Yağmur suyunun sacLara Etkisi
Yağmur suyu saçlar için bulunmaz değer


İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Klinik Şefi Yardımcısı Uzman Dr. İlgül Zeren Bilgin, yağmurun saf sudan oluştuğu ve içerisinde saçlara zarar verecek herhangi bir maddenin bulunmaması nedeniyle saçlar için bulunmaz değer olduğunu söyledi.

Yağmur suyunun yoğunlaşmış buhardan oluştuğunu ve içerisinde çok az miktarda mineral bulundurduğunu belirten Bilgin, çeşme suyunda klor gibi çeşitli kimyasal maddelerin bulunduğunu ve bu maddelerin saçı tahriş ettiğini kaydetti.

Kış aylarında havanın kirli ve kuru olması nedeniyle saçların ayrı bir bakıma ihtiyaç duyduğuna değinen Bilgin, ''Kirli, dumanlı havada dolaşılmamalı ve saç sürekli yıkanmalı. Kuru hava saç derisini de kurutarak, saçın da kurumasına neden oluyor. Bu, saçın kırılmasına yol açıyor. Saçın kuru kalmasını engellemek lazım. Saçın şapkayla ya da eşarpla örtülmesinin faydası olacaktır. Saçları kuru havadan korumak için bol su almalı, yeşil sebzeler yemeli. Kafeinli içeceklerden uzak durmalı. Nemlendirici, bazen de saç kremi kullanılmalı'' dedi.