+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu

Modanın Tarihi

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Moda Forumunda Bulunan  Modanın Tarihi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Ceza Modanın Tarihi

  Modanın Tarihi

  Charlie Chaplin’in “Modern Zamanlar” filminin birçok kişinin etkisinden kurtulamadığı bir başyapıt olduğu kesin… Böyle düşünenler bilir; ekranda beliren jeneriğin ardından koca bir saat, modern zamanlara ait yeni bir günün başladığını haber verir. Bu, her şeye farklı bakış açısı, eski kuralları yıkmak ve yeni şeyler üretmek yalnızca beyazperdeden verilen mesajlar değildi. Pierre-Auguste Renoir, Claude Monet ve Gustave Courbet gibi sanatçılar da eserlerinde modern zamanları simgeleyen öğeler kullandılar.

  Gustave Courbet’nin “Bonjour Monsieur” (1854) adlı eserinde iki şehir beyefendisinin bir köylüyle karşılaşması ve Claude Monet’nin “La Gare St Lazare” (1877) yapıtındaki Paris’in ana istasyonlarından birinde bir buhar makinesinin gelişi ise bu dönemin başarılı simgelerindendi.
  Pierre-Auguste Renoir’un “Le Bal au Moulin de la Galette” (1876) eserinde dışarıda bir şeyler içip dansederek güneşin tadının çıkarıldığı bir tablo var.. Ki bu, bugün de rahatlıkla tanık olunabilecek bir sahne… 18.yy’ın sonların doğru “Moulin Rouge” tiyatrosunun Paris’teki sosyal hayatı nasıl da değiştirmiş olduğunu hatırlamak lazım.. Günümüzün “görmek” ve “görülmek” için gidilen gece klupleri tam da o günlere dayanıyor aslında!

  Kapılarını 6 Ekim 1889’da açan Moulin Rouge, bu iki amaç için gidilen ilk yermiş.. O dönemler ‘güzel’ kavramının en çok arzulandığı dönemlerdi. Adından anlaşıldığı gibi; “La Belle Epoque”..
  Moda ise bu dönemlerde toplumda bir statü sembolü olarak kullanılıyordu. Charles Frederick Worth, moda dünyasına kişiliğini katmasıyla ilk “ünlü moda tasarımcısı” unvanını almış oldu (1858). Daha önceleri moda, adeta kadınların terzilerine kıyafetlerini tasarlatmalarıyla isimsiz ve imzasız bir kavramdı.. Daha sonraları Worth’un pahalı tasarımları, tıpkı günümüzde olduğu gibi, paraca gücü yetmeyenler için taklit edilmeye başlandı.

  Fransa’nın ünlü Lyon şehrinden aldığı ipek kumaşları kullanan Worth, bu şehirde Bucol ve Sfate Et Combier gibi önemli ipek fabrikaları kurulmasını sağladı. 1830’da Fransız terzi Barthelemy Thimonnier’in dikiş makinesini keşfetmesinden sonra ise, Isaac Merrit Singer’in üzerinde yaptığı birtakım değişikliklerle, bu buluş mükemmel bir makine haline getirildi. Singer, 1851 yılından beri de dünyanın en popüler dikiş makinesi unvanını elden bırakmıyor. Hatta dikiş dikmeyi bilmediğim halde cazibesine ve yaratabildiklerine (en çok da Tayvanlı arkadaşım Vivien’a) kanıp benim de bir Singer dikiş makinesi almışlığım vardır… O dönemde insanlar benim gibi bilmeden değil de kullanmasını bilerek dikiş makinesi aldıkları için, evlerinde kendilerine yeni kıyafetler dikmeye başlamışlardı. Bu gelişmeler, moda alanındaki iş hacmini genişleterek “tasarımcı”figürünün genişlemesine yardımcı oldu.
  Tüm bu yenilik ve modernlik simgeleri dekoratif sanatlarda “Art Nouveau” sanat akımıyla kendini gösterdi. Bu dönemde cam sanatçısı Rene Lalique ve mücevher tasarımcısı Maison Vever gibi sanatçıların eserleri bu akımın simgeleriydi.
  O dönemlerde İngiltere’de, sanatçı William Morris tarafından “Arts&Crafts” hareketi başlamıştı. Günümüzün vazgeçilmez “Department Store” anlayışının da doğuşu bugünlere dek geliyor.. Londra’nın ünlü department store’larından “Liberty” de o dönemlerde açılmıştı. Modern konseptler, sanatın günlük yaşamda önemli bir yere sahip oluşu, Londra dışında da Charles Rennie Mackintosh gibi sanatçılar tarafından da öne çıkarıldı.
  Ve Paris’in uluslar arası tasarım ve endüstriyel yeniliklerde ilk sıraya oturmasıyla yeni bir yüzyıl ve 1900’ler başladı. “Art Nouveau” Fransa’da doğduğuna göre, bu ülke yeni ve moderni tüm dünyaya sunmalıydı.
  Bu akımları Hollanda doğumlu sanat akımı De Stijl ve ardından 1920’lerde Almanya’da doğan Bauhaus akımı izledi. Bir başka önemli akım ise 1903 yılında Koloman Moser ve Josef Hoffman tarafından kurulan “Weiner Werkstatten” akımıydı. Ana fikir, Art Nouveau akımının karmaşık ve dekoratif tarzının sadeleştirilmesiydi.
  Moda dünyasında ise 1905 yılında bir Fransız çıkıp kendi modaevini kurarak kadınların korseden kurtulmasına yardım etti. Bu Fransız daha önceki yazılarımdan birinde ilk parfümü ‘Parfums de Rosine’ adıyla sunduğunu söylediğim Paul Poiret’den başkası değildi. Oryantalizme olan ilgisiyle Doğu’ya özgü kumaşları ve desenleri tasarımlarında kullanarak egzotik bir duygu yakalamaya çalışan Poiret ayrıca kadınların çorap ve sütyen kullanmaya başlamalarında da önemli bir rol oynadı.
  O dönemde insanlar hayattan keyif almak için kendilerine zaman ayırıyor ve daha iyi bir hayat yaşamak için para harcamaktan çekinmiyordu. Ancak 1914 yılında Avrupa’da başlayan Birinci Dünya Savaşı ile bir devir tamamen bitti ve İkinci Dünya Savaşı’na kadar yaşanacak olan yeni devir başlamış oldu..


  Begüm BAŞOĞLU

 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375454

  Tanımlı Ce: Modanın Tarihi  Atlı Köşk'e antika elbise görmeye gidin

  Beymen ve Sakıp Sabancı Müzesi çok özel bir sergi için bir araya geldi. 12 Mayıs çarşamba günü açılacak "Paris, St. Petersburg, Alexandre Vassiliev Koleksiyonu'ndan Avrupa Modasının Üç Yüzyılı" adlı sergi, 15 Ağustos'a kadar sürecek. Vassiliev, Moskova Bolşoy Tiyatrosu başta olmak üzere, Fransa, İngiltere ve Amerika'da bale, opera ve tiyatro kostümü hazırlamış. Bu çok özel sergiyi Emirgan Atlı Köşk'te görebilirsiniz.


  ***

  Modanın tarihine uzun bir yolculuk

  Alexandre Vassiliev'in Avrupa'nın soylu ve ünlü kişilerine ait giysilerinden oluşan sergisi, Beymen ve Sakıp Sabancı Müzesi işbirliğiyle açılıyor
  Emirgan'daki Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi modanın üç asırlık tarihine ev sahipliği yapıyor. Beymen ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi işbirliğiyle 12 Mayıs-15 Ağustos tarihleri arasında izlenebilecek olan "Paris-St. Petersburg, Alexandre Vassiliev Koleksiyonu'ndan Avrupa modasının üç yüzyılı" sergisi modaya, tarihe ve tasarıma ilgisi olan herkesi modanın tarihinde yolculuğa çıkaracak. Moskova'da Bolşoy Tiyatrosu olmak üzere Fransa, İngiltere, Amerika, İtalya, Japonya ve Türkiye gibi pek çok ülkede bale, opera ve tiyatronun kostüm tasarımını yapan moda tarihçisi Vassiliev'in bu sergisi daha önce dünyanın pek çok ünlü müzesinde de sergilenmişti. Moskovalı sanatçı bir aileden gelen Vassiliev'in koleksiyonu, Avrupa'nın çeşitli hanedanlarına mensup kişiler ve ünlü sahne sanatçılarına ait giysilerden oluşuyor. Sergide Rusya ve Avrupa modasının tarihi ve hikayeleri Türk moda meraklıları için anlatılacak. Ayrıca dönemin Avrupa modasını yansıtan ve Beymen ekibinin de kurgu çalışmalarına destek verdiği yaklaşık 150 elbise ve 300 aksesuar sergilenecek.

  GİYSİLERİN DİLİ

  Giyim tarihsel gelişim çizgisi içinde, milletlerin geçirdiği sosyal ve kültürel değişimlerin yansıdığı en belirgin alanlardan biri olmuştur. Bu nedenle uzun zamandır tüm dünyadaki büyük sanat müzelerinin repertuvarına giriyor. Öyle ki Giorgio Armani, Issey Miyake, Vivienne Westwood gibi ünlü tasarımcıların eserleri, New York Guuenheim, Londra Royal Academy, Victoria and Albert ve Paris müzelerinde yerlerini alıyor. Aynı doğrultuda Emirgan Atlı Köşk'te açılacak olan serginin yanı sıra, koleksiyonun bazı parçalarını Beymen'in Nişantaşı mağazasında görebilme şansına sahipsiniz.
  Ece Koçal

 3. #3
  Baktabulkolik Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 Baktabul'un Çılgını Blue_Girl_95 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu Yer
  Yaşamın olmadığı arka sokaklar
  Mesajlar
  2.320
  Blog Yazıları
  12
  Tecrübe Puanı
  77883067

  Tanımlı Ce: Modanın Tarihi

  Paylaşım için teşekkürler öğrendiğim iyi oldu çok güzel olmuş emeğine sağlık

 4. #4
  Süper Üye tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr Baktabul'un Çılgını tatlim_zhr - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  271
  Tecrübe Puanı
  1972389

  Tanımlı Ce: Modanın Tarihi

  saol...

 5. #5
  Üye denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM Baktabul'un Çılgını denizZ_gozlumM - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  ...melekler_diyarı.......
  Mesajlar
  127
  Tecrübe Puanı
  134888

  Tanımlı Ce: Modanın Tarihi

  saol ebyum

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Modanın ilginç tasarımları
  By Elisa in forum Moda
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-14-2008, 02:02
 2. Modanın olmazsa olmazları
  By leyla_59 in forum Moda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-23-2008, 01:24
 3. Modanın on emri
  By yaremce in forum Moda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-20-2008, 17:35
 4. Modanın güneşi burada doğuyor
  By yaremce in forum Moda
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 01-26-2008, 11:01
 5. Modanın gözdeLERİ..
  By serapqq in forum Moda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-17-2007, 16:07

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375