2009-2010 kışında kürk modası

Bir dönem imitasyon, bir dönem gerçek olarak modayı da, modacıları da etkisine alan kürk, 2009-2010 kışında tekrar gözde.
Hem de elmas gerdanlıklar, uzun ipek elbiseler ve yüksek iğne topuklu pabuçlarla kullanıldığı şekli ile değil! Gayet spor ve günlük giysiler ile... Statü ve lüks simgesi kürkler sadece birlikte kullanıldığı ürünler ile değil kullanıcıları ile de dikkat çekiyor. Varlıklı orta yaş ve üzeri bayanların özel davetlerde ve gecelerde kullandığı kürkler, yeni nesil tarafından gündüz gözü hem de yırtık jean'lerle kombinleniyor. Tabii bir farkla... Herhangi bir canlı öldürülerek değil, teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak üretilmiş sahte kürklerle. Kısaca kürkler balo salonlarından kısalarak sokağa çıktı. Sezonda kürk lüksünden çok şey kaybettiği halde ihtişamından hiçbir şey kaybetmemiş görünüyor. Yine birçok bayanın en favori giysisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Bugün kürke atfedilen anlamlar eskisiyle hiçbir şekilde benzerlik taşımıyor. Şimdilerde her isteyenin ulaşabileceği kürklerin kullanım ortamları, fiyat aralığı ve yaş grubu da değişti. Bu değişimde modanın karşı konulmaz itici gücünü göz ardı etmek imkânsız. Hele de birbirinden şık ve sıcacık kürk tasarımları gördükten sonra. Moda kullanmaya karar verdiği pek çok şey gibi üzerine binlerce tartışma yapılan kürkü de evirdi çevirdi, ters yüz etti ve sonunda tüm kadınlara giydirmeye karar verdi.

Kürk artık lüks değil

Sezonda ünlü markaların ve tasarımcıların koleksiyonlarında kürkü yelek, mont, ceket olarak görüyoruz. Bunların yanı sıra elbise, triko kazak, çanta, çizme gibi birçok parçada kürk detayları kullanılmış. Ama hiç kuşkusuz bu yıl kürk yeleklerin yerini hiçbiri alamayacak. Tüm modacılar elbirliği yapmışçasına stil sahibi olmak istiyorsanız kürk yeleksiz sokağa çıkmayın sloganını şiar edinmiş ve koleksiyonlarına farklı görünümlerde bedene oturan yelekleri dâhil etmiş.

Tasarımlarda siyah ve beyazın yanı sıra kahve tonları, leopar deseni, mor, griler, koyu kırmızılar, bej tonları ön planda. Bunların yanı sıra koyu mavi, lacivert, petrol, pembe gibi renklere de yer verilmiş. Yelekler ya kurdele kemerler ya da parlak deri kemerlerle birleştirilmiş. Boyları kısaldıkça kullanım alanı artan kürk ceketler düz ve dar kolları ve yine dar yakaları ile dikkat çekiyor. Her yaşa hitap eden sezon kürkler renkli ve desenli astarları ile genç ve modern çizgiyi yansıtıyor.

Kürk yelek sadece sıcak olmak isteyenlerin değil trend görünmek isteyenlerin de denemesi gerekli ürünlerin başında yer alıyor. Ama bolero ceketler çok daha şık ve kullanım olanağı fazla alternatifler arasında bulunuyor. Kürk yelekler sadece podyumların değil sokak modasının da yaydığı trendlerden... Uzun tüylü olan modeller basen hizası boyları ile dikkat çekiyor.
Yakalarda genellikle farklı cins kürkler kullanılıyor. Derin V yakalar ve yüksek hâkim yakalar önceliği alıyor olsa da sıfır yaka yelek ve ceketleri de görebilirsiniz. Her fiyat aralığında bulunabilecek kürklerinizi renkli boyun şallarınız, uzun eldivenleriniz ve topuksuz botlarınızla birleştirerek dinamik bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Ama 'kürk şık durmalı' diyorsanız aynı kürk giysinizi yine uzun deri eldivenler, ipekli fularlar, dökümlü kumaş kullanılmış pilili etek ve sezonun favorisi upuzun çizmelerle kombinlemenizi öneririm. Gündüz kalın örgü kazaklar ve jeanlerle kombinlenen kürk yelek ve ceketler gece şık ipek elbiselerle kullanılabilir. Gerçek kürk gibi duran kaliteli taklitler günün her saatinde kışı sıcacık geçirmenizi sağlıyor olsa da sizi olduğunuzdan kilolu gösterdiğini unutmayın.


YAZI - REYHAN YAZICI (TASARIMCI)