Neden saçlarim geç uzuyor?

Saç köklerimiz saç tellerine hayat veren organlarimizdir. Saç köklerimiz normal kosullarda saç tellerine yeni kisimlar ekliyerek saçlari uzatirlar. Günümüzde saç yapimini hizlandiracak bir çözüm henüz bilinmemektedir.
Bazi ilaçlarin kullanimi, beslenme bozukluklari stress gibi faktörlere bagli olarak saç uzamasinda yavaslama olasidir. Saç köklerinin beslenmesini bozan durumlarda da saç uzamasi yavaslar.


Sigara yine damaralari büzücü etkisi ile kan dolasimini bozan ve besinlerin, oksijenin hücrelere ulasimini engelleyen bir faktördür. Dikkat edilecek olursa saç uzamasini olumsuz yönde etkileyen faktörler yasantimizda sik karsilastigimiz faktörler. Saçlarinin hizli uzamasini isteyen kisileride etkileyen faktörlerdir. Saç yapimi ile ilgili olarak bazi vitaminlerin önemli oldugu günümüzde biliniyor. Ancak bu vitamin ve mineraller günlük beslenmemiz yolu ile zaten alinan vitaminlerdir. Zaman zaman takviye olarak bu tip vitaminlerden almak eksiklik varsa düzeltir.
Saçlarin uzamasini hizlandirmak için yapilacak en iyi sey saçlarin uzamasini azaltan faktörler ile savasmaktir.
Saglikli beslenme, özellikle sebze ve meyvalarin agirlikli oldugu beslenme tarzlari, bol su içmek, düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir. Stress yine salgilattigi adrenalin gibi hormonlar yolu ile damarlarda daralmaya yol açar ve saç köklerinde beslenmeyi bozar. Stresi düsürecek önlemlerde saç uzmasi açisindan önemlidir. Sigara içerdigi nikotin ve karbon mono oksit gazi ile olumsuz etkileri olan bir faktördür. Nikotin damarlari daraltirken, karbon mono oksit gazi kanda oksijen tasinmasini bozarak hücre beslenmesini bozarlar. Yeterli besin ve oksijen alamayan saç köklerinin normal üretimlerini yapmasi zordur. Saç derisine uygulanacak sicak havlular, hafif masajlar bu bölgede dolasimi arttitacak ve saç köklerinin normal beslenmesini saglayacaktir.

alıntı