Dustan çikip saçlarinizi özene bezene sekillendiriyorsunuz ama ne yaparsaniz yapin o matliktan bir türlü kurtulamiyorsunuz. Peki ne yapacaksiniz? Parlak saçlara kavusmak aslinda zor degil. Iste birkaç ufak ipucu...

Herkes isiltili, parlak saçlar ister. Saç tipiniz ne olursa olsun, önerilerimizi uygulayarak parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Parlak saçlarin sirri
Sicakla aktive olan saç ürünlerini kullanin; çünkü bunlarin içinde bulunan nemlendirici özellikli maddeler, saç kurutma makinanizin verdigi isiyla açiga çikarlar.
Saçlariniza hafta bir bakim yapin, satilan hazir saç maskelerini de uygulayabilirsiniz.
Saçlariniz kivirciksa, kuruduklarinda bukeleleri parmaklariniz yardimiyla ayirin. Firçalamak elektriklenmeye sebep olur.
Saçlarinizi kendiniz boyamayi düsünüyorsaniz, parlakligi arttirici bir saç boyasi kullanin.
Jöle, briyantin gibi sekillendirmede kullandiginiz ürünleri saç derinize yakin uygulamayin, saçlariniz yagli görünür.
Kalin telli saçlar için hazirlanmis agir serumlari ince telli saçlariniza sürerek saçlarinizin agirlasmasina sebep olmayin.
Saçlarinizi düzlestirmek için masa benzeri bir alet kullaniyorsaniz, bunu yapmadan önce bir ton ürünü saçiniza uygulamayin. Saçi korumak için tasarlanmamis yapiskan bir jel, saçinizin resmen "pismesine" neden olabilir.
Islak saçlarinizi açmak için plastik bir firça kullanmayin. Bu saçlarinizi esnetip, sonunda da kirilmasina sebep olur. Bu firçasi saçinizi kuruturken kullanin.

Saçlariniz düzse...
O zaman sanslisiniz; çünkü düz saçlarin yüzeyi isigi büyük ölçüde yansittigindan, düz saçlarin kendine özel dogal bir parlakligi vardir.

Nasil daha parlak görünür?

En parlak görüntüyü elde etmek için saçlarinizi yikayip saç kremi sürdükten sonra, 3 saniyeligine soguk suyla durulayin. Bu kremin saça iyice nüfuz etmesini, saçin kolay sekil almasini ve parlamasini saglar.
Killari dogal olan genis bir firçayla firçalarken saçinizi kurutun. Saç uçlari gibi elektriklenen bölgelere bir miktar hafif serum uyguladiktan sonra parlaklik arttirici bir saç spreyi sürerek bitirin.
Öneri: Eger sekillendirici ürünleri sik ve çok kullaniyorsaniz, bu saçlarinizin matlasmasina sebep olabilir. Bu durumda derin temizleyici (clarifying) bir sampuani bir hafta boyunca sürekli kullandiktan sonra, haftada bir kullanmaya devam edin.


Saçlariniz kivirciksa...
Kivircik saçlarda, parlakligi azaltan ayrilan kirik saçlar ve kisa kisimlar daha fazladir. Özellikle saç düz kurutulursa, bunlar daha da belirgin olur.

Nasil daha parlak görünür?

Nemlendirici bir sampuan, saç kremi ve düzlestirici bir jel kullanin. Saçlarinizi genis disli bir tarakla açin.
Kuruturken, düzlestirmek için saçlari 5 cm'lik kümelere ayirip, bunu yuvarlak bir firçaya dolayarak kurutun.
Kök ve saç uçlarini 2,5 cm'lik kümelere ayirip, durulanmasi gerekmeyen bir bakim kremini köklerin altindan uçlara kadar sürün.
Çok parlak lülelere sahip olmak için, saçlarinizi nemlendirdikten sonra tamamen durulamayip saç kreminin birazini saçinizda birakin. Nemli saçlariniza jöle sürüp, kümelere ayirin ve parmaklariniza dolayin. Saçinizi dogal kurumaya birakin.
Öneri: Gün ortasinda saçlarinizin parlakligini tazelemek için parlatici spreylerden kullanabilirsiniz.


Saçlariniz yipranmissa...
Parlak görünmeleri için tek sansiniz daha bakimli olmalarini saglamaktir.

Nasil daha parlak görünür?

Saçlariniz nemliyken, saçta birakilan (durulanmayan) bir bakim ürününü yipranmis bölgelere uygulayin.
Derin bakim yapan iyi kalite bir ürüne yatirim yapip haftada bir kullanin.
Fön makineleri ve masalar saçlarinizi normalden daha fazla yipratiyor olsa da, saçlarinizin geçici olarak da olsa daha parlak görünmelerini saglarlar. Kuru saçlara, elektriklenmeyi gideren serum sürün.
Öneri: Saçlarinizi firçalamadan önce, saç firçaniza az miktarda saç spreyi sikin. Bu elektriklenmeyi kontrol etmeye ve saç seklini korumaya yardimci olur.

alıntı