza çıktığını görürsünüz. Bu durumlarda işiniz sizden "ortayı bulmanızı" talep eder. Yani, kumaş pantolon ve gömlek ile günü geçirebilirsiniz. En zor durumlardan biri de günlük giysilerle iş ortamının profesyonelliğini yansıtabilmektir.  alıntıdır

 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Tanımlı Ce: Başarı İçin Giyinmek ve Kurumsal Hayatta Görünüm

  DIŞ GÖRÜNÜŞ İŞ HAYATINI ETKİLER Mİ?  Eleman arayanların, verdikleri iş ilanlarına mutlaka ekledikleri bir özellik “prezentabl” olmak... Peki, anlamı ne bu kelimenin? Veya güzel ya da çirkin, bakımlı ya da bakımsız olmak iş hayatındaki başarıyı ne derece etkiliyor? Cevapları aradık.

  Prezentabl olmak özellikle son yıllarda iş ilanlarının olmazsa olmaz şartı. Eğitiminiz, iş tecrübeniz ne olursa olsun, prezentabl olmazsanız, şu rekabet ortamında bir işte tutunamazsınız. Bu ay üzerinde durmak istediğimiz konu da bu. Yani bu ay "prezantabl olmak ne demek?" ve "dış görünüş iç hayatımız üzerinde ne kadar etkili?" sorularına cevap arıyoruz.  Hürriyet gazetesinin pazar günleri verdiği "İnsan Kaynakları (I.K)" ekine siz de benim gibi göz atıyorsanız, kesin görmüşsünüzdür iş ilanlarının çoğunda aranan en önemli özelliğin "prezentabilite" olduğunu. Gerçekte böyle bir deyiş bilmiyorum ama dilimize Fransızca "presentabl" kelimesinden geçen bu sözcüğün kelimesinin Türk Dil Kurumu'nun sözlüğündeki anlamı "sunulabilir". Kelime, yapı olarak da bir isim. Tanım çok açıklayıcı olmasa da günlük dilde kelime, eli, yüzü düzgün mümkünse güzel ve bakımlı çalışan olarak tarif edilebilir. Bence asıl sorun bu prezantabilite özelliğine kimin karar vereceği. Çünkü sonuçta her insan kendine göre az çok prezentabldır. Kendini çok beğenen, seven bir insanı, siz hiç çekici bulmayabilirsiniz. Ama sonuçta ilanı işveren olduğu için buna karar verecek olan kişi de kesinlikle işveren.

  Şimdi beraber bazı ilanlara bir göz atalım: "...Satış ve pazarlama konusunda deneyimli; bilgisayarı iyi kullanabilen; prezantabl bayan elemanlar aranmaktadır..." diyor bir ilan. İlanı veren bir dijital baskı firması. Bir diğer ilan "şık bir teklif" başlığıyla şöyle belirliyor aradığı sekreterin özelliklerini. "Ofis düzenini ve telefon trafiğini idare edebilecek, orta derecede İngilizce bilen, prezentabl, güleryüzlü ve pozitif enerjili..." Yani iş görüşmesi sırasında siz heyecandan titrerken bir yandan da pozitif enerjinizi akıtmanız gerekiyor işverene, güleryüz ise olmazsa olmaz özelliğinizden biri olmalı. Bir süpermarket de satış yöneticileri arıyor. Özellikleri şunlar: "Süpermarket piyasasında deneyimli, portföyü olan, oto ehliyetine sahip ve yine olmazsa olmaz şartımız prezentabl". Bu garip ilanlar listesi uzayıp gidiyor. 21. yüzyılda kişinin en önemli niteliğinin eğitim olması gerekirken, pozitif enerji, prezentabilite gibi kavramlar nedense işverenleri daha da çok ilgilendiriyor.

  "Görselliğe dayalı işlerde tabii ki dış görünüş en önemli özellik"

  Duygu Başara-Kast Ajans Sahibi

  İş görüşmelerinde dış görünüş (her sektöre göre farklılık gösterse de) çok önemli. Bizim sektörde özellikle daha da önem kazanıyor. Çünkü işimiz görselliğe dayalı. Ajansıma hergün onlarca yeni aday, yeni yüz başvuruyor. Reklamlarda rol almak isteyenler, dizilerde görünmek isteyenler, fotomodellik yapmak isteyenler vs. Bu insanlar ajansıma geldiğinde, onlarla ilgilenen asistanlarımın, sekreterimin de hoş görünümde, prezentabl olması gerekiyor. Dolayısıyla bana iş görüşmesine gelen kişilerde de dış görünüşe dikkat etmek zorundayım, Tabii ki zeka, pratik zeka, sempati, pozitif enerji de çok önemli benim için ama biz sektörel mecburiyetlerden dolayı dış görünüşe önem veriyoruz. Siz ne kadar zeki, akıllı, pratik vs. olursanız olun, eğer tipiniz, insanlarda bıraktığınız intiba olumsuzsa bir yere kadar başarılı olabilirsiniz. Bu bir gerçek. Tabii kötü bir şey, farkındayım ama maalesef bu bir gerçek.

  "Prezentabl olmak, bence ifade yeteneği"

  Gülnaz Arsel-Televizyon Programcısı

  Prezentabl olmak, konuyu ne kadar bildiğiniz değil, o konuda ne kadar yaratıcı fikirlere sahip olduğunuz, bilgi birikiminizi hangi yönlerde kullanarak ortak payda sağlayacağınızın göstergesi aslında. Ancak bir şeyi söylemenin 40 farklı yolu olabilir. Burada önemli olan parçaları iyi birleştirmek. Ses tonunuz duruma uygun, kararlı bir tonda çıkıyorsa ve güne uygun, bir tarzı yansıtacak ama abartılı olmayan renklerde ve biçimde giyinmişseniz geriye sadece bilginizi doğru ve gerektiği kadar yansıtmanız kalır. Yani rahatlayabilirsiniz çünkü prezentablsınızdır. Konsantrasyonunuzu sadece anlatacaklrınıza verebilirsiniz. Üzerinde çalışıp geliştirdiğiniz proje zaten yarar sağlayacak bir işse, bu şekilde bir prezentabl olmakla alamayacağınız onay, bitiremeyeceğiniz proje olamaz kanısındayım.

  "İş görüşmelerinde asıl önemli olan beyine yapılmış olan yatırımın ölçülmesidir, işte bize yapılan başvurularda kağıt üzerinde yazılı yetkinlikler yetersiz kalır. Yazıda anlatılanların kahramanını görmek, tanımak isteriz. Çünkü yüzyüze görüşmelerde bu yetkinlikleri hayata geçirebilecek biri ile görüşüp görüşmediğimiz ortaya çıkar. Zaten kişi bir iş görüşmesine çağrılıyorsa bu olumludur. Özgeçmişler arasından en temiz bulunan sicillerden biridir bizimkisi. Artık gol atmak ve 90 dakikalık maçta kalabilmek için tek yapacağımız güzel çalım atmaktır. Son çalımda ise temizlik en çok etkileyen unsurdur. Görüşmelerde dış görünüşün içerisine katacağınız ifade yeteneğine gelince; her işte rakiplerinizi açık ara farkla elemenizi sağlar. Güvenli adımlar, güven veren tokalaşmalar, giyiminiz, cümleler arası verdiğiniz esler, makyajınız veya göz temasınız ... Herşey kontrol altındadır. Bol şans'.

  "İşe makyajsız gelen, soluk görünümlü arkadaşımızı uyardık"

  Manolya Küçükkınacı-Yönetici

  Her işverenin eleman seçimi konusunda dikkat ettiği unsurlar vardır. Dış görünüşün bu unsurlar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Dış görünüşüne önem veren bir kişinin profesyonel hayatta, işine, iş arkadaşlarına, çevresine ve en önemlisi kendisine saygı duyduğunu ve iş hayatını ciddiye aldığını düşünüyoruz. Prezentabl olmayı; firmayı temsil edebilme yeteneğine sahip olma, dış görünüşüne, kişisel temizlik ve bakımına önem verme, giyimine profesyonel ortam çerçevesinde özen gösterme olarak tanımlayabiliriz. Biz, Adecco olarak prezentabl olmak ve dış gorünüşe önem vermek konusunda oldukça hassas bir firmayız. Birlikte çalıştığımız tüm danışman arkadaşlarımız da bu konulara gereken önemi veriyorlar. Müşterilerimiz ve adaylarımızla yakın ilişki içerisinde olduğumuzdan, dış görünüşün iş ortamım olumsuz yönde etkilediğine dair zaman zaman bazı duyumlar alıyoruz. Müşterilerimizden bir vaka aktarmak gerekirse; birebir müşteri ilişkilerini yürüten bir bayanın, makyaj yapmamasından dolayı sağlıksız bir ifadeye sahip olduğu gözlemlenmiş ve yöneticisi tarafindan kendisine yüzüne renk gelmesi ve bakımlı gözükmesi için hafif makyaj yapması tavsiye edilmiştir.

  "İş hayatında abartıdan kaçınmak şart"

  Sinem Tuncay- İşe Alım Hizmetleri Yöneticisi

  İş görüşmelerinde görüşülen kişilerin dış görünümünün, ilk izlenime etkisi, iş görüşmelerinde ve kişilerin değerlendirilmelerinde oldukça büyük önem taşıdığını söylemek mümkün. Ancak dış görünüm derken kişilerin fiziksel özellikleri değil, düzgün, temiz ve iş ortamına uygun kıyafet seçimi, saç şekli, bayanlar için makyaj gibi görünümü belirleyici tarafların dikkate alınması gerekir. Kıyafet seçiminde ise abartıdan kaçınmak, yapılan işe uygun giyinmek, temiz, düzgün görünümlü olmak yeterli olacaktır. Bayanlar için makyajın sade, fazla renkli olmayan, abartısız şekilde yapılması da dikkat edilmesi gereken bir nokta.

  Kullanılan "prezentabl" kelimesi tüm bu saydığımız unsurların bir arada olduğu bir dış görünümü ifade etmekte kullanılan bir sözcük. Dış görünümde önemli olan dikkati çekmek değil, iş yaşamıyla uyumlu olabilecek şekilde profesyonel ve düzgün görünümlü olmak ve herhangi bir abartıdan kaçınmaktır. Bazı görüşmelerde karşılaşılan dış görünüm herşeyiyle o kadar dikkat edici ve abartılı ya da özensiz olabiliyor ki, kişiyi değerlendirme aşamasında kendini ifade etmesinden çok dış görüntüsüne dikkat çekmeye çalıştığı izlenimine bile kapılmak mümkün.

  “Dış görünüş kişinin kendine gösterdiği özenin bir göstergesidir"

  Şükran Tümay-Kariyer Danışmanı

  Çok adil olmasa da insanların ilk izlenimlerine dair kararlarını İlk 10 saniyede verdikleri ispat edilmiştir. Dolayısıyla iş görüşmelerinin de karşılıklı bir etkileşim olduğunu düşünürsek kıyafet en azından ilk görüşmelerde kişiselleştirilmemeli. Bu nedenle ilk görüşmede tercih edilecek kıyafet, abartıdan ve kişisellikten uzak olmalı ve genel bir tarzı yansıtmalıdır. Her ne kadar giysiler kişiliği yansıtsa da kişinin ve görüşmenin önüne geçmemeli, etkileşimin ağırlığının sözel iletişimde kalmasına gayret edilmelidir. Çizilmesi gereken güncel ama aşırı moda olmayan bir imaj olmalıdır. Prezentabl olmak güzel veya çirkin olmak anlamına gelmez, herkes kendine gösterdiği özen ile prezentabl olabilir. Kişinin görüntüsüyle beraber kendisini nasıl sunduğu da son derece önemlidir. Güleryüzlü ve sıcak bir ifade, kendinden emin tavırlar, göz teması ve vücut dilinin etkili kullanımı, kişinin özelliklerini sunumunun en önemli gerekliliklerindendir. Çalışılan sektöre bağlı olarak kılık kıyafetin önemi tabii ki değişir ama kurumsal ortamlardan bahsedecek olursak, kişilerin genelde bir prolotipe uymasının beklendiğini söyleyebilirim. Yaratıcı ve renkli sektörlerde, kişilerin kendilerini giysileri ile ifade etmeleri işlerinin gereği olurken, "plaza insanları"nı genelde tek tip olarak görüyoruz. Böyle olmasının nedenini ise kişilerin görüntülerinin daha çok kurum ve sektör kültürü tarafindan önceden belirlenmiş olmasına bağlayabiliriz.

  "Dış görünüşünüz, insanlar üzerinde bıraktığımız intibanın bir bölümüdür"

  Arzu Pervizpour-İnsan kaynakları Uzmanı

  İş görüşmesine gelen bir adayın o anki görünüşüne göstermiş olduğu özen hem çevresine hem de kendisine olan saygısının bir göstergesidir. Kişinin işe alınmasında tabii ki karakter özellikleri ve işe yeterliliği birincil rol oynar, ancak iş hayatının gereklerinden biri de kişinin bakımlı ve düzenli olmasıdır. Bu doğrultuda, adayın iş görüşmesine ne derece özenli geldiği görüşmeyi yapan kişi üzerinde pozitif bir etki yaratır. Bence, prezentabl olmak kişinin dış görünüş itibariyle temiz, bakımlı ve düzenli olması demektir. Bu, kişinin modayı ne derece yakından takip ettiği veya üzerindeki kıyafeti hangi mağazadan aldığı ile değil, kendisine ve üstüne başına ne derece itina gösterdiği, giydiği kıyafetin ütüsü, temizliği ve bakımı ile ölçülür. Başvurduğu pozisyona göre aday, temiz ve ütülü bir tişört ve pantalonla, pırıl pırıl bir çift ayakkabı ile, temiz ve tıraş olmuş bir şekilde de görüşmeye katılıp ve o işi alabilir. Önemli olan üzerine giydiği kıyafetlerin tamamlayıcı faktör olduğunu unutmamaktır. Hangi iş dalında çalışırsak çalışalım dış görünüşümüz, insanlar üzerinde bıraktığımız intibanın bir bölümünü oluşturuyor.

  "İlk izlenim çok önemlidir"

  Esra Çeçen- Halkla İlişkiler Uzmanı

  Çalışma hayatında insanların kılık kıyafetlerine özen göstermeleri, bakımlı olmaları, öncelikle kendilerine sonra da karşılanndakilere olan saygılarının ifadesidir. Giyilen kıyafet yerine göre spor da olabilir ancak önemli olan temiz ve bakımlı görünmek ve karşı tarafa kendine ihtimam gösterdiğini belli etmektir. Ben giyim kuşamın yanı sıra konuşma ve davranış şeklinin de önemine inanıyorum. Bir firmayı temsil eden kişinin karşısındakilere sıcak, sempatik ve güleryüzlü yaklaşması çok önemlidir. Bu tür davranışlar karşı tarafta saygı ve güven yaratır. Çalışma arkadaşlarıma firmamızı temsil ederken hep kendilerini "misafirini ağırlayan ev sahibi" yerine koymalarını öneririm. Sonuç olarak prezentabl olmak demek, kişinin kendini ve çalıştığı kurumu en iyi şekilde temsil etmesidir. Bu sebeple de kıyafete, davranışlara ve konuşma şekline -yani genel olarak dış görünüme- dikkat edilmelidir.

  "Dış görünüş etiket gibi bir şey"

  Mehmet Ağaoğlu-Mimar

  Bence sosyal hayatta değil de iş hayatında dış görünüş kesinlikle çok önemli. Çünkü gazetelerdeki ilanlarda bile aranan kişide mutlaka bir çekicilik aranıyor. Herhangi bir iş görüşmesinde insanın kendi tarzını yansıtabilmesi ve karşısındakine o elektriği vermesi şart. Kendi sektörüm olan dekorasyon firmalarından örnek verebilirim. Firmalarda genellikle bir ürün satıldığı için -bu hizmet de olabilir- sonuçta ürün satmak önemli. Bu nedenle de prezentabl olmak gerekir. Bu göz boyamak gibi bir şey. Aslında siz ürünü satan bir animasyonsunuz. Sonuçta bir toplantıya kot pantolon ve kazak yerine ciddi bir takımla katılmak arasında çok fazla fark var.

  "Dış görünüşün etkisi iş kolunun durumuna bağlı olarak değişebilir" İlkay Özer- Yönetici

  Karşınızdaki şahsı muhtemelen ilk görüşünüz olduğu için, ilk değerlendirme ancak o an mevcut verilerle mümkün olacaktır. Bunlar fiziksel durum, konuşma ve giyim olarak karşımıza çıkar. Söz konusu şahsı tanıdıkça bu etkenler önceliklerdeki yerini diğer manevi değerlere bırakabilir. "Dış görünüş, iş hayatını etkiliyor mu?" sorusuna "Tamamıyla etkiliyor" demek imkansız, iş kolunun durumuna bağlı olarak etkinin kuvveti değişebilir. Bu konuyla ilgili başımdan geçen bir olay var. Diyalog, eşimle bakıcı bulan ajans arasında geçiyor. Gösterilen birkaç adaydan sonra ajans yetkilisine eşim "başka adayınız var mı?"diye soruyor ve karşılık olarak "Evet aslında bir tane daha var. Ancak bir kusuru var. Çok güzel" diyor. Eşim anlamayınca yetkili: "Pek çok hanım evinde malum sebeplerden güzel bakıcı çalıştırmak istemiyor da..." diyor.
  alıntıdır

 3. #3
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Tanımlı Ce: Başarı İçin Giyinmek ve Kurumsal Hayatta Görünüm

  İşyerinde yazın böyle giyinmeyin!

  Yaz mevsiminde ağırlığınızı koruyacak, konumunuza uygun kıyafetler giymeye özen gösterin.
  İşte işyerinde nasıl giyinmeniz, nelere dikkat etmeniz ve eğer söz konusu hataları yapmışsanız nasıl düzeltebileceğiniz konusunda tavsiyeler
  ..

  Kadınlar!.. Böyle giyinmeyin..
  Göbeğinizi açıkta bırakan kıyafetlerden uzak durun.. Eğer böyle giyindiyseniz elinizin altında hemen üzerinize giyebileceğiniz gömlek, ince bir hırka veya şal bulundurun. Eğer çalışan aynı hatayı tekrarlarsa eve gitmesini veya kendisine acil bir hırka edinmesini isteyin...

  Güneşte aşırı yanmışsanız ve pul pul dökülüyorsanız işyerinizde yanıkları açıkta bırakan kıyafetler giymeyin.. Eğer işe bu şekilde geldiyseniz, omuzlarınıza nemlendirici sürdükten sonra ince bir şal alın. Eğer aşırı derecede yanmışsanız eczaneye gidin, aloe veralı bir nemlendirici alın ve sürün..

  İddialı straplez veya askılı bir elbise giyiyorsanız oldukça dikkat çekebilirsiniz. Üzerinize bir şal veya hırka alın.. Teninizi nçok fazla ortaya çıkaran kıyafetler işyeriniz için çok uygunsuz olabilir.

  Sportif kıyafetler giymeyin.. Sizi çok uzun gösteren son moda takoz topuklu ayakkabılar, işyeri için çok iyi bir tercih olmayabilir.


  Eğer giyiyorsanız dikkatli yürüyen ve düşmemek için özen gösterin. Spor kıyafetleriniz hakkında çok rfazla konuşmamaya çalışın.

  İşyerinizde mini etek giymeyin.. Eğer giyiyorsanız üzerine kıyafetinizi seksilikten uzaklaştırıp şirin gösterecek bir hırka veya gömlekle tamamlayın.. Eğer çok fazla mini bir etek giymek istiyorsanız hevesinizi haftasonu partilerine saklayın..
  Erkekler!.. Böyle giyinmeyin..

  Farklı renklerde deri kemer takmayın ve ayakkabı giymeyin.. Eğer böyle bir hata yaptıysanız Kemeriniz ile ayakkabılarınızın aynı renkte olmasına özen gösterin..

  Şort giymeyin.. Eğer işyerine şortlu geldiyseniz dizlerinizin altında bermuda şort olmasına özen gösterin... Şortun işyerine giyilebilecek en son kıyafetler listesinde başta geldiğini unutmayın.. Pantolonunuz her zaman ayakkabıların üzerine gelmesine dikkat edin..

  Sandalet giymeyin.. Eğer işyerine gelirken sandalet giydiyseniz en azından içine çorap giymeyin ve parmaklarınızın bakımlı olmasına dikkat edin.

  Gömleğinizi pantolonun üzerinde bırakmayın.. Eğer gömleğinizi pantolonunuzun içine koymadıysanız kırışık ve defolu olup olmadığına dikkat edin.. En doğrusuysa, rahat hareket etmek için gömleğinizi pantolonunuzun içine düzgünce yerleştirmeniz.

  Göbeğinizi veya göğsünüzü açıkta bırakmayın.. Bu tür kıyafetler giymek istiyorsanız V yaka tasarımları tercih edebilirsiniz. Kolsuz tişörtler de işyeri için uygun olmayabilir.  alıntıdır


 4. #4
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Tanımlı Ce: Başarı İçin Giyinmek ve Kurumsal Hayatta Görünüm

  Çalışanlar imaj peşinde

  Çalışan kadının iş dünyasındaki başarısı imajı ile doğrudan bağlantılı...


  Ofisteki tarzınız çalıştığınız kurumun imajına paralel bir görünüm sergiliyorsa, verdiğiniz mesaj o işyerine ‘ait olduğunuz’ algısını yaratıyor.

  Birey ve kurumlara yönelik makyaj eğitimleri ile kişisel ve kurumsal imajlara katkı sağlayan Akademi ve Eğitim Hizmetleri Müdürü Burçak

  Armağan, mevcut başarılarını imajları ile güçlendirmek isteyen kişi ve kurumlara makyaj konusunda tavsiyeler verdiklerini söyleyerek, talebin tüm sektörlerden ve çeşitli pozisyonlarda görev yapan kadınlardan geldiğini belirtti. Sözsüz iletişim biçimlerine, yani beden dilinin alanına giren imajı, makyajın güçlendirdiğini söyleyen Burçak Armağan, bilgilerini bizlerle paylaştı:

  “Sözcükler fikirleri; imaj ise duygu ve tutumu anlatır. İletişimde en önemli uzuvlar gözlerdir. Sebebi ise görüşmelerin göz kontağı ağırlıklı olmasındandır. Sözsüz iletişimde kısık göz iletişim halinde olduğunuz kişide şiddet ya da kızgınlık çağrıştırır. Müşteri hizmetleri departmanında gelen şikayetleri karşıladığınız bir birimde çalışıyorsanız ve doğuştan kısık gözlere sahipseniz, makyaj tekniklerini kullanarak yüzünüzde ilgili ve yumuşak bir ifade yaratabilirsiniz. Makyaj ilk etapta size ruhsal olmasa bile fiziksel bir avantaj sağlayacaktır. Birçoğumuz kapalı ve özel ışıklandırma yapılmış akıllı binalarda çalışmaktayız. Siz de bu tip bir çalışma ortamındaysanız, makyajınızın olduğundan daha parlak ve yoğun görüneceğini bilerek hazırlanmalısınız. Tüm dünya genelinde kabul gören makyaj uygulaması, cildini hafif renklendirerek sağlıklı ve bakımlı bir görünüme kavuşturmaktır. Bunu sağlayacağınız en uygun
  tonlar kahve ve toprak tonları ile siyah, koyu kahve rimeller olacaktır. Elmacık kemiklerine hafif dokunuşlar ile uygulanacak doğal şeftali tonları ile sağlıklı ifadeye kavuşabilirsiniz. Aksi halde, tüm yüz, alın, burun kemiğine uygulayacağız allık ile öfkeden ya da sıkıntıdan kızarmış bir görünüme sahip olursunuz. Yüzünüzün anatomik yapısını, ifadenizin çağrıştırdığı duyguyu ve karşı tarafa verdiği mesajı yakından tanır, doğru makyaj teknikleri ile bunları düzeltirseniz, kısa sürede göreceksiniz ki imajınız sizi değil, siz imajınızı yönetiyor olacaksınız.”
  alıntıdır


 5. #5
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Tanımlı İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

  İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

  Bir iş görüşmesinde mümkün olan en iyi etkiyi bırakmalısınız . Bir işveren sizi sadece konuşmanızla değil, görünüşünüz ve hareketleriniz ile de değerlendirecektir. Ne giyeceğinizi çok önceden planlayın. Bu kesinlikle iş görüşmesinin olacağı sabah olmamalıdır. Mütevazi giyinin ve kıyafetlerinizin ütülü ve lekesiz olduğundan emin olun. Canlı renklerden vazgeçin, çok az koku (parfüm, deodorant, traş losyonu, vb.) kullanın, tırnaklarınızın uzunluğuna ve nefesinizin kokusuna dikkat edin.
  Erkekler için:

  • Kaliteli takım elbise: Rengi gri, koyu füme, lacivert yada kahverengi olmalıdır. Siyah, gece hayatını yada cenazeleri çağrıştırdığı için iş görüşmesi sırasında giyilmesi tavsiye edilmez.
  • Beyaz gömlek: Her zaman uzun kollu gömlek giyin. Krem yada açık mavi renk tercih edilebilir.
  • Kravat: Takımınıza uyum sağlayacak ipek bir kravat seçin. Kravatın rengi kesinlikle takımınızla aynı renk olmamalıdır. Küçük hayvanlar yada golf sopası gibi spor sembolleri taşıyan kravatlar kullanmayınız. Kravatınızın uzunluğu kemerinize kadar olmalıdır. Kravatınızın düğümü küçük olmalıdır.
  • Kemer ve askı: Her zaman ya kemer yada askı kullanın ama ikisini aynı anda kullanmayın. Kemeriniz koyu renk olmalı ve ayakkabı ve takımınızla uyum sağlamalıdır.
  • Ayakkabı: Takımınıza uyan siyah yada kahverengi, cilalanmış deri ayakkabı olmalıdır.
  • Çorap: Pantolana uygun koyu renk olmalıdır. Oturduğunuzda yada bacaklarınızı uzattığınızda teninizin gözükmemesi için çorap boyunun uzun olmasına dikkat edin.
  • Aksesuar: Sadece saat veya bir tek yüzük olmalıdır. Özgeçmişinizi (resume) ve kalemlerinizi taşımak için deri bir çanta taşıyabilirsiniz.
  • Saçlar: Kısa ve taranmış olmalıdır.

  Bayanlar için:
  • Kıyafet: Etek takımlar, pantolan takımlardan daha mütevazi olduğu için etek tavsiye edilir. Takım lacivert, gri yada siyah renklerde ve sade olmalıdır. Parlak, renkli takımlar iş görüşmesi için kullanılmamalıdır ama işe başladıktan sonra bunlar kabul edilebilir. Takım, basen boyunda standard bir ceket ve diz boyunda yada diz boyundan 5 cm yukarıda bir etekten oluşmalıdır.
  • Bluz: Krem yada beyaz renk, lekesiz ve ütülü olmalıdır.
  • Ayakkabı: Siyah yada kahverengi ayakkabı olmalıdır. Arkası açık ayakkabı kullanmayın. Topuk yüksekliği yaklaşık 6 cm olmalıdır.
  • Çorap: Ten rengi ve desensiz uzun çorap olmalıdır.
  • Aksesuar: Özgeçmişiniz ve kalemlerinizi taşımak için deri bir el çantası taşıyın. Mücevheri çok az kullanın. Büyük özellikle sallanan küpelerden vazgeçin.
  • Makyaj: Doğal ve açık bir makyaj yapın. Koyu, ağır ve parlak renklerle yapılmış bir makyajdan sakının.
  • Tırnaklar: Tırnaklarınız bakımlı olmalı, ancak ojenizin rengi çok parlak ve tırnaklarınızın boyu çok uzun olmamalıdır.
  • Saçlar: Saçlarınız omuz buyunda ya da daha kısa ise açık bırakmalısınız. Uzun saçlı bayanlar sade bir toka ile saçlarını arkadan toplamalıdır.  alıntıdır

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Güzellik hayatta başarı sağlar mı?
  By NoBoDyS in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 12-09-2010, 14:18
 2. Başarı İçin Risk Almak
  By zeynep in forum Kişisel / Bireysel Gelişim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-15-2010, 18:40
 3. Başarı İçin Strateji-John C.MAXVELL-Başarı İçin Strateji Kitap Özeti
  By forum_meleği in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-26-2009, 08:58
 4. Motivasyon ve Başarı İçin...
  By GönüL in forum Psikoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-21-2008, 14:47
 5. Erkekler İçin Başarı .....
  By yaremce in forum Komik Yazılar
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 11-11-2007, 18:09

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375