Hepimiz bir şeyler yaratmak, bir şeyleri değiştirmek en önemlisi de kendi ürettiğimiz bir şeylere sahip olmak veya kendi ürettiğimiz bir şeyleri hediye etmek isteriz, o zaman t-shirt boyamayı öğrenebiliriz!

T-shirt boyamada ilk önce Stencil kalıpları tanıyalım: Bu kalıplarda istediğin örneği bulma imkanın var. Bu kalıpları alıp kumaşın üzerine koyduğunda ve süngerle boyayı uyguladığında bunun şekli aynı şekilde kumaşına çıkacaktır. Hem çok fazla yorulmadan hem de her istediğin yere uygulayarak bu kalıpları kullanabilirsin. Mesela t-shirt’ünün bir yerine çamaşır suyu mu geldi, lekelendi mi, yandı mı ya da bir şekilde bir problem mi yaşandı, bu stencil kalıbı alıyorsun, süngerle de boyanı da uyguluyorsun ve anında çok güzel bir desen çıkıveriyor. Bu noktada süngere boyayı çok yoğun olarak batırmamak gerektiğini unutmamalı. Yoksa akmalar dağılmalar meydana gelebilir. Fırça tekniği ile ben resim yapamıyorum diyenler için çok güzel stencil kalıplar var. Boyama işi uygulandıktan sonra kumaşı ters çevirip buharsız ütüyle ütülersek t-shirt boyama işlemi de tamamlanmış olur.Bir de fırça tekniği ile de t-shirt boyayabiliyoruz. One-stroke dediğimiz (tek-vuruşluk) teknikle yapılabiliyor. Bu teknik ile tek bir vuruş yaparak desenlere şekil veriyorsun, böylece tek bir çizgi, tek bir yaprak gibi çizimleri üç-dört fırça darbesiyle değil, tek darbe ile yapıyorsun. Bunu kumaşta uygulamak biraz zor oluyor tabii. Hayvan desenleri, leopar desenleri, güneş, ayçiçeği gibi desenler yapabilirsin. Desen seçimi biraz yaratıcılığa ve zevklere göre değişir tabii.


Stencil ve one-stroke’dan sonra üçüncü bir teknik daha var: Bir yerde bir desen buldun ve bunun kalıbını çıkardın diyelim, bunu karbon kağıdı ile t-shirt’üne geçiriyorsun, daha sonra kenarlarından kontör çizerek yavaş yavaş degradeli şekilde, yani açıktan koyuya, mesela kırmızıdan sarıya, geçişler yaparak boyuyorsun, bu da fırça ile yapılıyor.

Bir de puffy boyalarımız var, atıyorum papatya yapmak istiyorsun, papatyayı puffy boyalar ile boyadığında tersinden ütülediğin takdirde bir de bakmışsın ki bu papatyalar üç boyutlu hala gelmiş, sonra bu üç boyutlu hale gelen papatyayı da tekrar istediğin renge boyayabilirsin.
Tersinden ütülemek de çok önemli, en az on beş dakika, hatta yarım saat buharsız ütü ile t-shirt’ünü ütülersen, o boya orada sabitleniyor. Boya sabitlendikten sonra, t-shirt’ünü 40 dereceye kadar rahatça yıkayabilirsin. Kesinlikle bu boyalar ütüsünü de düzgünce yaptığımız takdirde akma veya bozulma yapmıyor.Kumaş olarak da pamuklu kumaşlar, ödemiş ipeği, kadife gibi kumaşları tercih etmeliyiz. Naylon kumaşlarda çok fazla verim elde edilemiyor, çünkü naylon kumaş boyayı olduğu gibi altına aktarır, boya yüzeyde kalmaz, o yüzden defalarca ve defalarca boyayı uygulamak zorunda kalırsın, iyi sonuç elde edemezsin.


İşte sana t-shirt boyama teknikleri, püf noktaları… Ne duruyorsun? Eski t-shirtlerinden hala sıkılmadın mı? O zaman şimdi t-shirt boyama zamanı!