Bundan tam 250 yıl önce, 1758 yılında Almanya’nın Obernhausen şehrinde kurulan demir fabrikasıyla ilk üretimine başlayan MAN Grubu, bugün endüstriyel hizmetlerden makine imalatına, dizel motor üretiminden ticari araçlara kadar birçok sektörde faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerinden biri durumunda bulunuyor. Dünyadaki çoğu ülkenin tarihinden bile eski ve köklü bir kuruluş olan MAN, bugün 14.4 milyar avro cirosuyla Avrupa’nın en büyük yatırım malları üreten şirketlerinden biri.
Grubun amiral gemisi MAN Ticari Araçlar
Böylesine büyük ve karlı bir grubun amiral gemisi ise, hiç kuşku yok ki, otobüs ve kamyon başta olmak üzere ticari araç üretimi yapan MAN Ticari Araçlar (MAN Nutzfahrzeuge AG)… MAN Ticari Araçlar, MAN Grubu içerisinde 2008 yılında elde ettiği 10.6 milyar avro ciro ile “holdingin en büyük” şirketi olma unvanını elinde bulunduruyor. Almanya’nın yanı sıra Türkiye, Polonya, Meksika ve Hindistan’da üretim tesisleri bulunan MAN Ticari Araçlar, 2010 yılı için konan 100 bin adetlik satış hedefini şimdiden aştı.
MAN’ın en önemli üslerinden biri Türkiye
MAN Ticari Araçlar’ın en önemli üretim üslerinden biri de Türkiye’de. 1966 yılından bu yana faaliyette olan MAN Türkiye, ürettiği otobüsleri bugün 41 ülkeye ihraç ediyor. MAN markalı seyahat otobüslerinin üretim merkezi konumunda olan MAN Türkiye, 2008 yılında 277.5 milyon avro ciro elde etti.
MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.
MAN marka otobüs ve kamyonların yurtiçi satış ve satış sonrası hizmetleri, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. tarafından yürütülüyor. Şirket, Türkiye genelinde 14 bayii, merkez ve İstanbul satış ofisleriyle, satış ve pazarlama aktivitelerinde başarı grafiğini her geçen gün yükseltiyor. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., gelişen pazar payı, artan rekabet koşulları ve müşteri beklentilerine uygun olarak, 30 servis ve plazasıyla müşterilerine satış sonrasında da en iyi hizmeti verebilmek için çalışıyor.
MAN Finansal Hizmetler A.Ş.
MAN Grubu’nun Türkiye’deki bir diğer şirketi ise MAN Finansal Hizmetler A.Ş… 2005 sonunda, MAN ve NEOPLAN marka araçların finansmanının sağlanması amacıyla kurulan MAN Finansal Hizmetler, hızlı ve akılcı kredilendirme sisteminin öncüsü olma yolunda hızla ilerliyor. MAN AG’nin Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa ve Avusturya’dan sonra kurduğu 7’nci finans şirketi olan MAN Finansal Hizmetler A.Ş.’nin toplam kredi portföyü 893 milyon euro’ya ulaştı.
MAN’ın Türkiye’deki ilkleri
1912 Galata Köprüsü MAN tarafından inşa edildi
1966 Almanya dışındaki ilk üretim için İstanbul’da fabrika kuruldu.
1967 İstanbul’da ilk MAN kamyon banttan çıktı.
1981 MAN Türkiye ilk ihracatını gerçekleştirdi.
1986 Türkiye’deki ilk körüklü otobüs MAN tarafından üretildi.
1999 MAN, Türkiye’deki ilk üç akslı seyahat otobüsünü üretti.
2005 MAN, Türkiye’de doğalgaz ile çalışan ilk otobüsü üretti.