İşte doğru sandığınız yanlışlar !

"Yanlış-metre" çalışmaya devam ediyor. Bu hafta da kanser, beslenme ve güzellik alanında doğru bildiğimiz bazı yanlışları ölçüyor!

15 Haziran 2008 11:37 Mesela, hemoroid kremi göz altı morluklarını tedavi etmiyor, botoksla güzelleşmek beyni zedelemiyor, süt içmek kanseri tetiklemiyor. İşte en yaygın "sağlık yanlışları"ndan bazıları ve çözümleri...

KANSER YANLIŞLARI

Biyopsi kanserin yayılmasına yol açar. Bu sağlık yanlışlarının en önemlilerinden biri. Kanser hastalarında erken teşhis koymak, teşhisi kesinleştirmek veya tedavi sonuçlarını takip etmek için biyopsi yöntemi sık kullanılan bir işlemdir. Kanserli olduğundan kuşku duyulan bir dokuya biyopsi uygulanması ne kanseri hızlandırır, ne de başka dokulara atlamasına yol açar.

Kanserli hastalar süt ve şekerden uzak durmalı. Kanser sorunuyla mücadele edenlerin beslenme bakımından dikkat etmeleri gereken en önemli nokta optimum bir beslenmeyi sürdürmektir. Şekerin veya sütün kanser hücrelerini tetiklediği, beslediği konusunda ortak bir kanaat yok. Kanser hastaları da herkes gibi dengeli ve çeşitli beslenmeli. Aşırı şeker de süt de tüketmemeli. Bu hastaların özellikle çok kilo almaması gerekir. Antioksidan besinlerden özellikle üzüm suyu, nar suyu, havuç suyu, karadut şurubu ve benzeri içeceklerden faydalanmaları yararlı olabiliyor.

Antioksidan haplar kanseri önler. Besinlerle doğal yoldan alınan antioksidanların kanserle savaşta önemli bir destek sağladığı doğrudur. Yeşil çayda bulunan kateşinler, domatesteki likopen, üzümdeki resveratrol, lahana grubundaki sülforafan ve benzeri doğal antioksidanlar ile Beta-Karoten, C vitamini, selenyum gibi vitamin ve mineraller tekrar altını çizelim, doğal yoldan alındığında, yani besinlerle vücuda girdiğinde kanserden korunmaya destek oluyor. Bu doğal maddelerin haplarla, tabletlerle alınmasında aynı sonuçları sağladıkları kuşkulu! Hatta bazen durum tersine bile dönebiliyor. Antioksidan bir madde olan Beta-Karoten besin desteği olarak yüksek dozda kullanıldığında sigara içenleri korumak bir yana akciğer kanseri riskini artırabiliyor.

Kanserden korunmak için alkali besinler yiyip içmek daha iyi! Bu özellikle detoks tutkunları arasında çok yaygın bir şehir efsanesi ama bilimsel hiçbir dayanağı yok. Vücudunuz o kadar mükemmel dizayn edilmiştir ki, sahip olduğu çok sayıda tamponlama sistemiyle asit-baz dengesini sıkı bir şekilde kontrol altında tutar. Yani yiyip içtiklerimizle vücudumuzun pH (asit-baz) dengesini asla etkileyemeyiz. Kısacası kanser hücrelerinin asitli ortamda geliştiği tam bir sağlık palavrasından ibaret. Eğer bu bilgi doğru olsaydı asit kaynayan midede kanser olmazdı.

Domatesi ısıtmadan yerseniz kanserden korumaz! Domateste kanserle savaşta dünyanın en güçlü antioksidanlarından biri var: Likopen. Likopen domates ısıtıldığında daha kolay ve daha çok serbestleşiyor. Bu nedenle ısıtılarak yenen domatesten likopeni vücuda kazandırmak daha kolay oluyor. Özellikle üzerine 1-2 damla zeytinyağı damlatırsanız, likopen yağda eriyen bir madde olduğu için, vücut daha çok likopen kazanıyor. Bütün bunlar doğru ama çiğ yenilen domatesten de likopen kazanmak mümkün. Domatesteki C vitamini ısıtılınca azalıp kaybolabiliyor. Folik asit içeriği düşebiliyor. Sözün kısası siz bildiğinizi yapmaya devam edin. Domatesin pişmişini de, çiğini de bol bol yiyin. Domatesi çiğ yediğinizde çok iyi yıkamayı da unutmayın.

GÜZELLİK YANLIŞLARI

Botoks beyne zarar veriyor. Botoks uygulaması dünyanın en çok yapılan tıbbı uygulamaları arasında gösteriliyor. Her yıl dünyada milyonlarca kişi kozmetik veya başka amaçlarla botoks uygulatıyor. Bu uygulamaların sonuçları dikkate alındığında botoksun sanıldığından da güvenli tıbbi bir işlem olduğu biliniyor. Bedene verilen her ilaç gibi botoks toksinini de vücudun başka yerlerinde bulmak mümkün olabiliyor. Ama botoksun buralarda zararlı olabileceğini gösteren ciddi bir bulgu saptanmamış.

Hemoroit kremi göz altı morluklarını tedavi eder! Hemoroit kremlerinin içinde damar büzücü maddeler var. Nasıl ki göz damlaları kızarmış gözlere damlatılınca damarları büzerek gözünüzü bembeyaz yapıyorsa, hemoroit kemleri de ağrılı ve şiş damarları büzerek yardımcı oluyor. Eğer bu kremleri göz altına sürerseniz az da olsa bir yarar sağlayabilir ama, tahrik etme tehlikesi ve bağımlılık yapma riski var! Kremle büzülen damarlar daha şiddetli olarak genişliyor morluk daha da belirginleşiyor. En iyisi göz için göz kremi, hemoroit için hemoroit kremi kullanmaktır.

Uçuk ve sivilceye diş macunu sürün! Diş macununun kurutucu özelliliği bir miktar fayda sağlasa da dermatologlar bu uygulamayı onaylamıyor. Hatta diş macununda bulunan florun cildi tahriş edebileceğini belirtiyorlar.

DİYET YANLIŞLARI

Metabolizmam yavaş, bu yüzden kilo alıyorum. Bu çok yaygın bir sağlık yanlışı ama kilo problemi olanlar sık sık buna sığınır. Metabolizma yavaşlığının kilo problemindeki etkisi yüzde 3-5’i geçmez. Tam tersine kilo fazlası olanların çoğunda metabolizmanın normalden daha da hızlı olduğunu gösteren bulgular var.

Su içsem yarıyor! Hiç kimse su içerek kilo almaz. 1980’lerde İsviçre’de birlikte çalıştığımız metabolizma profesörü hocam kilolu hastalardan bu cümleyi duyduğunda "suyla sadece bitkiler büyür, gelişir, irileşir" derdi! Su sıfır kalorili bir içecek. Eğer düzenli ve sık tüketilirse çok az da olsa kilo verdirmeye yardım bile edebilir. Kilo almanın birinci nedeni gereğinden çok yemek, ikincisi ise az hareket etmektir.

Yaşlandıkça kilo almak doğaldır. Yaş ilerledikçe kas kütlesi azalır, yağ miktarı ise artar. Yani kas ve yağ dokusu arasında bir değişim ortaya çıkar. Eğer bir beslenme yanlışı yapılmaz ve aktivite azaltılmazsa yaşlanmak kilo artışına neden olmaz sadece yağ-kas oranı değişmesine yol açar.

Yağ eritmek için en az yarım saat yürümek şart! Egzersize başlamak isteyenleri en çok korkutan palavralardan biri de budur! Vücudunuz fazladan yediğiniz her lokmayı kalori kazancı hesabına yazdığı gibi, fazladan attığınız her adımı da kalori kaybı hesabına dahil eder. Yani ister 5 dakika, ister 10 dakika, yeter ki siz yürüyün, mutlaka bir faydası var.

Araştırmalar rastgele atılan 25-30 adımın bile bir kalori kaybettirdiğini gösteriyor. Eğer sıkı ve tempolu adım atarsanız 15 adımda bir kalori yakıyorsunuz. Postacılar gibi hızlı yürümeyi becerebiliyorsanız bir kalori kaybetmek için 10 adım bile yeterli oluyor. Günde 10.000 adım atan sağlıklı bir yetişkin 400 kalori kaybediyor. Bu adımları ister 5-10 dakikalık bölümler halinde, isterseniz 30-35 dakikalık sıkı bir egzersizle atınfark etmez. Kısacası egzersiz özellikle yürümek çok az bile yapılsa mutlaka etkili oluyor.

haber3