Amerika'da intihar eden bir adamın kalbinin nakledildiği kişi, intihar eden kişinin eşiyle evlendi ve yıllar sonra aynı şekilde intihar etti...
Daily Mail gazetesinin haberine göre, Sonny Graham, 1995 yılında kalp yetmezliği yüzünden ölmek üzereydi. Sadece altı aylık ömrü kalan Graham'a uygun kalp bulunduğu yönündeki müjdeli haber, Güney Carolina Üniversitesinden geldi.
Graham'a, kafasına kurşun sıkarak intihar eden Terry Cottle'ın kalbi nakledildi. Graham, kalbini aldığı kişi hakkında, 33 yaşındaki bir adam olduğunun dışında bilgi sahibi değildi.;

Bir yıl sonra Graham organ bağışı kurumuna başvurarak kalbini veren kişinin kimliğini öğrenmek ve ailesine teşekkür etmek istedi. Graham, Terry Cottle'ın dul karısı Cheryl ile mektuplaşmaya başladı. Daha sonra görüşmeye başlayan Graham ile Cheryl, birbirine aşık oldu ve evlendi.

Kalp naklinin üzerinden 12 yıl geçtikten sonra Graham çenesinin altından kurşun sıkarak intihar etti ve eşinin aynı korkunç şeyleri tekrar yaşamasına sebep oldu.

Bilim adamları, nakil geçiren hastaların, organını aldıkları kişilerin karakter özelliklerinin bazılarını aldıklarını gösteren 70 kadar vaka olduğunu bildirdiler.

Lancashire'dan bir kadın, böbrek naklinden sonra edebiyat zevkinin değiştiğini, ünlülerin biyografilerini ve en çok satan popüler kitapları okumaktan zevk alırken, nakilden sonra klasikleri tercih etmeye başladığını anlatmıştı.

Yine de bazı uzmanlar, hastada karakter değişimi konusunda yeterli kanıt olmadığına işaret ediyor.
Saglikmerkez.com