Hangi gıda neye iyi geliyor?

Neyi neden yediğinizi biliyor musunuz? İşte çerezden brokoliye besinlerin müthiş faydaları...
Beslenme hayatımızın olmazsa olmazı. Ancak beslenmenin de ince noktaları var. Besinleri daha yararlı hale getirmek için basit ama önemli tüyoları Hay Sağlık Merkezi’nden Dr. Gönül Ateşsaçan anlattı.Ekmek ince dilimlenip kızartılırsa besleyici değeri azalır. Nohut, mercimek ve kurufasulye gibi besinler iyice pişirildiklerinde hem protein değerleri artar hem de sindirimi kolaylaşır. Yoğurdun suyu atılırsa vitamin değeri azalır...

BROKOLİSİZ KALMAYIN

En iyi brokoli pişirme yöntemi, vitamin değerini yitirmemesi açısından kısa süreli haşlamak ya da buharda pişirmektir. Brokoli, çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesini önler, ayrıca hücre DNA'sına zarar veren serbest radikalleri zararsız hale getirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kara üzüm suyu kırmızı şarap gibi kalp için koruyucu etkiye sahiptir. Üzüm çekirdeği çok güçlü bir antioksidandır. Menapoz ve andropoz dönemlerinde doğru beslenmiyor, spor yapmıyor ve uykunuza dikkat etmiyorsanız yapılacak botoks ve cerrahi uygulamalar bile yeterince etkili olmayacaktır.

YÜRÜYÜN MUTLU OLUN

Düzenli yürüyüş yaptığınız zaman artan mutluluk hormonu yeme ataklarınızı önleyerek kilo vermenize yardımcı olur. Badem içinde bulunan kalsiyum, demir, potasyum, çinko, magnezyum ve A, B, C, E vitaminleri sayesinde kolesterolü düşürür, kan şekeri seviyesini ayarlar ve hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğu giderir. Havuç, kan yapıcı, ishal giderici, peklik önleyici karaciğeri kuvvetlendirici bir besindir.

MİDE İÇİN VİŞNE SUYU İÇİN

Ceviz damar koruyucu, cildi temizleyici, ishal kesici ve kan dolaşımını önleyici etkiye sahiptir. Bir bardak nar suyunun antioksidan özelliği, 10 bardak yeşil çay ve 2 kadeh kırmızı şarap ile aynı seviyededir. Vişne suyu, A vitamini ve potasyum içerir. Ateş düşürür, susuzluğu giderir, mide ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Elma suyu, B3 ve E vitamini, pektin ve potasyum içerir. Kan şekerini kontrol altında tutar, baş ağrısına iyi gelir, kolesterolü düşürür.

SOSSUZ KEPEKLİ MAKARNA YİYİN

Tam tahıllı, kepekli makarnalar B12, B6, çinko ve folik açısından çok zengindirler ve peynir ve yağlı soslarla tüketmediğiniz sürece çok fazla kilo yapıcı etkisi yoktur. Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar D vitamininin kanserden koruyucu çok önemli bir destek olduğunu göstermektedir. D vitamini ayrıca kalp krizi, kalp yetmezliği ve beyin kanaması risklerini de azaltmaktadır. Vücudumuzda D vitamini üretiminin harekete geçmesi için cildin güneşle temas etmesi gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerinin, ayrıca balığın zengin D vitamini deposu olduğunu bilmekte fayda vardır.

İLLE DE AYÇEKİRDEĞİ

Hipoglisemi problemi olan kişilerin kilo vermesi daha zordur ve bu kişilerde öncelikle kan şekerinin düşmesi olarak ifade edilen hipoglisemiye neden olan durumun ele alınması gerekmektedir. 30 gr ayçiçeği çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacınızın tam****** magnezyum, selenyum ve folik asit ihtiyacınızın 1/ 4 ünü karşılamaktadır. Dolayısı ile beslenmemizde ayçiçeği çekirdeğinden faydalanmayı unutmamak gerekmektedir.

KIRMIZI DA OLUR SARI DA

Kırmızı ve sarı dolmalık biber, portakal, greyfurt, havuç, kayısı, şeftali, karpuz ve kavun damar yapınıza ve kanserden korunmanıza yardımcı olacak karotenoid deposudur. Beslenmenizde bu gıdalara mutlaka bolca yer verin

haber3