Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi mantolarda bu sezon düz kesimler, truvakar kollar ve geniş yakalar dikkat çekiyor. Siyah her zaman klasik ama turuncu, mor, kırmızı gibi canlı renkler de son derece gözde.

Gardırobunuzu şık ve sezona uygun kıyafetlerle doldurdunuz. Yüksek belli pantolonlar, kalem etekler, elbiseler... Bunları tamamlayan rugan çantalar, bilekte biten şık botlar, ışıl ışıl aksesuarlar... ‘Artık her şeyim tamam’ diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kış günlerinde en çok ihtiyacınız olan mantoyu satın almadınız. Unutmayın çoğu zaman göz ardı edilen bir detay gibi görünse de mantolar aslında şıklığın esas yansımasıdır. Giydikleriniz ve aksesuarlarınız şık görünse de eğer üstünüze aldığınız manto ya da kabanınız yeterince göz doldurmuyorsa her şey boşa gider. Bu yüzden gardırobunuzda her zaman bir klasik bir de spor manto bulundurmanızda fayda var.

KABANLARIN BOYU KISALDI

Bu sezon manto ve kabanlarda düz kesimler ve dirseğin hemen altında biten truvakar kollar dikkat çekiyor. Truvakar kollu modelleri uzun eldivenlerle tamamlayabilirsiniz. Eğer mantonuz koyu renkli ise daha parlak renklerde bir eldiven kullanın. Böylece daha şık ve modern bir görüntü elde edersiniz.

Kabanların boyu ise iyice kısaldı. Neredeyse hepsi belde, kemer hizasında bitiyor. Bu modellerde genellikle şal ya da kruvaze yakalar kullanılmış. Eğer kalçalarınız genişse belde biten kabanlar yerine baseninizi örten modellere yönelmeniz daha uygun olur. Çünkü üst bedeninizi olduğundan geniş gösteren bu modeller dikkati doğrudan kalçalarınıza çeker ve daha kilolu gösterir.

Uzun modeller de en az kısa kabanlar kadar gözde. Ancak uzun bir manto alırken mutlaka doğru boyu seçmeniz de fayda var. Eğer kısa boyluysanız bileklere kadar uzanan bir manto yerine dizin hemen üstünde biten bir model daha yakışacaktır. Tercihini daha spor giyinmeyi sevenler ise ekose kumaşlardan hazırlanan modelleri tercih edebilir. Turuncudan siyaha, kırmızıdan hardal rengine kadar farklı renklerdeki kumaşlardan hazırlanan mantoların sizi kilolu gösterme olasılığı yüksek.

Bu yüzden daha ince ve küçük ekoseli kumaşları tercih edin. Ekoseli modelleri koyu renk kot pantolonlar, opak çoraplarla son derece şık bir görüntü sergiliyor. Siyah beyaz ekoseli bir manto seçerseniz bunu klasik kıyafetlerle rahatlıkla giyebilirsiniz.

KEMERLİLER GÖZDE

Gelelim diğer detaylara... Çift düğmeler ve kemerler ise neredeyse bütün modellerde göze çarpıyor. 1960’lı yılların hanım hanımcık görüntüsünü anımsatan modeller diz hizasında bitiyor. Bu modellerde ağırlıklı olarak brokar ve kaşmir gibi kumaşlar kullanılıyor. Rahat kesimli mantolarda dik yakaların hakimiyeti dikkat çekiyor. Renklerde ise siyah yine klasik... Ancak vitrinlerde devetüyü, kırmızı, beyazın yanı sıra turuncu, mor gibi iddialı renkler de yer alıyor.

Kumaş ve renk seçimine dikkat

Manto ve kaban satın alırken mutlaka gardırobunuzdaki kıyafetlerin ağırlığa bakarak model seçimi yapın. Eğer çok klasik giyiniyorsanız alacağınız spor bir kabanı kıyafetlerinizle kombinlemek de zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca kumaş ve renk seçimine de dikkat edin. Kalın kumaşlar size daha cazip görünebilir ama bunların sizi olduğunuzdan kilolu göstereceğini ve ağırlık yapacağını unutmayın. Ayrıca çok iddialı bir rengi belki de sadece bir sezon giyebileceğiniz.