+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu

Neden ve kaynaklarına göre rüya çeşitleri

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Rüya Tabirleri Forumunda Bulunan  Neden ve kaynaklarına göre rüya çeşitleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  -Sєνgi Eмєк İѕтєя -- XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını XxCANISIxX Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu Yer
  ::...::KaLbİmİn DeRiNLiKLeRi::..::
  Mesajlar
  13.538
  Blog Yazıları
  62
  Tecrübe Puanı
  107375310

  ;;) Neden ve kaynaklarına göre rüya çeşitleri

  Neden ve kaynaklarına göre rüya çeşitleri  Rüya, uyku esnasında yaşanan görsel, işitsel vb. algısal tecrübeler.Spiritüalistler tarafından yapılan bir tanıma göre rüya, "insanın uyku halindeyken gerek bilinçaltından kaynaklanan, gerekse çeşitli kaynaklardan aldığı tesirlerin imajlara bürünmesiyle oluşan algıları"dır. Rüya laboratuvarlarında sürdürülen psikolojik ve metapsişik araştırma ve gözlemlerin sonuçları birleştirildiklerinde rüyaların neden ve kaynaklarının büyük bir çeşitlilik gösterdiği ortaya çıkmaktadır.
  Rüyalar,metapsişik arastırmacılarca neden ve kaynakları bakımından şu şekilde sınıflandırılır:
  1- Psikofizyolojik Kaynaklı Rüyalar (alelade rüyalar):
  A-Psikolojik kaynaklı rüyalar: Psikolojide kabul edilen bilinçaltından kaynaklanan rüyalardır.Bunlar, genellikle heyecanlar, sıkıntılar,korkular, bastırılmış duygular.vs’den kaynaklanan rüyalardır. Ruhu ya da zihni fazlasıyla meşgul eden maddi veya manevi bir sorun,uyumadan önce konuşulan bir konu ya da görülen bir film de bu tür rüyaların görülmesine neden olabilir; ayrıca sözkonusu soruna ait bazı fikir ve imajlar, görülmekte olan diğer türden rüyaların içine zaman zaman parazit olarak kayabilirler.
  B- Fizikoşimik (fiziksel/kimyasal) kaynaklı rüyalar:

  a- Fiziksel kaynaklı rüyalar: Bunlar fiziksel ortamdan gelen, bedensel ağrı ve rahatsızlıklardan ve ses,ışık,koku gibi beş duyuyu ilgilendiren uyaranlardan kaynaklanan rüyalardır.Bir rüya deneyinde, uyuyan kimsenin burnu ve dudakları bir tüy parçasıyla rahatsız edilmiş ve akabinde, uyuyan kimse, yüzüne işkence edilerek derisinin yüzüldüğüne ilşkin bir rüya görmüştür.Bir başka deneyde uyuyan kimsenin kulağı yakınlarında iki çelik bıçak birbirine sürtülünce,denek,rüyasında tarihi bir olay sırasında kentin bütün çanlarının çaldığını görmüştür.
  b-Kimyasal kaynaklı rüyalar: Bunlar,uyuşturucular ve ilaçlar gibi, alınmaları halinde vücudun nörofizyolojik ve kimyasal yapısında belirli değişiklikler yaratan etkenlerden doğan rüyalardır.

  2-Metapsişik Kaynaklı Rüyalar:
  A-Parapsikolojik ya da psişik kaynaklı rüyalar: Bunlar paranormal yeteneklerin uyku sırasında kullanımıyla ilgili rüyalardır; bunları üç ana grupta ele almak mümkündür:
  a- Telepatik rüyalar:Bunlar uyuyan kimsenin uyanık bir insanın düşünce ve imajlarını telepatik yolla almasıyla ya da uyuyan bir başka insanın rüyasını telepatik yolla almasıyla oluşan rüyalardır.Telepatik rüyalar, Brooklyn’da (New York)kurulan Maimonides Tıp Merkezi’ndeki, elektroansefalograf aygıtlarıyla çalışan Maimonides Rüya Laboratuvarı’nda keşfedilmiştir.
  b- Durugörü (clairvoyance) yeteneğiyle ilgili rüyalar: Parapsikolojik araştırma ve incelemeler uykudaki bir kimsenin,bazen, durugörü medyumları gibi, o anda kendisinden uzakta olan olay ve nesneleri algılayabildiğini ortaya koymuştur.Kuşkusuz kişi, uyandığında gördüklerini bir rüya olarak hatırlayacaktır.
  c- Şuur projeksiyonu (astral seyahat) ile ilgili rüyalar: İnsanın spiritüalizmde duble ( okültizm ve teozofideki adıyla astral beden) denilen süptil bedeninin uyku sırasındaki faaliyetlerinin ve gezintilerinin rüya tarzında hatırlanması.

  B-Haberci rüyalar:Bunlar,”yüksek” bir kaynaktan gönderilen, bir mesaj taşıyan, amaçlı, düzenlenmiş, sembolizm içeren rüyalardır, ruhta derin izler bıraktıklarından kolay kolay unutulmazlar:
  a-Uyarıcı rüyalar:Bunlar kişiye, ya önemli sonuçlar doğuracak hatalı bir harekette bulunmasını,yanlış bir yola sapmasını vs’yi önlemek üzere önceden gösterilen ya da sapılmış bulunan yanlış yolda ilerlemekten vs’den vazgeçirtmek üzere sonradan gösterilebilir.Ayrıca, uyarıcı nitelikli haberci rüya kişinin kendisi için olmayabilir de; yani kişinin hatalı bir harekette bulunabilecek, yanlış bir yola girebilecek eşini, dostunu, bir akrabasını, bir yakınını uyarması için de olabilir.Uyarıcı rüyaların kaynağı, spiritüalistlere göre, genellikle kişinin hami varlığı, bazen de kişinin kendi ruhu,”öz”ü ya da bir başka deyişle ”yüksek benliği”dir.
  b- Prekognitif rüyalar: Bunlar bir mesaj taşımaktan ziyade, gelecekte olacak olayların önceden görülmesiyle ilgili rüyalardır.
  c- Yalnızca bilgilendirme amacı taşıyan rüyalar: Çok nadiren görülen bu rüyalar, uyarıcı veya geleceğe yönelik bir nitelik taşımayıp, kişiyi bilmediği bir konuda bilgilendirme amacını taşır: Örneğin dünyanın geçmiş devirleri,bir başka kimsenin geçmiş reenkarnasyonları,bir başka gezegendeki yaşam hakkında bilgi verici rüyalar bu gruba girer.

  C- Bedensiz varliklarla kurulan irtibatlardan kaynaklanan rüyalar: Bunlar, genellikle kişinin önceden tanıdığı, ölüm olayı ile bedenini terkederek öte aleme göçmüş varlıklar ile uyku sırasında iletişim kurmasından kaynaklanan rüyalardır. Yapılan görüşme,uyanınca rüya tarzında hatırlanır. Fakat rüyada ölmüş bir kimsenin bulunması rüyanın muhakkak bu gruba girmesini gerektirmez; yani muhakkak bedeninden ayrılmış o kimseyle bir görüşme yapılmış olduğunu göstermez; bu, psikofizyolojik kaynaklı alelade bir rüya da olabilir, haberci bir rüya da olabilir.
  D- “Serbest hafıza” kayıtları ile ilgili rüyalar: Bunlar, kişinin, “serbest hafıza”sında yer alan geçmiş reenkarnasyonlarına ait anılarıyla ilgili rüyalardır. (Kişinin geçmiş reenkarnasyonlarında yaşadığı ve algıladığı her şeyin kayıtlı olduğu hafızaya “serbest hafıza” adı verilir.) Bu tür rüyalar kimi zaman defalarca, aynı ayrıntılarıyla, yeniden görülürler.
  E- “Serbest şuur”un faaliyetleri ile ilgili rüyalar: Bunlar, Neo-spiritüalist terminolojide serbest şuur adı verilen,hakiki bilgilere sahip,idrakli,”yüksek şuur”unun, gün boyunca yapılan hareketlerin muhasebesini yapmak gibi çeşitli faaliyetlerinin dünyasal şuur olan “bağlı şuur”a sızan yansımalarından oluşan rüyalardır.

  ruyayorumu.com

 2. #2
  Onursal Üye Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! Baktabul'un Çılgını Death ! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Bulunduğu Yer
  αℓι ѕαмι уєη
  Mesajlar
  4.967
  Blog Yazıları
  323
  Tecrübe Puanı
  107374698

  Tanımlı Ce: Neden ve kaynaklarına göre rüya çeşitleri

  bilgilerin için sağol

 3. #3
  Demirbaş SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi Baktabul'un Çılgını SuSkUn PeRi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  999
  Blog Yazıları
  6
  Tecrübe Puanı
  21548758

  Tanımlı Ce: Neden ve kaynaklarına göre rüya çeşitleri

  Paylaşım için tşkler..

 4. #4
  Acemi Üye SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT Baktabul'un Çılgını SOCİEYT - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2009
  Mesajlar
  98
  Blog Yazıları
  4
  Tecrübe Puanı
  10737731

  Tanımlı Ce: Neden ve kaynaklarına göre rüya çeşitleri

  paylaşımın için tşkler

 5. #5
  Aranan Üye BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 Baktabul'un Çılgını BuSrA_96 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  masallar diyarında
  Mesajlar
  1.998
  Blog Yazıları
  1
  Tecrübe Puanı
  70557370

  yeahh Rüya Çeşitleri

  ŞEYTANİ RÜYALAR

  Net olmayan, karma karışık ve seçilmesi zor olan,
  bir konudan diğer konuya geçen, sadece korku yüklü olan, sarhoşken ve kendini bilmeden görülen rüyalar gibi.
  Şeytan tarafından insanı korkutmak için görülen rüyadır. Şeytani rüyalar yalan rüyalardır.


  BİLİNÇALTI RÜYALAR

  Kişi gündüzleri kendi kafasında kurduğu olayları, yaşadığı olayları gece rüyasında görebilir, buda şahısın kendisi tarafından farkında olmadan gördüğü rüyalardır.

  DOĞRU RÜYALAR

  İnsanlara bir mesaj vermek için doğruca gösterilmiş, yorumu yapılması gereken, ibret ve ders alınması, iyi algılanması gereken rüyalar.

  YAŞANILAN RÜYALAR

  Gün içerisinde yaşadıklarımız etkisiyle gördüğümüz rüyalar:
  Bizi çok etkileyen , üzerinde çok düşündüğümüz, o konu ile gündüz haşır-neşir olduğumuz, çok merak ettiğimiz konular hakkında gece gördüğümüz rüyalar. Bunların bir kısmı yorumlanmaya değer olsada bir kısmı sadece ehvam ve kuruntudan ibarettir

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-05-2011, 19:08
 2. Fikret Kızılok - Göz Göre Göre (Göz Göre Göre Şarkı Sözü)
  By ~aTRoPa~ in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-18-2009, 01:06
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-29-2008, 22:14
 4. ABD'lilere Göre Gül Neden Geliyor?
  By mavidamla in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-07-2008, 11:27
 5. karaktere göre yemin çeşitleri....
  By ar_ay in forum Komik Yazılar
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 09-19-2007, 16:11

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375