Gwen Stefani'nin yanından bir an olsun ayırmadığı harajuku kızları o dönemde popüler olmuş, harajuku stili tüm dünyaca tanınmıştı. Türkiye'de bu "iddialı" moda akımının takipçilerini bulmak, malumunuz, biraz zor.
Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Harajuku bölgesinden tüm dünyaya yayılan alternatif moda akımı, gerçek bir isyankarlık örneği! Modanın yerleşik kurallarına baş kaldırılıyor ve cesaret şahlanıyor.

Tarz, 'estetiksizlikteki estetik' diye adlandırıldı, 'iyi olanın kötü ve zevksiz taklidi, ucuz, değersiz ve geleneksellikten uzak bir isyankarlık örneği' şeklinde eleştirildi. Lakin, bu ilginç akım, zaman içinde bir reform olarak kabul edildi. İşte bu Kitsch akım, modada süregelen şıklığa, simetriye ve hatta sınıfsal faktörlere bir başkaldırı niteliği taşıyordu.


Harajuku bölgesindeki Shibuya semtinden yayılan bu tarz, zaman içinde alternatif moda akımlarına yön vermekle kalmayıp ünlü yıldızlar tarafından da itibar gördü. Harajukulu gençler, haute couture'den çok street couture'a yakınlar ve bunu da en ucuz, en kitch, en dikkat çeken materyalleri kullanarak oluşturuyorlar. Kısaca, alternatiflerini yine kendileri yaratıyorlar. Tuhaf, gülünç, insanı rahatsız edecek kadar sakil kombinasyonlardan faydalanıyorlar. Birbiriyle alakasız görünümleri, absürd aksesuvarları ve kaba figürleri büyük bir ustalıkla bir araya getiriyorlar. Ve görenlere 'gerçek dışı' ve 'imkansız' dedirtecek kadar uçlarda olmayı seviyorlar. Öyle ki, 'millete maskara olmaya bayılıyorum' diyenleri de bir hayli fazla... Bu modada herhangi bir anlam aramaya çalışanlar işin içinden bir türlü çıkamıyor. Ancak bu estetiksizliğin kendi içinde bir bütünlüğü olduğunu da içten içe kabul ediyorlar. Onların bu kültürde Batılılar'ın 'decora' yani 'aşırı dekore edilmiş şey' dedikleri, uçlarda seyreden bir hazcılığı benimsedikleri de çok açık.Gosu rori, kodona, gothic lolita, siber çingene, yamanba, kogal, senta, neutrals ve rockabilly/punk gibi akımları var.