Gıda zehirlenmelerine dikkat !

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan gıda zehirlenmeleri için tedbir almak elimizde...Yaşamamız için gerekli olan gıdalar, hastalıkların da baş sebebi olabiliyor. Özellikle yaz aylarında bazı kurallara dikkat etmemek, ölüme kadar götüren gıda zehirlenmelerine yol açıyor. Dünyada her yıl 4 kişiden 1'i gıda zehirlenmesine uğruyor ve 5 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor. Türkiye'de ise gıda zehirlenmelerinin birçoğunun kayda girmemesi sebebiyle rakamın ortalamaların çok daha üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Keyveni Yemek Gıda Mühendisi Ece Mandacı, gıda zehirlenmelerinin hepsinin sağlık kuruluşlarına bildirilmediği için yıllık rastlanma oranlarının ve dağılımlarının tam olarak saptanamadığını söyledi. Mandacı, besin zehirlenmelerine çoğunlukla bakteri türü mikroorganizmaların yol açtığını belirterek, "Bu bakteriler 5-70 C arasında, en çok da oda ısısı ve üzerindeki derecelerde çoğalma eğilimi gösteriyor" dedi. Toplu gıda zehirlenmelerinde sorumluluğun büyük kısmının yemek üreticilerine düştüğünü belirten Mandacı, üreticilerin etkili bir gıda güvenliği sağlamak zorunda olduğunu vurguladı.

Erdem Aş Gıda Mühendisi Filiz Çalıştırır ise evde bazı önlemler alınmadığı takdirde ciddi zehirlenmeler olabileceğini belirtti. Çalıştırır, "Bazı alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Artan yemekleri oda sıcaklığında bekletmek ve et ürünlerini çiğ tüketmek zehirlenmeleri artırıyor" dedi. Filiz Çalıştırır, evdeki tehlikeleri şöyle sıraladı:

* Evde pişen yemekleri soğuduktan sonra kapağı açık şekilde buzdolabına koyun.
* Bayat balıkla birlikte yoğurt yemeyin.
* Çiğ etten yapılan çiğ köfte, sucuk, salam gibi ürünlerde zehirlenme riski yüksektir. Sucuk, salam ve sosis gibi yiyecekler asla çiğ yenilmemeli.
* Şoktan çıkmış beklemiş tavuk ile taze tavuk birlikte pişirilmemeli.
* Et suyu, kemik suyu yazın kısık ateşte biraz daha uzun sürede kaynatılmalı ve bir kere kullanılmalı.
* Kızartma yağları da en fazla 3 sefer kullanılmalı.
* Kızarmış yağ ile taze yağ bir arada kullanmamalı.
* Çabuk bozulacak et, peynir, süt gibi ürünler açıkta bekletilmemeli.
* Mutfakta hijyene ve temizliğe özen gösterilmeli.

haber3