Rüyada Kevser Havuzu Görmek
Rüyada kıyamet koptuğunu ve halkın Kevser Havuzu etrafında toplanarak meşrubat istediklerini görmek, halk arasında adaletle iş görecek bir hükümetin kurulacağına delâlet eder. Havuzdan Kevser şarabı içtiğini gören Müslüman olarak vefat eder. Halk, havuzun etrafında su istiyor, fakat verilmiyor görmek, halkın adaletten yoksun olduğuna, kendisi istediği halde, Kevser suyundan verilmediğini görmek, dine karşı inançsızlığa ve düşmanlığa işarettir. Havuz kenarında üzerinde adı yazılı bir tas alıp, onunla su içtiğini görmek, büyük bir bilginle arkadaş olup, ondan dünya ve ahi-ret işlerinde yardım göreceğine delâlet eder. Rüyada Kıblenin Değiştiğini Görmek
Kıblenin yerinin değiştiğini görmek üç şekilde tabir olunur: Devlet başkanının değişmesi, rüyayı gören kişinin kıblenin değiştiği yöne yolculuk yapması, o yönden bir hükümet başkanı çıkarak memleketi istila etmesi.
Kıblenin çeşitli yönlere değişmesi ve o taraflara doğru namaz kılmak ve ibadet etmek rüyaları için Kabe ve Mekke-i Mükerrem'e maddelerine bakınız. Her durumda, kıblenin değişmesi hayırlı değildir.