İlk atölyeleri 1943 yılında uçak parçası üretmek üzere Romanya'da kurulan Dacia 60 yıllık geçmişin ardından, dünya devlerinden olan Renault Grubu’nun bir markası olarak günümüzde de yoluna başarıyla devam etmektedir.


Renault'un hızla büyümekte olan otomobil pazarında atılım yapma ve bu pazarda satışa sunulacak eksiksiz bir ürün yelpazesi ile tüketici karşısına çıkma hedefi doğrultusunda satın aldığı Dacia fabrika modernizasyon çalışmalarının ardından bugün, bulunduğu tüm pazarlara modern teknolojiye sahip, tüketici beklentilerine önem veren, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler sunan bir marka haline gelmiştir.


Dacia, Romanya otomobil pazarının %50’sini halen elinde bulundurmaktadır.


Renault Grubu tarafından satın alınmasının ardından büyük ve önemli bir dünya projesi için kaynaklarını seferber eden Dacia, Romanya'daki endüstriyel dönüşümüne hız verirken, Türkiye gibi büyük ve önemli bir pazarda da hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik olarak kendi sermayesi ile doğrudan yapılanmayı seçmiştir. Bu doğrultuda Dacia Türkiye, 17 Aralık 2002’de Dacia Otomobilleri Satış, Satış Sonrası ve Dağıtım Hizmetleri LTD. ŞTİ. (DOSSD DACIA) adıyla tüzel kişiliğine kavuşmuştur.


Bu tarihten sonra DaciaTürkiye Satış ve Satış Sonrası Şebekesi oluşturulmaya başlanmıştır.


2003 yılının Eylül ayında yeni marka kimliğinin ilk ürünü olan "SOLENZA" lansmanı ile Fransız Renault Grubunun bir markası olarak Türk otomobil pazarında yerini alan Dacia, bu pazar için önemli proje ve hedeflere sahiptir. Dacia, Renault bilgisine ve teknolojisine dayalı, modern, geniş satış ve satış sonrası ağı ile desteklenen ürünleri sunmak amacıyla Türkiye’de bulunmaktadır.


Bugün itibarıyla Dacia'nın Türkiye’nin her bölgesinde yer alan 72 Yetkili Satıcısı ve Servisi aracılığıyla, Renault teknolojisi ile üretilen Dacia modellerinin satış ve satış sonrası hizmet ağı olarak ortak ürün özelliklerinden gelen know-how avantajı Türk müşterisinin memnuniyetine dönüştürülmektedir.


01 Mart 2006 tarihi itibariyle DOSSD Dacia'nın yeni sermaye yapısı %50 MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş., %50 Renault s.a.s. şirketi oldu ve şirket Dacia Otomobilleri Satış Satış Sonrası ve Dağıtım Hizmetleri Ticaret A.Ş olarak Nevi değişiklik işlemlerini gerçekleştirdi.


2007 yılının başından itibaren Dacia Otomobilleri Satış, Satış Sonrası ve Dağıtım Ticaret A.Ş., Renault Mais ile birleşti. Renault Mais ve Dacia arasında bugüne kadar sergilenen verimli ortaklığın ve güçlü yönlerin aynı çatı altında oluşturacağı sinerjinin Türkiye pazarında Renault ve Dacia’yı daha büyük pazar paylarına ulaştırması planlanıyor.

GÜNÜMÜZDE BAZI DACIA MODELLERİ


Dacia Duster 1.6 4x2
Dacia Duster Ambiance 1.5 dci 4x2
Dacia Duster Ambiance 1.6 4x2
Dacia Duster Ambiance 1.6 4x4
Dacia Duster Laureate 1.5 dci 4x2
Dacia Duster Laureate 1.5 dci 4x4
Dacia Duster Laureate 1.6 4x4
Dacia Logan 1.4
Dacia Logan 1.4 Ambiance
Dacia Logan 1.4 Blackline
Dacia Logan 1.5 DCi Ambiance
Dacia Logan 1.5 DCi Blackline
Dacia Logan Ambiance 1.4 LPG
Dacia Logan MCV 1.5 dci 5K Ambiance
Dacia Logan MCV 1.5 DCi 7K Ambiance
Dacia Logan MCV 1.5 DCi Blackline
Dacia Logan MCV 1.6 Blackline
Dacia Logan MCV 1.6 MPI 5K Ambiance
Dacia Logan MCV 1.6 MPI 7K Ambiance
Dacia Logan MCV 7K Ambiance 1.6 LPG
Dacia Logan Pickup
Dacia Logan Van
Dacia Sandero 1.4 Ambiance
Dacia Sandero 1.4 Blackline
Dacia Sandero 1.5 DCi Ambiance
Dacia Sandero 1.5 DCi Blackline
Dacia Sandero Ambiance 1.4 LPG
Dacia Sandero Stepway 1.5 DCi
Dacia Sandero Stepway 1.6