Bu kış nasıl giyineceğiz?

Sezonun en öne çıkan trendlerini Süper Dergisi araştırdı..

03.11.2008 11:09


İşte yine kış geliyor. Tabii aslında 2009 kışının defileleri yapılalı neredeyse 8-9 ay oldu ama bu modellerin vitrinleri bulalı ancak bir-iki hafta oldu.
Eskiden Paris'te falan Ağustos ortasında kışlık şeyler görmek garip gelirdi. Ama artık bizde de öyle oldu ve alıştık. Yalnız yine de ben, kışlık almak, hatta kışlıklar hakkında yazı yazmak için şöyle birazcık üşümeden havaya giremiyorum. Neyse ki bugün hava burada oldukça soğuk ve ben de tam bunları yazıyorum..
Bu kış neler mi var? Tek kelimeyle özetlemek gerekirse, her şey. Yani bu da yaşadık demek tabi ki... Aksesuarlarda daha çok abartılı ayakkabılar, nötr renklerde çantalar ve şapkalar var. Tabii kemerin de saltanatına devam ettiğini unutmamalıyız.
Haydi şimdi de tek tek bakalım bu kış neler giyeceğimize:
Mantolar: Dikkatimi çeken ilk şey, mantoların çok hacimli olduğu. Bu yılın başında kış sezonu için hazırlanan defileleri izlerken "Yok artık!" demiştim, "bu kıyafetlerin gerçek hayata yansımaları çok daha az hacimli olur". Ama yanılmışım! Anlamadığım şey, 40 kiloluk modelleri bile kardanadam gibi gösteren bu mantoları, biz fanilerin nasıl taşıyacağı. Ama tabii bir de gerçek var ki, göz denen organ her şeye alışıyor.
Elbet bu modellere de alışacağız. Unutmadan eklemeliyim; bu tip hacimli geniş parçaları mutlaka dar ve biraz daha üzerinize oturan parçalarla kombinleyin ki, gerçek ölçüleriniz anlaşılsın.
Volümlü giyinmek istemeyenler için daha dar kesimli modeller de mevcut tabii. Bu tip dar kesimlerde de ilk göze batan şey, hepsinin klasik tarzlar dışında olmaları; daha çok neo klasik görünmeleri. Hatta kısa kollu, upuzun eldivenlerle giyilen modeller bile var. Minimal tarzın iddialı ucunda takılmak isteyenler için son derece ideal.
Günlük Giyim: Seçenekler sonsuz gibi görünüyor. Hafta sonları daha cool, grunge tarzlar, üst üste, fazlaca düşünülmeden giyilmiş parçalar, bol kesimler, ilginç kombinasyonlar çok var. Ama ille de feminen bir detayla kullanılması gerekiyor: Mesela bir portföy çanta ile, ya da bot şeklinde bir platformla.
Grunge bana göre değil diyorsanız, farklı tarzlar deneyebilirsiniz. Geçtiğimiz aylarda yazmıştım, artık ne giydiğiniz değil; nasıl giydiğiniz, taşıyıp taşıyamadığınız önemli. İş hayatı için daha derli toplu, gözü fazla yormayan kombinasyonlar ideal.
Unutmayın, giysiler sizin ait olduğunuz sınıfı belirler; ama asla yaptığınız işin önüne geçmemelidir.
Gece Giyimi: Gündüz rahatlık ve boş vermişlik daha bir ön plandayken, gece tek kelimeyle şıklık hakim. Bu işler bütçe meselesi diyorsanız, akıllı alışveriş yapın: Kesimi, modeli size uygun bir siyah elbise edinin ve satın alabileceğiniz en uçuk kaçık ayakkabı ya da bot modeliyle kombinleyin. ışte geceye hazırsınız!
Etek ve Pantolonlar: Beller olabildiğince yüksek. Artık lamı cimi yok: eski düşük bellerden kurtulmanızın zamanı geldi. Etek boyları da sanki biraz daha uzun gibi artık.
Siyah: Gece ya da gündüz, iç ya da dış giyimde siyah yine feci şekilde yaygın. Ama ben mutlu değilim. Çünkü siyahı hiç ama hiç kullanmam. ıster inanın, ister inanmayın, hayatımdaki tek siyah, laptop'umun klavyesiydi. Yeni laptop'umla ondan da kurtuldum. Ama siz de o siyah seven milyonlarca insandan biriyseniz, buyurun bol bol siyah kullanın.
Etnik Detaylar: Kış ortasında bana biraz beklenmedik geldi, ama etnik detay kullanma modası çok var. ılgilenenlere duyurulur.
Çantalar: Yine büyük, yine ağır. Ama "Hayır, ben daha hafif bir şey istiyorum" diyorsanız, o zaman yine portföylere bakın. Bu yıl oldukça büyük, güzel modeller var. Ah, bir de ya nötr renk tercih edin çantanızda, ya da mavi.
Ayakkabılar: İyi haber! Geçen yıl o kadar para verip aldığınız botları, bu yıl da kullanabilirsiniz. Botlarda ne kadar çok detay, o kadar havalı... Eğer hâlâ bot almadıysanız, hemen şimdi çarşıya!
Fötr Şapka: Evet bildiğimiz, yaşlı amcaların kullandığı tipte fötr şapkalar gayet moda.
Takılar: Tabi ki kış mevsiminde kolyeler çok popüler. Mümkün olduğunca büyük ve gösterişli olmaları gerekiyor, ona göre.
haberturk