1. Elerinizi saçınıza çok sürmeyin


Ellerinizi sık sık saçlarınıza götürmek ya da tik olarak saçlarınızla oynamak saçlarınıza zarar verir. Nasıl mı? Tabii ki yağlandırarak. Ayrıca bu pek de seksi bir görüntü değil. Ellerinizi saçlarınıza her götürdüğünüzde çekiştirmeleriniz sonucu saç dipleriniz uyarılır ve yağ salgılanmaya başlar. Bu yağ gün içinde saçlarınıza her dokunduğunuzda zamanla tüm saça yayılır ve maalesef siz de saçlarınızı toplamak zorunda kalırsınız. Bu durumda yapmanız gereken iki şey var: Ellerinizi saçlarınızdan uzak tutmak ve bir süre saçınızı şampuanlama periyodunuzu uzatmak.

2. Saçlarınızı doğru tarayın


Saçlarınızı köklerden uçlara doğru mu tarıyorsunuz? Dikkat! Bu yöntem saçlarınızı kırmaktan ve onlara zarar vermekten başka bir işe yaramaz; ister saçlarınızı duş altında tarak yardımıyla açmaya çalışın isterseniz banyo sonrası hafif nemli haldeyken fırça yardımıyla. Yapmanız gereken hareket uçlardan başlayarak saç açıldıkça köklere doğru ilerlemektir.3. Çok taramayın


Saçınızı gün içinde fazla taramak saçlarınızın şeklini bozacağı gibi onların yağlanmasına da neden olur. Hele de güzel bukleleriniz varsa emin olun bunlar bir süre sonra kırılıp tiftik gibi görünmeye başlayacaktır. Ama hiç taramasanız da saçlarınız keçeleşir ve hava almadıkları için dökülmeye başlayabilir. Peki bunun bir ortası yok mu? Tabii ki var. En iyisi saçlarınızı banyodan sonra ve sistematik olarak geceleri yatmadan önce taramaktır. Son olarak ekleyelim: Kıvırcık saçların taranması güçtür; o nedenle mutlaka geniş uçlu bir tarak kullanın.


4. İyice durulayın


Saçlarınızdaki azıcık bir şampuan kalıntısı onların matlaşıp elektriklenmesine yeter de artar bile. Çözümse saçınızı durulamaya en az dört dakika ayırmanızdır tabii ki saçınız uzadıkça bu süre de artacaktır. Ve sonuç parmaklarınızın arasından kayıp giden yumuşacık ve parlak saçlar olacaktır.


5. Renk açıcıları doğru kullanın


Renk açıcılar alkol içerdiğinden gereğinden fazla kullanılmaları saçlarınızın kurumasına ve matlaşmasına yol açabilir. Bu etkilerden kurtulmak için ürünü saçınıza az miktarlarda kademe kademe uygulamalısınız. İlk aşamada bir miktar uyguladıktan ve etkisinin az olduğunu gördükten sonra diğer miktarı uygulayabilirsiniz..