+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Fobi nedenleri - fobi belirtileri - fobi özellikleri

 Eğitim Öğretim Bölümü Katagorisinde ve  Psikoloji Forumunda Bulunan  Fobi nedenleri - fobi belirtileri - fobi özellikleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  NoBo Prensesi NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu Yer
  Sıfır Noktası
  Mesajlar
  13.138
  Blog Yazıları
  302
  Tecrübe Puanı
  107375282

  Tanımlı Fobi nedenleri - fobi belirtileri - fobi özellikleri

  Fobi Belirtileri Nelerdir?
  Korku yaratan obje, durum ya da aktivite ile karşılaşıldığında anksiyete belirtileri ortaya çıkar. Panik atakta görülen belirtilerin hemen hepsi fobik durumla karşılaşıldığında ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Çarpıntı
  • Yüz kızarması
  • Titreme
  • Terleme
  • Bulanık görme
  • Nefes darlığı
  • Ağız kuruluğu
  • Yutkunma güçlüğü v.b.

  Sosyal fobinin panik bozukluktan tek farkı belirtilerin belli durumlarda ortayaçıkmasıdır. Panik bozukluğu olan kişiler ne zaman panik atak geçireceklerini bilirler ve panik atak geçirmemek için fobik durumlardan kaçınırlar. Örneğin asansör korkusu olan kişiler asansöre bindiklerinde panik atak geçirebilirler ve bundan korunmak için üst katlara merdivenlerden çıkıp inmeyi tercih ederler bu şekilde panik atak gelmesini önlerler. Yine uçak korkusu olan kişiler uçağa binmek yerine başka vasıtaları kullanarak yolculuk etmeyi tercih ederler. Fobisi olan kişiler bu kaçınma davranışını kullanarak panik atak gelişmesini önlerler.

  Panik bozukluğu olan kişilerde fobilerden farklı olarak panik ataklarının ne zaman, nerede geleceği belli değildir ve atağın gelmesi genelde önlenemez.


  Fobi Nedenleri Nelerdir?

  Fobilerin gerçek nedenleri bilinememektedir. Öne sürülen fobi nedenleri türlerine göre değişmekle birlikte aynı fobi türünde de hastadan hastaya değişiklik gösterir.Ruhsal rahatsızlıkların çoğunda olduğu gibi fobilerde de neden biyolojik, genetik ve çevreseldir. Genetik yatkınlık: bazı özgül fobilerde genetik yatkınlık fazladır. Örneğin kan aldırma veya enjeksiyon yaptırma fobisi olan kişilerde ailede benzer hastalık normal topluma göre daha sıktır. Ancak bu yatkınlığın genetik veya çevresel etkenlere bağlı olarak gelişip gelişmediğini aydınlatacak araştırmalar henüz yetersizdir.
  Nörokimyasal nedenler: bazı insanlarda adrenalin ve noradrenalin salınımının fazla olmasının veya etkilenen organların bu maddelere normal insanlara göre daha duyarlı olmasının bu hastalığa yol açtığı ileri sürülmektedir. Verilen ilaç tedavileri de bu maddelerin salınımını veya bedensel duyarlılığı azaltmaya yöneliktir. Psikiyatride fobilerin geçmiş yaşantılara bağlantılı olarak geliştiği yolunda ispatlanmamış çeşitli teorileri mevcuttur. Watsonun öğrenme teorisinde fobilerin şartlandırılmış refleks davranışlar sonucu oluştuğu ileri sürülür. Bu teoriye göre daha önce kaygı uyandırmayan bir uyaran kaygılı bir uyaran ile bir araya geldiğinde öğrenme yolu ile kaygı uyandıran bir uyaran haline gelmektedir. Örneğin asansör korkusu olmayan bir kişi elektrik kesintisi ile asansörde mahsur kalma sonucunda asansör korkusu geliştirebilir. Bu olay öncesinde rahatlıkla asansöre binebilirken asansöre binemez hale gelebilir veya asansöre bindiğinde aşırı kaygı duyma görülebilir Freud’a göre fobiler bilinç dışı çatışmalarla ilgilidir ve ödipal kompleks ile ilişkisi vardır. Bastırılmış, bilinç dışına itilmiş bazı korkular yer değiştirerek normalde kaygı yaratmayacak bir nesne veya duruma yöneltilir ve bu şekilde fobiler gelişir. Yapılan araştırmalarda sürekli strese maruz kalan çocuklarda yaşamın ileri dönemlerinde yaygın fobik davranışlar görülebilmektedir. Sürekli stres yaratan nedenler arasında erken yaşta anne veya babanın kaybı, anne veya babadan ayrılma,ev içinde şiddete maruz kalma sayılabilir. Bazı bedensel hastalıklar , nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda fobik semptomlar görülebilir. Bu rahatsızlıkların ayırıcı tanı yapılırken dikkate alınması gerekir.  Fobilerin Genel Özellikleri Nelerdir?


  Fobi toplumda sık görülen bir anksiyete bozukluğudur. Fobisi olan insanlar “fobik” diye adlandırılırlar. Yapılan araştımalar toplumda %10 oranında fobi tespit etse de tahminen bu değer %25 dolaylarındadır. Fobiler halk arasında hastalıktan ziyade huy ya da kişilik özelliği olarak düşünüldüğünden tedaviye başvuranların sayısı azdır. Araştırmalarda fobi sıklığının beklenenden düşük çıkmasının en önemli nedeni budur. Kadınlarda erkeklere oranla iki buçuk kat daha fazla görüldüğü saptanmıştır.

  Fobinin nedenleri konusunda faklı ekollerin farklı açıklamaları vardır. Freud, fobiyi bilinçaltı çatışmaları olarak tanımlar. Watson'a göre ise fobi, şartlı reflekse dayanır.


  alintidir

 2. #2
  NoBo Prensesi NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS Baktabul'un Çılgını NoBoDyS - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu Yer
  Sıfır Noktası
  Mesajlar
  13.138
  Blog Yazıları
  302
  Tecrübe Puanı
  107375282

  Tanımlı Ce: Fobi nedenleri - fobi belirtileri - fobi özellikleri

  Fobi Nedir? Genel Anlamda Fobi Çeşitleri

  Fobi bir nesne veya olaya karsi gelistirilen kalici ve rahatsiz edici bir korkudur. Korkular sosyal hayata zarar verdigi gibi, kisinin is yasantisi ve ailevi hayatini da olumsuz etkiler. Günümüzde birçok fobi teshis edilip literatüre geçmistir. Ancak genel anlamda siralarsak:

  Basit Fobiler . Bunlara kapali alan korkusu (klastrofobi), hayvan korkusu (genelde fare, örümcek ve yilan), yükseklik korkusu (akrofobi), uçma korkusu (Piterifobi), su korkusu (hidrofobi), disçi korkusu (odontifobi), tünel, köprü korkulari olarak siralanabilir.

  Sosyal Fobiler . Bu tür fobilerde kisi kendine güvensizlik, topluma ve çevresine güvensizlik ve diger kisiler tarafindan asagilanma ve küçük görülme korkusuna sahiptir.

  Açik Alan Korkulari . Depresyon ve panik yasayan insanlarin en azindan yarisinda agorafobi görülür. Bu da kisinin büyük bir alanda veya alisveris merkezinde yalniz kalamama durumunu gelistirir.
  Fobiler genelde endisesel rahatsizliklar, panik, post travmatik stres rahatsizliklari, obsesif kompulsif rahatsizliklar nedeniyle olusabilir. Her yil bu problemlerden milyonlarca kisi etkilenmektedir.

  Fobiler bazi sinyaller ve semptomlarla ortaya çikarlar. Bunlar:
  Bazi durumlara veya maddelere karsi gelistirilen kalici korkular ve endiseler.
  Korkulan nesne veya olaylara ani tepkisel hareketler.
  Kisinin korkulan seyden kurtulma ve uzaklasmak için çabalamasi.
  Korku nedeniyle normal ve düzenli hayattan uzaklasma, içe kapanma.
  Fobiler, vücutta görülen herhangi bir hastaliga bagli olarak gelismezler. Fobi sahibi olan kisi rahatsiz oldugu ortama girdiginde yada nesneyle karsilastiginda, en sik olarak, kisinin terledigi gözlenir. Kalp atislari hizlanir, kaçma ve sakinma istegi görülür, zor nefes alma ve huzursuzluk gibi tepkiler de gelistirebilir. Bazi durumlarda kisi korktugu veya fobisinin oldugu nesneyi direkt olarak yasamasa da, dokunmasa da sadece bu konunun varligi bile kisinin fobi belirtileri göstermesine neden olabilir.

  Fobilerin genel olarak baslangiç nedenleri bilinmemektedir. Ancak ailede bulunan fobilerin yeni nesillere geçtigi konusunda oldukça saglam kanitlar bulunmaktadir. Arastirmalar çocuklara, aile bireylerinde bulunan fobileri kendi içlerinde gelistirerek, ögrendiklerini ortaya çikarmistir. Ayni arastirmalara göre, utangaç olarak yetisen çocuklar ileriki yasamlarinda endiseye bagli olarak düzensizlikler yasayabilmektedirler. Tüm bu fobiler ve endiseye bagli rahatsizliklar kadinlarda daha fazla görülmektedir. Fobi nedenleri, hormonlar ve kültürel farkililiklar olabilir ve doktor tarafindan detayli olarak incelenmelidir. En sik olarak fobilerin baslangiç nedeni geçmise dayanir. Küçük yaslarda birseyden korkma, utangaç bir çocukluk, baskici ailelerde yasayan çocuklar, yatili okul gibi yanliz geçen çocukluk yillari, anne baba problemleri ve belki bu problemi yaratan nesneler çocukluk döneminde psikolojimize yerlesir.

  Bir nesne veya durumdan dolayi rahatsizlik hissetmek genel anlamda normal sayilabilir.Köpekleri, kedileri sevmek zorunda degiliz. Onlardan korkup uzak da duruyor olabiliriz ancak köpeklerin,kedilerin var oldugu gerçegini bilerek sokaga çikmayi red etmek ya da bu tür canlilarla karsilasildiginda terleme ve çarpintinin baslamasi, begeni disinda bir olaydan çok fobi olarak kabul edilir. Eger kiside bulunan rahatsizlik normal hayatini etkilemiyorsa, doktora basvurmaya pek gerek yoktur. Ancak kisinin korkulari ve fobileri rahatsiz edici boyutlarda ise, normal olan sosyal hayatini etkiliyor ve kisi bunlari kontrol edemiyorsa, mutlaka psikolojik ve tibbi yardim alinmalidir. Bu durumlarda psikologlar, psikiyatristler veya ilgili doktorlardan yardim alinabilir.

  Doktorlar bu durumlarda genel olarak belirtileri arastirmak için, kisideki bulgularin ne zaman ve ne sekilde oldugunu arastirirlar. Bazi durumlarda doktorlarin uygulayacagi yazili testler de kisideki rahatsizlik durumlarini ve endiseye neden olan kaynaklari ortaya çikarabilir. Fobiler alkol bagimliligi, depresyon, ilaç veya uyusturucu bagimliligi ve yeme aliskanliklari nedeniyle de ortaya çikabilir. Doktorlar tüm bu bulgulari degerlendirerek fobilere karsi bir tedavi gelistirirler.

  Kiside bulunan fobiler diger rahatsizliklardan dolayi da ortaya çikabilir:
  Fiziksel Bozukluklar: Yüksek tansiyon, astim, hazimsizlik ve uyku bozukluklari fobilere neden olabilir.
  Depresyon: Diger insanlarin normal yasamlarinda yaptiklari rahatlatici ve eglendirici isleri yapamamak fobilere neden olabilir.
  Madde Bagimliligi: Fobileri olan bazi insanlar ilaç veya alkol gibi rahatlaticilarla korkulardan kaçmaya çalisabilirler. Bu nedenler insanlari bagimli hale getirerek çözüm yerine problem yaratir.
  Fobiler için ilaç tedavilerinde:

  Fobi önemli bir saglik sorunudur. Ilaçli tedavinin gerektigi durumlarda uzman bir psikyatrist ile görüsülmelidir. Bilinçsiz ilaç kullanimi kisiyi bulundugu durumdan çok daha sagliksiz hale getirebilir, yeni bagimliliklarin (ilaç bagimliligi) baslamasina neden olabilir. Fobilerde kullanilan ilaçlarin kullanim dozlari oldukça önemlidir. Ne eksik ne de fazla kullanilmamasi gerekir. Saatinde ve önerilen dozda almak, kisinin tedavi sürecini hizlandirir. Fobilerde genel olarak 3 tip ilaç kullanilir. Bunlar:
  Beta Blokörler: Bu ilaçlar vücudun heyecan durumlarinda adrenalin salgilamasini yavaslatirlar. Kalp atislarinin yavaslamasi, kan basincinin düsmesi ve titremeyi engelleyen bu ilaçlar korku ve endise halinde kisiyi rahatlatarak, fobinin etkisini azaltabilir.
  Antidepresanlar: Antidepresanlar da endise ve huzursuzluk durumunu engelleyebilirler. Bunlar beyinde bulunan nerotransmiterlerden kimyasal serotonin üreterek bir tepkime yaratirlar.
  Yatistiricilar: Benzodiazepin olarak da adlandirilan bu ilaçlar kisideki endise ve huzursuzluk halini azaltirlar. Doktor denetimi disinda, yüksek dozlar bagimlilik yapabilir. Kisa süreli dönemlerde ve doz asimi yapilmadan alinmalidirlar.

  Fobilerle basa çikma yollarindan biri de fiziksel rahatlamadir. Kas ve eklemleri gevsetmek ve rahatlatmak iyi bir tekniktir. Ayrica otogenik rahatlama denilen ve kisinin düsünce yoluyla uyguladigi telkin yollari da bir seçenek olabilir. Sessiz bir ortamda zihni bosaltmak veya tek bir nesneye dikkati vermek rahatlama saglar. Ancak tüm bu fiziksel rahatlama yollari bazi durumlarda yeterli olmayabilir. Diger yandan korku duyulan durum veya nesneye karsi duyarliligi azaltma tedavisi de bir çözümdür. Fobi duyulan konuya tekrar ederek maruz kalma, kiside korkuyu yenmeye veya alismaya karsi tepkilerin artmasina neden olur. Örnegin uçma korkusu olan kisilerde bu korkuyu yenmek için, uçak resimlerine bakma, havaalanlarinda oturma, ve son olarak da uçaga binme gibi bir terapi yolu denenebilir.

  Kavramsal davranis terapisi ise kisinin terapisti ile ortak çalistigi bir yöntemdir. Bu yöntemde terapist kisinin tepki gelistirdigi nesne ya da durumlari inceler, bunlara karsilik alternatif yollar bularak korkuyu azaltmaya çalisir. Sonuç olarak hasta korkulara karsi degisik yöntemler uygulayarak sonuca ulasabilir.

  Basit fobiler genelde davranis düzenleme yöntemi ile tedavi edilebilir. Sosyal fobiler ise anti-depresanlar veya beta blokörler kullanilarak engellenebilir. Gündelik hayatta yasanan korku ve endiselerden kurtulmak için basit yollar seçilebilir:

  Korku ve fobileri iyi degerlendirin ve taniyin.
  Geçmis zamanda yasanilanlari unutun.Her zaman yeni yollar deneyin ve çözümler gelistirin.
  Stres ve korku aninda baska isler ve hobilerle mesgul olmaya çalisin.
  Iyi dinlenin. Düzenli yemek yeme aliskanligi gelistirin. Kafein ve nikotin tüketiminden kaçinin. Rahatlama araci olarak alkol veya yatistiricilari seçmeyin.
  Problemlerinizi arkadaslariniz veya egitimli kisilerle konusup paylasin.

  alintidir

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. En Tuhaf 7 Fobi
  By kulturgurusu in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-31-2013, 00:23
 2. En Yaygın 10 Fobi
  By TheJalon in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-04-2012, 01:29
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-02-2009, 10:01
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-22-2008, 10:52
 5. Fobi Nedir? Fobi Tanımı, Fobi Hakkında
  By küppra in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-12-2007, 17:16

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375