Samsung'dan yeni nesil UMPC Q1 Ultra; daha küçük, daha güçlü, daha ucuz

Intel'in geçtiğimiz sene lansmanını gerçekleştirdiği UMPC platformu, kullanıcılara bir PDA'nın taşınabilirliğini ve dizüstü bilgisayarın fonksiyonelliğini bir arada sunmayı amaçlıyor. Samsung, UMPC platformunun en aktif destekçilerinden biri ve platformun lansmanında Q1 isimli UMPC'si ile hazır olan firma, Q1'in geliştirilmiş versiyonu Q1 Ultra ile yola devam ediyor.

7" boyutlarında 1024 x 600 piksel çözünürlüğe sahip LED aydınlatmalı dokunmatik ekran, en az 4.5 saat pil ömrü, 1GB DDR2 bellek, 600MHz veya 800MHz hızında çalışan Intel A110 (Stealey) işlemci, 60GB sabit disk, 1.3MP entegre dijital kamera gibi donanımsal özellikleri bulunan Q1 Ultra, Wi-Fi ve Bluetooth 2.0+EDR kablosuz erişim teknolojilerini de bünyesinde barındırıyor. Ayrıca 3G ve HSDPA gibi cep telefonu ağı üzerinden hızlı bilgi transferi sağlayan teknolojiler için destek de kullanıcının seçimine bırakılmış.


228 x 124 x 24 mm boyutlarında 680 gram ağırlığında olan Q1 Ultra, ekranın sağına ve soluna 2 parça halinde yerleştirilmiş olan QWERTY klavyesiyle, UMPC'lerde dokunmatik ekran yardımıyla yazı yazmada güçlük çekenlere kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda yerleşik fare fonksiyonuyla dokunmatik ekrana gerek kalmadan cihazı kontrol edebilmek de mümkün. Intel GMA 950 entegre grafik çözümünden yararlanan Q1 Ultra, 1 VGA, 3 USB, ethernet, mikrofon ve kulaklık giriş çıkışlarına da sahip.

Windows XP Tablet PC edition ve Vista Home Premium işletim sistemi seçenekleriyle piyasaya sunulacak ürün için 799$ önerilen satış fiyatı belirlenmiş durumda. Q1 Ultra'nın taşıdığı özelliklerle UMPC'ler için bir devrim olduğunu söyleyemesek de ürünün UMPC'lerde ideal olana (en küçük, en hızlı, en uzun süre pil ömrüne sahip vb.) doğru giderken yeni ve ilgi çekici bir model olduğu kesin.
alıntı...