Lavanta kremi

Yerfistigi yaginin koruyucu ve dinlendirici etkisine sahip olan bu karisim özellikle kuru ciltler için idealdir. Bu krem cildi dinlendirip, bakimini sagladigi için özellikle geceleri uyumadan önce kullanirsaniz daha etkili sonuç elde edersiniz.

Malzemeler:

a.. 50 ml yerfistigi yagi

b.. 3 gr balmumu

c.. 3 gr kakao yagi

d.. 20 gr lanolin

e.. 30 ml gül suyu

f.. 8 damla lavanta yagi

Hazirlanisi:

Önce balmumu, kakao yagi ve lanolini 60 derecede isitin. Ayni anda gül suyunu da kendi kabinda ayni isida isitin. Bu karisimda isinin ayni olmasi son derece önemlidir, aksi halde bilesenler birbirine karisip bir bütün olusturamazlar. Karisimlarin isilari ayarlandiktan sonra yerfistigi yagini da karisima ekleyip tekrar 60 derece isiya ayarlayin. Son olarak da gül suyunu karisima katin. Ardindan karisimi ocaktan indirin ve karistirmaya baslayin. Bunun için tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Karisim soguyana kadar yavas yavas karistirin. Ardindan lavanta yagini ekleyin ve karistirmaya devam edin. Soguduktan sonra kutuya koyup, kapagi açik bir sekilde bir saat kadar bekletikten sonra kullanabilirsiniz. Bu arada kremi buzdolabinda tutarsaniz kullanim süresini uzatabilirsiniz.

Canlandirici tonik

Gülün içinde barindirdigi mükemmel yaglar temizleyici, ferahlatici ve canlandirici bir etkiye sahiptir. Özellikle de yorgun ciltlerde... Ayni zamanda makyaj veya cilt temizlemek amaciyla da kullanilabilir.

Malzemeler:

a.. 100 ml beyaz sarap

b.. 50 ml gül suyu

c.. 5 gr kuru gül yapraklari

d.. 1 kahve filtresi

Hazirlanisi:

Gül yapraklarini koyu renkli ama oldukça da genis bir cam kavanoza koyup, üzerine beyaz sarabi dökün. Ardindan kavanozu sikica kapatin ve 14 gün sicak bir yerde bekletin. Isik gelme riskine karsi üzerini koyu renkli bir örtüyle kapatabilirsiniz. 14. günün sonunda karisimi bir süzgeçten geçirin bu arada suyunun çikmasi için yapraklari iyice bastirin. Ardindan karisimin suyunu bir kahve filtresiyle süzün. Son olarak da bu karisima gül suyu ekleyip kullanmaya baslayin. Karisimi koyu renkli, hava almayan ve sikica kapanan bir sisede 6 ay kadar saklamaniz mümkün.

Bal ve yumurta maskesi

Zenginlestici maddelerle cildi besler ve özellikle kuru ciltleri nemlendirir. Cildi yumusak ve pürüzsüz yapar. Cilt için soguk kis günlerinde gerekli olan nemi saglar. Hazirlamasi kolay olan bu karisim ayni zamanda oldukça ucuza mal olur.

Malzemeler:

a.. 1 çay kasigi nemlendirici krem

b.. 1 yumurta

c.. 1 yemek kasigi badem yagi

d.. 1 yemek kasigi bal

Hazirlanisi:

Yumurtanin beyazi ve sarisini ayirin. Yumurtanin sarisina damlalar halinde badem yagini ekleyerek karistirin. Ardindan yavasça nemlendirici kremi ve bali katin. Yumurta beyazini da ayri bir kapta hafifçe çirpin ve yumurta sarisini karsima katip tümünü sürülübilecek kivama gelene kadar karistirin.

Kullanimi:

Karisimi, genisçe bir firça veya pamukla yüz ve boyun bölgesine yayin ve en az yarim saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardindan ilik suyla yikayin.

Badem maskesi

Her cilt tipine uygun olan badem sütü kan dolasimini düzenledigi gibi ayni zamanda da cildi gererek canlandirir. Bu krem sayesinde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Malzemeler:

a.. 50 gr soyulmus badem

b.. 10 gr yulaf unu

c.. 10 gr portakal aromasi

d.. Bir miktar süt

Hazirlanisi:

Önce bademleri iyice dövün. Ardindan ilik su katarak bir karisim haline getirip yogurun. Karisimin kasiktan ayrilmasi zor olana kadar yogurmaya devam edin. Yogurma isleminden sonra karisima yulaf unu ve portakal aromasini da katarak tümünü 1 saat 15 dakika bekletin. Karisim dinlendikten sonra biraz süt katin ve bir macun kivamina gelmesini saglayin.

Kullanimi:

Bu karisimla yüzünüze sürüp, yumusak hareketlerle masaj yapin ve en az yarim saat etkisini göstermesini bekleyin. Ardindan yüzünüzü bol suyla yikayin.