Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, mobil cihazlar ve altyapı ekipmanlarının WiMAX üzerinde birarada çalışabilmesi için global bir işbirliğine giriyor. Bu işbirliği kapsamında 2008de Nokia İnternet Tabletlerinde Intelin yeni WiMAX silikonu kullanılacak


Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, mobil WiMAX kablosuz ürünlerinin global olarak, birlikte ve diğer ürünlerle iyi çalışmasını sağlamak amacıyla bir işbirliği yaptı. Üç şirket, Intelin dizüstü ve mobil İnternet cihazları için çıkacak olan silikonunun, Nokia WiMAX cihazları ve Nokia Siemens Networks WiMAX altyapı ekipmanlarının birarada çalışabilirliklerini test ettiğini duyurdu.

Nokia, özellikle aralarında Nokia Nseries İnternet Tabletlerin de bulunduğu mobil İnternet ve tüketici elektroniği cihazları için tasarlanmış olan Intelin 'Baxter Peak' kod adlı WiMAX silikon ürününü kullanacağını açıkladı. İnternet tabletleri, 2008de çıkması beklenen ilk WiMAX özellikli açık İnternet cihazları arasında yer alacak.

Nokia Nseries İnternet Tabletler, hem Nokia hem de Intelin mobil haldeki kullanıcılara genişbant İnternet deneyimi sağlamayı amaçlayan 'açık İnternet' vizyonlarını mümkün kılmak için açık kaynak Linux işletim sistemine dayanıyor. 2008de Intelin Baxter Peak kod adlı WiMAX silikonunu içerecek olan bu platform, Sprintin Xohm mobil WiMAX şebekesi üzerinde çalışacak.


Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, Sprintin Herndon, Va.daki test laboratuarında, kendi ekipman ve cihazları ile birlikte, başka ekipman üreticilerinin de düzinelerce ürününü, birarada çalışabilirlikleri ve endüstri standartlarına uyumları açısından test etmeye başladı. Birden fazla endüstri iş ortağı arasındaki ilk birarada çalışabilirlik testleri, bu iş ortaklarından her birinin kendi ürünlerinde WiMAX Forumunun gereksinimlerini başarılı bir şekilde sağlaması için gerekli olan zamanı azaltacak. Böylece ürünlerin pazara çıkış süreleri de kısalacak. Intel ve Nokia, WiMAX cihazları ve altyapısının global olarak birarada çalışabilirliği için uçtan uca spesifikasyonlar sunma konusunda diğer 500 Forum üyesinin çalışmalarına destek vermeye de devam edecek.


Mobil WiMAX ile her yerde kesintisiz bağlantı
Mobil WiMAX, film ve multimedya içeriği gibi büyük miktarlardaki verilere erişimde Megabitler seviyesinde yüksek hızlar ve uzak mesafelerde verilere erişmek için geniş bir menzil sağlayan, genişbantlı kablosuz bir teknoloji. Birbiriyle uyumluluğu açısından test edilmiş olan WiMAX cihazları, tüketicilerin her zaman bağlantıda kalan mobil bir deneyim için nerede olurlarsa olsunlar, internet cihazları ile ağdan ağa gezinmelerini kolaylaştırmaya yardım edecek.


alıntı..