Sadece hava kirliliği, stres ya da düzensiz beslenme değil, moda olduğu için tercih edilen düşük bel pantolon ve etekler, g-stringler, metal kopçalı ve balenli sutyenler gibi iç çamaşırları, yüksek topuklu veya düz tabanlı pabuçlar ve parmak arası terliklerin de sağlığımızı bozduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar ve bu modanın mağdurları kıyafet seçimi konusunda herkesi uyardı. Uzmanlar, alışveriş sırasında alacağınız ürünün moda ya da güzel olup olmadığının düşünülmesinden çok ne kadar sağlıklı olduğuna önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özellikle son yıllarda kadınlarda sıkça görülmeye başlanan cinsel problemlerden dar giysiler ve yüksek topuklu ayakkabı gibi kıyafetleri sorumlu tutan uzmanlar, "Kıyafet seçimi hiç de küçümsenecek bir şey değil" dedi. İngiliz Daily Mirror gazetesi de, kıyafetlerimizin sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini derledi. İşte gardırobunuzda sizi bekleyen tehlikelerden birkaçı: Dar kot: Dar pantolonlar, kalça kemiğinin altındaki sinir hücrelerini sıkıştırarak bacaklarda ağrıya yol açabilir. Korse: Karın bölgesine baskı uygulayarak midenin içindeki maddelerin yemek borusuna itilmesine ve sonuç olarak mide ekşimesine neden olur. Uzun süre korse takanlarda gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkların görülme riski çok fazladır. Spor ayakkabı: Her gün giyilen spor ayakkabıların içinde lavabodan daha fazla mantar oluşur. Bu nedenle bu pabuçların iki gün üst üste giyilmemesi gerekir. G-String: Bu tür çamaşırlar, genital bölgedeki hassas deride tahrişe neden olur ve iltihaplanmasına yol açabilir. Bu durumun hafife alınması kısırlığa varan sorunlara yol açabilir. Kravat: Sıkı bağlanırsa damarları sıkıştırarak göze basınç uygulanmasına neden olur. Zamanla bu durum glokoma ve görme kaybına yol açabilir.

Mini etek: Soğuk havada mini etek giymek selülit oluşumunu hızlandırır. Soğuk hava bacaklardaki kan dolaşımını zayıflatır, bu da selülitin başlıca nedenlerinden biridir. Yüksek topuk: Ayaklarda iltihap şişliklere yol açar, duruşu bozar. Hatta, kısırlığa varan sonuçlara neden olabilir. Dar çama- şır: Dar iç çamaşırı, erkeklerin genital bölgelerinde ısı artışına yol açarak sperm üretimini azaltır. Sutyen: 24 saat sutyen takanlarda göğüs kanserine yakalanma riski 12 saat takanlara oranla 133 kat fazla. Özellikle balenli sutyenlere dikkat.


30 Ocak 2007, 12:47www.leyditurk.com