+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Saç Bakımı Forumunda Bulunan  Saç Dökülmesine Doğal Çözümler Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  silence.. elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  notre dame
  Mesajlar
  9.937
  Blog Yazıları
  43
  Tecrübe Puanı
  107375073

  Tanımlı Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

  Saçlarımızın dökülmesi erkeklerin olduğu kadar bayanlarında korkulu rüyası olmaya başladı.Günlük hayatın stresi yoğunluğu,sigara ve alkol, yediğimiz hazır yiyecekler,kötü ve kirli havanın saç diplerimize nüfus etmesi ve vücutta ki civa eksikliğinden kaynaklı saçlarımız dökülebilir.Öncelikle saçlarımızın daha güzel ve sağlıklı görünmesi ve güçlü olması için mutlaka düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz daha sonra bu aşağıda sizinle paylaşacağımız yöntemlerle saçınızın sıkıntısına göre doğal yöntemlerle çözümler bulabilirsiniz.

  1- Kalendula, papatya karışımı: Kepeklerden arındırır ve saç köklerini güçlendirir.
  * Kalendula – 2 yemek kaşığı,
  * Papatya – 2 yemek kaşığı,
  * Lavanta Çiçeği – 1 yemek kaşığı,
  * Kekik Otu – yarım yemek kaşığı,
  Bitkilerin üzerine 1.5 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 20 dakika demlemeye bırakın. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Bu karışım açık renkli saçlar için uygundur. Saçları kepekten arındırır ve saç köklerini güçlendirir.
  2- Şerbetçiotu kozalağı, devetabanı karışımı: Kepekleri temizler, kan dolaşımını hızlandırır, saç dökülmesini durdurur.
  * Devetabanı yaprakları – 2 kaşık
  * Meşe kabuğu – 2 kaşık
  * Şerbetçi otu kozalağı – 2 kaşık
  * Nane – 1 kaşık
  Bitkilerin üzerine 2 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatıp 2 saat demlendirin. Saçlarınızı bu karışımla yıkayın ve kurutmadan kendi halinde kurumaya bırakın. Bu karışım için ikinci bir reçete daha var: bitkilerin üzerine 1 litre kaynar su ekleyin, 1 saat demlendirin, soğutup süzün, saçlarınıza ve saç diplerinize pamuk yardımıyla uygulayın, saçlarınızı eşarp veya atkıyla sarın, 15-20 dakika bekletin. Daha sonra kalan karışımı saçlarınızın tamamına yedirin, kurumaya bırakın.

  3- Isırgan otu kökü ve Latin çiçeği meyveleri karışımı: Saç diplerinde kan dolaşımını hızlandırır ve kepek oluşumunu önler.
  Eşit miktarda ısırgan kökü ve latin çiçeği meyvelerini karıştırın, 0.5 litre alkol ekleyin, 1 ay bekletin. 5 günde bir şişeyi çalkalayarak karıştırın. Haftada 2 defa bu karışımı saçlarınıza uygulayın.
  4- Isırgan otu: Saç derisi kaşıntısına karşı.
  250 ml elma sirkesini kaynama derecesine kadar ısıtın (ama kaynatmayın) ve içine bir avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı ekleyin ve soğuyana kadar demlendikten sonra süzün. Saçları kafa derisine masaj yaparak durulayın.
  5- Devetabanı, papatya ve sarı kantaron karışımı: Haftada 2-3 defa kullanılır.
  * Devetabanı yaprakları – 2 yemek kaşığı
  * Sarı kantaron – 1 yemek kaşığı
  * Papatya – 1 yemek kaşığı
  Bitkileri karıştın, 1 litre sıcak su ekleyin, demlendirin, soğumaya bırakın. Bir pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın. Saçlarınızı yıkamadan kurumaya bırakın, bu karışımı haftada en fazla 2-3 kez kullanabilirsiniz.
  6- Atkuyruğu ve ısırgan otu kökü karışımı:
  * Tarla at kuyruğu – 1 yemek kaşığı
  * Isırgan kökü – 1 yemek kaşığı
  Bitkilerin üzerine 5 kaşık alkol ekleyin, kapatın, karanlık bir yerde 1 hafta muhafaza edin. Sonra süzgeçten geçirin. Saçlarınızı yıkamadan önce pamuk yardımıyla maske olarak uygulayın.
  7- Pıtrak ve devetabanı karışımı: Saçların ipeksi, dolgun olması için kullanılır.
  * Pıtrak otu – 3 yemek kaşığı
  * Devetabanı yaprağı – 2 yemek kaşığı
  * Ihlamur çiçeği – 1 yemek kaşığı
  * Nane yaprağı ve çiçeği – 1 yemek kaşığı
  Bitkilerin üzerine 1 litre sıcak su ekleyin, kapağını kapatın, 40 dakika demlendirin, ılık karışımla saçınızı yıkayın.

  8- Adaçayı, gül karışımı:
  * Adaçayı yaprağı – 2 yemek kaşığı
  * Karahindiba yaprağı – 1 yemek kaşığı
  * Dul avrat yaprağı – 2 yemek kaşığı
  * Gül yaprağı – 1 yemek kaşığı
  * Lavanta çiçeği – 1 yemek kaşığı
  Bitkileri karıştırın, 2.5 litre kaynar su ekleyin, üzerini kapatın, soğuyana kadar bekletin. Karışımla saçlarınızı yıkayın.
  9- Havuçlu limonlu karışım: Mide, böbrek rahatsızlığından dolayı saç sorunu yaşayanlar kullanabilir.
  * Havuç suyu – 3 yemek kaşığı
  * Limon suyu – 6 damla
  Karıştırın ve saçları kötü uzayan çocuklarınıza içirin. Havucu bol miktarda kullanın, haşlayın, havuç köfteleri yapın, havuç çayı demleyin. Bunları iç organ rahatsızlığından dolayı saçları sorunlu uzayan kişilerde kullanın.
  10- At pıtrağı, eğir ve söğüt reçetesi: Kuru ve yağlı saçlar için uygundur.
  * At pıtrağı kökü – 2 yemek kaşığı
  * Eğir kökü – 1 yemek kaşığı
  * Söğüt kabuğu – 1 yemek kaşığı
  Bitkilerin üzerine yarım litre ayçiçeği yağı ekleyin, üzerini kapatıp 7 gün karanlık bir yerde saklayın. Daha sonra sıcak buharda 10 dakika tutun, 3 saat daha bekletin. Sonra süzüp kavanoza alın. Saç derisine haftada 2-3 kez uygulayın.
  11- Soğan kabuğu, eğir kökü ve hatmi kökü karışımı: Saçlara ipeksi görünüm verir ve kepeklerden arındırır.
  * Kuru soğan kabuğu – 1 adet
  * Eğir kökü – 2 yemek kaşığı
  * Hatmi kökü – 2 yemek kaşığı
  Bitkilerin üzerine 300 ml sıcak su ekleyin, 10 dakika buharda bekletin, daha sonra çıkarıp 2 saat dinlenmeye bırakın. Saçlarınızın rengi açıksa, karışımı saç derisine uygulayın. Saç renginiz koyuysa, saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutmadan karışımı saçlarınıza uygulayın ve kurumaya bırakın.
  12- Kırmızı biber reçetesi: Kan dolaşımını hızlandırır, saçları canlandırır, ipeksi görünüm verir.
  Saçlarınız hızla dökülüyorsa sıradakileri uygulayın: 1 ölçü kırmızı sivri biberin üzerine 8 ölçü alkol ekleyin, 25 gün karanlık bir yerde dinlendirin, 5 günde bir çalkalayarak karıştırın. Süzün. Karışımdan bir miktar alın, üzerine 10 ölçü su ekleyin karıştırın. Pamukla saç derisine uygulayın.
  13- Kalendula, papatya, alıç çiçeği ve pelin otu karışımı: açık renkli saçlar için
  * Solucanotu çiçeği – 1 ölçü
  * Kalendula (aynı safa) – 1 ölçü
  * Papatya – 1 ölçü
  * Alıç çiçeği – 1 ölçü
  * Pelin otu – 0,5 ölçü
  2 yemek kaşığı karışıma 0,5 litre kaynar su ekleyin, 30 dakika kapağını kapatıp demleyin, süzüp saçlarınızı ortaya çıkan çayla yıkayın. Ayda 3-4 kez kullanılabilir.
  14- Yumurta sarısı ve akı:
  Saçları yumurta sarısı ve akıyla yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı ılık suyla ıslatın ve saç derinize yumurta karışımını sürün. 5 dakika bekletin. Daha sonra aşağıdaki şekilde hazırlanmış çayla saçınızı yıkayın.
  * Gül yaprağı – 1 tatlı kaşığı
  * Nane – 1 tatlı kaşığı
  * Adaçayı – 1 tatlı kaşığı
  Bitkilerin üzerine 300 ml kaynar su ekleyin ve 5 dk bekletin. Saçlarınızı bu çayla yıkayın. Kurutmayın, kendi haline bırakın.
  15- Saçları güçlendirmek için diğer tarifler ve tavsiyeler.
  Birkaç kuru soğanı rendeleyin, saçlarınıza maske yapın. 10 dakika bekletin, saçlarınızı yıkayın.1 yemek kaşığı oğul otu ve bir yemek kaşığı huş ağacı yaprağının üzerine sıcak su ekleyin, 15 dakika bekletin, süzüp saçlarınızı bu suyla yıkayın. Kurutmayın. Saç beslenmesi ve kan dolaşımı hızlanacaktır. Kış için at pıtrağı kökleri hazırlayın ve karanlık bir yerde saklayın. Bu kökleri hem yağlı, hem de kuru saçlar için kullanabilirsiniz. 10-15 gram at pıtrağı kökünün üzerine 250 ml sıcak su ilave edin, buharda 20 dakika demleyin. Ortaya çıkan çayı saçlarınızı yıkamadan 30 dakika önce saç derisine sürün. Bu işlemi özellikle kışın, vücudun daha az vitamin aldığı dönemde yapmanız olumlu sonuçlanacaktır.
  Yazın saçlarınızı manolya yapraklarından hazırlanmış çayla yıkayabilirsiniz. 2 adet orta büyüklükteki manolya yaprağını ince kıyın, sıcak su ekleyin, 30-40 dakika kapağını kapatarak demleyin. Ayda 2-3 kez saçınıza uygulayın.
  At pıtrağı yapraklarını kış için hazırlayın. Bir yemek kaşığı at pıtrağı yaprağına 1 bardak kaynar su ekleyin, 20 dakika kapağı kapalı şekilde dinlendirin. Saç derisine uygulayın.

  16- Şerbetçiotu kozalağı ve sarı kantaron tarifi: Yağlı saç derisi ve yağlı seboreik dermatit için.
  * Şerbetçiotu kozalağı – 2 yemek kaşığı
  * Sarı kantaron – 2 yemek kaşığı
  * Ihlamur çiçeği – 3 yemek kaşığı
  * Üvez yaprağı – 1 yemek kaşığı
  Hepsini karıştırın, 1 litre kaynar su ekleyin, 1 saat kapağını kapatıp üzerine de havlu örterek demleyin. Süzüp pamuk yardımıyla saç derisine sürün.
  17- Meşe kökü, eğir ve sarı kantaron reçetesi: Yağlı ve kepekli saçlara ve yağlı seboreik dermatite karşı.
  * Sarı kantaron – 2 yemek kaşığı
  * Meşe kökü – 2 yemek kaşığı
  * Eğir kökü – 3 yemek kaşığı
  1.5 litre sıcak suyu bitkilerin üzerine ekleyin, kapağını kapatıp buharda 10 dakika demleyin. Pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın, yıkayın ve kurumaya bırakın.
  18- Civan perçemi, veba otu karışımı: Kepeklere karşı.
  * Civan perçemi çiçeği – 1 yemek kaşığı
  * Veba otu yaprağı – 1 yemek kaşığı
  * At pıtrağı yaprağı – 1 yemek kaşığı
  * Pıtrak – 3 yemek kaşığı
  Bitkilere 2 litre kaynar su ekleyin, kapağını kapatıp 30 dakika demleyin. Sonra ılık karışımla saçınızı yıkayın, kurutmadan kendi haline bırakın.

  19- Meşe kökü, pelin otu reçetesi: Kepeklere karşı etkilidir.
  * Meşe kökü – 2 yemek kaşığı
  * Sinirotu yaprağı – 1 yemek kaşığı
  * Isırgan otu kökü – 2 yemek kaşığı
  * Pelin otu – 1 yemek kaşığı
  Bitkilere 1.5 litre kaynar su ekleyin, kapağını kapatıp buharda 10 dakika demleyin, 30-40 dakika bekletin, süzün. Saçlarınızı bu çayla yıkayın.
  20- Kepeklerin arındırılması ve saç uzaması için reçete.
  Saç derisine pamuk yardımıyla hafifçe masaj yaparak 1 yemek kaşığı kuru soğan suyunu yedirin. 10 dakika sonra saç derisini 1 yemek kaşığı aloe suyuyla silin. Sonra aşağıdaki karışımı hazırlayıp saçlarınızı yıkayın.
  * Civan perçemi – 1 yemek kaşığı
  * Isırgan otu yaprağı – 2,5 kaşığı
  * Nane veya melisa – 1 yemek kaşığı
  Bitkilere kaynar su ekleyin, kapağını kapatıp 10 dakika demleyin. Süzüp saçlarınızı yıkayın. Saçlarınızın güçlenmesi için soğan kabuğu demini de kullanabilirsiniz.
  21- Limon suyu reçetesi: Kelliğe karşı kullanılır
  3 kaşık limon suyuna 100 gram alkol ekleyin. 7 gün bekletin. Saç derisine pamuk yardımıyla uygulayın.
  22- Havuç yaprakları ve nane reçetesi: Kuru kepeğe ve kuru seboreik dermatite karşı.
  * Havuç yaprağı – 3 yemek kaşığı
  * Nane – 1 yemek kaşığı
  Bitkileri 200 ml kaynar suda, kapalı olarak 20 dakika dinlendirin. Süzüp pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın. Daha sonra 200 ml daha sıcak su, 1 yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Karışımla saçlarınızı ıslatın. Saçları kendi halinde kurumaya bırakın.
  23- At pıtrağı ve ısırgan karışımı: Kuru kepeğe ve kuru seboreik dermatite karşı.
  * At pıtrağı kökü – 1 yemek kaşığı
  * Isırgan kökü – 0,5 yemek kaşığı
  Bitkilere aynı ölçüde ayçiçeği yağı ekleyin, 3 hafta karanlık bir yere kapatın. Saç dersine ve saçlara uygulayın. Haftada 1-2 defa kullanın.
  24- Isırgan ve maydanoz karışımı: Kuru kepeğe ve kuru seboreik dermatite karşı.
  * Isırgan kökü – 1 yemek kaşığı
  * Maydanoz kökü – 1 yemek kaşığı
  Köklere 6 kaşık keten yağı ekleyin, 14 gün bekletin, tabağa boşaltıp bir pamuk yardımıyla saç derisine uygulayın. Yağ ılık olmalıdır.
  Kuru seboreik dermatit iyi bir tedavi talep eder. En önemlisi neden oluştuğunu bulmaktır. Kendiniz teşhis koymaktan kaçının, çünkü saç derisi çeşitli hastalıklardan kaşıntıya maruz kalabilir.
  25- Isırgan otu, yağ ve alkol: Kuru seboreik dermatite karşı
  1 mek kaşığı ısırgan yapraklarına 100 ml kaynar su ekleyin, 15 dakika demleyip süzün. 50 ml alkol, 50 ml bitkisel yağ ve bir yumurta akı ekleyin. Hepsini iyice karıştırın. Saç derisine uygulayın. Kaşıntı ve kepeği saçlarınızdan uzaklaştıracaktır. Saçlarınızı yıkayıp&n limon suyuyla durulayın.  Alıntı: BitkiselBakım


 2. #2
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374897

  Tanımlı Ce: Saç Dökülmesine Doğal Çözümler

  Bu saç dökülmesi bayanlarda daha kötü ya Hadi erkekler kel yaşarda ya bayanlar?
  Bende de bu yıl sınav stresinden dolayı başlamıştı sınav bitti hala dökülüyor
  İşime yarayacak bilgiler bunlar sağol canım

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Bebeksi Bir yüz İçin Doğal Çözümler
  By TheJalon in forum Cilt Bakımı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-17-2015, 16:21
 2. Sivilce Lekelerine Doğal Çözümler
  By neclaaydin in forum Kadınlar ve Sağlık
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-06-2011, 15:20
 3. Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler
  By HaYaLGöZlÜm in forum Saç Bakımı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-13-2009, 14:36
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08-07-2008, 19:44
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-03-2007, 16:44

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375