22.10.2009
Doğru Ayakkabıyı Seçme Kılavuzu!

Kadın ve ayakkabı birbirinden asla ayrılmayacak muhteşem ikilidir! Aynı modelde ayakkabının farklı renklerini ancak kadınlar alabilir ve sadece kadınlar vitrinde gördüğü ayakkabıya âşık olabilir!
AyakkabıTutku, hayatımıza renk katar ayakkabılar da ruhumuza! Gözümüzün kapalı ayakkabı aşkına teslim olmadan doğru tercih yapmanıza yardımcı olacak tüyoları mutlaka okuyun.
Fiyat ve Kalite
Eski zamanlarda adamın biri demiş ki: “ucuz ayakkabı giyecek kadar zengin değilim”. Günümüze kadar aktarılan bu sözün doğru tarafları var.
Çizme, bot, yüksek topuklu ayakkabı gibi uzun süre giyeceğiniz ve ayak sağlığınız için önem taşıyan ayakkabılarda mutlaka kaliteli olanı seçmelisiniz. Özellikle kışlık ayakkabılarınızın sıcak tutması, su geçirmemesi, ayağınızı rahat hissettirmesi gibi özelliklere sahip olduğuna dikkat etmelisiniz.
Yaz sezonunda giyebileceğiniz ayakkabı ve terliklerde uygun fiyatlı seçim yapabilirsiniz. Özellikle model ve renk seçeneği zengin, son yılların modası babet ayakkabılara büyük paralar harcamanıza gerek yok. Bir sezon giyip sıkıldıktan sonra bir kenara atabilirsiniz.
Rahatlık
Ayakkabı seçerken en çok önem vermeniz gereken özelliklerden biri ayağınıza tam oturması ve rahat olmasıdır. İndirim olduğu için ayağına uygun olmayan bir ayakkabıyı satın almamaya dikkat edin. Kalıba koyup genişletmek için harcayacağınız zamanı yeni ayakkabılara bakarak değerlendirebilirsiniz.
Beğendiğiniz ayakkabıyı satın almaya karar verdikten sonra mutlaka ayağınıza giyip mağaza içinde dolaşın. Rahat yürüyor musunuz, ayağınızı sıkıyor mu gibi sorulara doğru yanıtlar verin.
Model
Vitrinlerde öyle çok ayakkabı modeli var ki seçim yapmayı zorlaştırıyoruz. Bize kalsa hepsini almak isteriz ama aralarından birkaç tanesine sahip olabiliyoruz.
Belirlediğiniz ayakkabı bütçesinin bir kısmını mutlaka kaliteli ve rahat bir topuklu ayakkabı için ayırın. Gece dışarı çıkarken ne giysem diye düşünürken kot pantolonun altına giyeceğiniz yüksek topuklu ayakkabıyla trendi olabilirsiniz.
Arkası ve önü açık ayakkabılar, parlak saten kumaşla kaplanmış sandaletler mini elbiselerinizi tamamlayıcı özelliğe sahiptir.
Babet ve düz ayakkabılar hem ofis hem de günlük kullanım için uygundur. Kumaş pantolon, diz altı eteklerle birlikte giyebilirsiniz.
Henüz yüksek topuklu ayakkabılarla yürüyemiyorsanız dolgu topuklu olanları tercih edebilirsiniz. Rahatlık ve uzun görünmeyi bir arada sunan dolgu topuklu ayakkabıları elbise ve eteklerinizle kombinleyebilirsiniz.
Uyum
Ayakkabı seçimi yaparken mutlaka çanta ve kıyafet renklerinizi göz önünde bulundurun. Hiçbir kıyafetle birlikte kullanamayacağınız ayakkabıları almaktan kaçının. En doğrusu çantalarınızla uyumlu bir ayakkabı almaktır.