Bu basit tarif benim her zamanki gözdelerimden biridir. Çok kolaydır ve sonuç şekil verici losyonu %100 doğaldır. Keten tohumunun müsilaj ve kaydırıcı yapısı saçı kalıplayan, kontrol eden ve hacim veren aynı zamanda harika bir parlaklık katan şekil verici losyon veya jel olarak kullanımları için onları mükemmel kılar. Votka bir koruyucu görevi görürken jelin daha hızlı kurumasını da sağlar. Eğer saçınız kuruca ise, votka kullanmayı tercih etmeyebilirsiniz.


Malzemeler:
- 2 çorba kaşığı doğal keten tohumu
- 1 bardak saf su
- 1 çorba kaşığı doğal sarısabır jeli
- 1 çorba kaşığı yüksek dereceli votka
- 3-5 damla tercih ettiğiniz esans yağı


Hazırlama:

1-) Keten tohumu ve suyu paslanmaz çelik veya cam bir tencerede birleştirin ve kaynatın, sık sık karıştırın. Ateşi kısın ve açık olarak, ara sıra karıştırarak, birkaç dakika ağır ateşte kaynatın. Örtün ve 5 ila 10 dakika demleyin.

2-) Hava almayacak şekilde kapanabilen cam bir kap içine sıvıyı süzün. Sarısabır jeli ve votkayı ilave edin, sonra iyice karıştırın. Soğumasına izin verin, sonra birkaç damla esans yağını karıştırın. Şişeyi hava almayacak şekilde kapatın. Serin, kuru bir yerde saklayın ve 2 hafta içinde tüketin.


Kullanım:

- Islak saça dikkatlice uygulayın ve şekil verin. Hafif tutma için az miktarda, daha sıkı tutma için biraz daha fazla kullanın. Küçük alanlara uygulamak veya şekil verme ayrıntıları için kuru saç üzerinde az miktarlar da da kullanabilirsiniz.


İnceltme ve koyulaştırma:
- Daha hafif bir losyon için daha az tohum kullanın veya damıtık su ile seyreltin. Daha koyu bir jel hazırlamak için daha fazla keten tohumu kullanın veya doğal karnıyarık tohumu ile değiştirin.

Ürün miktarı: 5-10 uygulama, saç uzunluğuna bağlı olarak.


(alıntı)