Erkeklerin böbrekleri daha çok taş yapıyor
Bursa - AA- Şiddetli ağrılara neden olan böbrek taşlarının, erkeklerde kadınlara göre 2-3 kat daha fazla ortaya çıktığı bildirildi.

Bursa'da özel bir hastanede görev yapan üroloji uzmanı Doç. Dr. Murat Şamlı, en sık 20-40 yaş grubunda ortaya çıkan böbrek taşlarının, erkeklerde, kadınlara göre daha sık görüldüğünü ifade etti. Şamlı şöyle
konuştu:


''Ergenlik döneminde testosteron düzeyinde yaşanan yükselme ve bunun karaciğerde oksalat üretimini artırması, erkeklerin böbreklerinde daha fazla taş olmasının nedeni olarak düşünülmektedir. Bu nedenle çocuklarda ve kadınlardaki düşük testosteron düzeyi bu kişileri böbrek taşlarından korumaktadır. Öte yandan taş luşumunu önleyen ve idrarda bulunan sitrat isimli maddenin kadınlarda daha yüksek oranlarda bulunması da taşların daha az görülmesini açıklayabilir.''

Coğrafi olarak sıcak, kuru ve kurak iklime sahip bölgelerde veya tropik alanlarda yaşayanlarda, böbrek taşlarının daha sık görüldüğüne dikkat çeken Şamlı, öte yandan genetik ve diyete bağlı faktörlerin de coğrafi faktörlere ilave etkisi olduğunu bildirdi.

Şamlı, sadece Türkiye'de değil, dünya çapında yapılan çalışmaların Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Kuzey Hindistan, Pakistan, kuzey Avustralya, İskandinavya, orta ve güney Amerika gibi bölgelerde böbrek taşlarının daha sık şekilde ortaya çıktığını gösterdiğini vurguladı.