Yeni Sezona Hazırlık!

Baş döndüren kıyafetler, her sezon hızla yenilenen trendler, bir bakışta büyüleyen ayakkabılar ve içinizde bitmek tükenmek bilmeyen alışveriş tutkusu…

Yeni Sezona Hazırlık!
Yeni sezondaki her parça size mavi boncuk dağıtıyor, sanki her birinin üzerinde “beni lütfen al” yazıyor… İsteklere kayıtsız kalmak mümkün olmayabilir, sadece kazak almak için girdiğiniz mağazadan ellerinizde torbalarla çıkabilirsiniz. Peki, yeni kıyafet ve ayakkabılarınızda yer var mı? Yoksa yıllardır giymediğiniz, atmaya ya da birine vermeye kıyamadığınız parçalarla mı dolu? Gerçekçi olup, yeni sezona dolabınızı hazırlamaya, akıllıca temizlik yapmaya, yenilere yer açmaya ne dersiniz? Cevabınız evetse gelin, dolabınızı yeni sezona birlikte hazırlayalım!
Dolabınızda ne varsa her birini dışarı çıkarın. Sizi olduğunuz gibi gösteren boy aynasının karşısına geçin. Yorulmayı göze alarak her bir kıyafeti deneyin. Aralarında yıllardır giymediğiniz, gördüğünüzde “benim böyle bir kıyafetim mi varmış?” diye düşüneceğiniz parçaları kenara ayırın. Tamamen gerçekçi gözlerle o parçayı giyip giymeyeceğinizi düşünün. Eğer son 1 yılda bir kez bile giymediyseniz; bundan sonra giyme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Çeşitli yardım kuruluşlarına bağışlamak, aileniz ya da arkadaşlarınıza vermek üzere temizliğinden emin olduktan sonra düzgünce katlayarak poşetlere yerleştirin. Dolabınızı işgal eden parçalardan iyilik yaparak kurtulmanın huzurunu yaşayın.
Siyah kumaş pantolon, trençkot, beyaz gömlek, kalem etek gibi modası hiç geçmeyecek ve gününüzü kurtaracak parçalar giyilebilir durumda ise dolaptaki yerlerini alması için kenarda bekletin. Eğer klasik bile olsa rengi solmuş, yıpranmış ya da bedeni uymayan parçalar varsa acımadan çöp poşetine gönderin.
Sevdiğiniz bir kazak, giymeye doyamadığınız bir bluz; modeliyle size sıradan mı gelmeye başladı? Broşlar, taşlar, boncuklar, zımbalarla süsleyerek onları yenileyebilirsiniz. Değerlendirilebilir özelliğine sahip kıyafetlerinizi de bir kenara ayırın.
Gözünüz gibi baktığınız ayakkabı ve çantalarınıza daha yakından bakmaya ne dersiniz? Ayağınızı sıkan ya da büyük gelen, yıllardır giymediğiniz ya da başka hiçbir kıyafetinizle uyum sağlamayan ayakkabılarınızla vedalaşma zamanına kendinizi alıştırın. Gerçekçi olun ve giymediğiniz ayakkabılarınız ya da çantalarınızın dolabınızda fazladan yer kaplamasına izin vermeyin. Eş, dost, akraba ya da yardım kuruluşları sizin giymediğiniz ayakkabı ve çantaları sizden daha fazla kullanabilir.
Küpe, kolye, yüzük, broş… Aksesuarların modası kolay geçmez ve her dönem kullanılabilir. Nelere sahip olduğunuzu görmek ve her istediğinizde ulaşmak için aksesuarlarınızı gruplandırıp küçük kutuların için yerleştirin. Gerekirse üzerine içinde ne olduğunu bildiren etiketler yapıştırın. Aksesuarlarınızı gruplandırırken içlerinde zarar görmüş, paslanmış, yıpranmış olanları gözden geçirin. Eğer tamir edilemeyecek durumdaysa ya da tamir ücreti; aksesuarın kendi fiyatından pahalıysa; çöp torbasına göndermek için beklemeyin…