Katil keneler yayılıyor!

Onlarca vatandaşımızın ölümüne neden olan katil keneler artık ülkenin dört bir yanında ortaya çıkıyor.Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte kene ısırması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı nedeniyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğunluk yaşanıyor.

Tokat Fırındere Köyü’nde yaşayan 17 yaşındaki Esra Çakmak’ı 15 gün önce arazide hayvan otlattığı sırada kene ısırdı. Baldırına yapışan keneyi sivilce zannederek koparan genç kız, rahatsızlanınca hastaneye sevk edildi. Genç kızın durumunun ağır olduğu bildirildi. Giresun Aktepe Köyü’nde yaşayan emekli işçi Kerim Hancıoğlu’nu (51) bahçede otururken bir hafta önce kene ısırdı. Bacağına yapışan keneyi makasın ucuyla çıkaran Hancıoğlu, KKKA teşhisiyle Sivas’a gönderildi.

Sivas’ın Gümüşdere Beldesi’nde çiftçilik yapan 5 çocuk babası Ali Kılıç da (51) hastalık belirtileriyle hastaneye yatırıldı. Sivas’ın Yaylaçayı Köyü’nde yaşayan ev hanımı Hatice Gemici de (76) kene mağduru oldu. Köyde 1 hafta önce ısıran keneyi kendisi koparıp çıkaran yaşlı kadın da tedaviye alındı. Bu arada Diyarbakır’ın Pirinçlik Beldesi’nde kenenin ısırdığı Nihat Kuzu (35), Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi altına alındı.

Hastane bahçesinde kene ısırdı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi bahçesinde kenenin ısırdığı 3 kişiye müdahale edildi.

ESOGÜ Onkoloji Merkezi'nde yaklaşık 1 yıldır kanser tedavisi gören İ.K'yi (60), poliklinik bahçesinde beklerken kene ısırdı. Yakınları ve hastane görevlilerince acil servise kaldırılan İ.K'nin vücudundaki kene çıkarıldı. Bir süre gözlem altında tutulan İ.K'ye kan testi yapıldı. İ.K, tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edildi.

Hastanenin bahçesinde oynayan 10 yaşındaki çocuk ile hastanede özel güvenlik görevlisi olarak çalışan kişiyi de kene ısırdı. Acil servise kaldırılan iki kişinin vücutlarındaki keneler çıkarıldı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı belirtisi bulunmayan iki kişi, taburcu edildi.

Yetkililer, hastane bahçesinin kenelere karşı ilaçlandığını belirterek, vatandaşların bahçede yere oturmaması gerektiğini bildirdiler.

Öte yandan, kene ısırması sonucu Uşak'tan Eskişehir'e gelen A.D'nin (31) tedavisinin ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde sürdürüldüğü kaydedildi. Yüksek ateş şikayeti olan A.D'nin kan tahlili sonuçlarının beklendiği bildirildi.

haber3