Sigarayı bırakmak isteyene 2010 şoku !

Aşırı yoğunluk nedeniyle randevu kuyruğu 2010'a uzadı.

12 Haziran 2008 09:54Sigara yasağının ardından dumansız bir hayata 'merhaba' demek isteyenler İÜ Tıp Fakültesi’ne başvuruyor. Aşırı yoğunluk nedeniyle randevu kuyruğu 2010'a kadar uzadı.Kapalı mekanlarda sigara içme yasağının uygulamaya geçmesi, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Dumansız hayata "merhaba" demek isteyen tiryakiler, sigaradan kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Tiryakileri, bu alışkanlıklarından vazgeçiren kurumlardan biri de Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Uyku Laboratuarı...

Uyku Laboratuvarı Sorumlusu Uzman Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, sigaranın yasak denildiği andan itibaren merkezlerine yapılan başvuru sayısının 4 kat arttığını açıkladı. Her 100 tiryakiden 35'inin merkezlerine kayıt yaptırdığını dile getiren Çuhadaroğlu, "Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar, soluğu merkezimizde alıyor. Randevular çılgın bir boyuta ulaştı.

Kapasitemiz sınırlı olduğu için bütün hastalara aynı anda bakamıyoruz. Boş yatağımız olmuyor" dedi. Sigarayı bırakmak isteyen kişi sayısında artış olmasının sevindirici olduğunu belirten Çuhadaroğlu, merkezlerine Türkiye'nin dört bir yanından hasta geldiğini dile getirdi. Her yerde uyku merkezlerinin açılmasını isteyen Çuhadaroğlu, "İnsanlar, Van'dan kalkıp İstanbul'a geliyor. Kendisine daha yakın bir merkez olursa önce oraya başvuru yapabilirler" diye konuştu. Çuhadaroğlu, "2010 yılına randevu verdiğimiz hastamız bile var. Randevu kuyruğunun önlenebilmesi için uyku merkezi sayısının arttırılması gerekiyor" önerisi yaptı.

Sigarayı bırakmak isteyen tiryakilerin birçok hastaneye başvuru yaptığını belirten Çuhadaroğlu, doktorların da gelen hastalarına yardımcı olabilmek için kendilerinden eğitim talep ettiklerini belirtti. Çuhadaroğlu, "Bize başvuran uzmanlara Türk Toraks Derneği'yle birlikte yardımcı olmaya çalışıyoruz" diye konuştu. Çuhadaroğlu, "Türkiye Doktorlarını Arıyor" kampanyasıyla doktorlara internet üzerinden eğitim verildiğini de hatırlattı.

haber3